Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Aranżacje okienne – sprawdź, co najlepiej pasuje do różnego typu wnętrz

Okna stanowią jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. W zależności od modelu a także wybranych dekoracji – zasłon, firan i ozdób ustawianych na parapecie, do mieszkania może docierać światło słoneczne o różnym natężeniu. W tym artykule radzimy, na jakie stylizacje okien warto się zdecydować, ze względu na ekspozycję mieszkania lub domu w stosunku do stron świata, a także wystrój wnętrza.

Pokoje od strony południowej

Późną jesienią i zimą, gdy naturalnego światła jest niewiele, pomieszczenia usytuowane od strony południowej dają komfortową, jasną przestrzeń do życia. Należy więc maksymalnie odsłonić okna, by jak najwięcej promieni mogło docierać do wnętrza. Słońce nie tylko gwarantuje szybszy wzrost roślin doniczkowych, ale jest także niezbędne dla dobrostanu ludzi – poprawia nastrój i zmniejsza ryzyko depresji. Dlatego w sezonie jesienno – zimowym najlepiej zaopatrzyć się w bardzo delikatne, półtransparentne firany, które będą jak najmniej ograniczać dotarcie światła – lub w całości z nich zrezygnować. Sytuacja diametralnie zmienia się latem, gdy słońce, świecąc od strony południowej, niemal przez cały dzień intensywnie nagrzewa pomieszczenie. Wtedy najlepiej szczelnie zasłonić okna – do tego najlepiej nadają się rolety zewnętrzne. Najczęściej są wykonane z drewna lub aluminium wzmocnionego pianką poliuretanową, co stanowi świetną ochronę przed promieniami słońca. Rozwiązanie to jest skuteczne, aczkolwiek dość kosztowne, dlatego wszyscy, którzy poszukują alternatywy tańszej i mniej czasochłonnej w montażu, mogą zdecydować się na rolety wewnętrzne. W najbardziej upalną część dnia, poza opuszczeniem rolet, można również zasłonić zasłony, by jak najbardziej zminimalizować ilość docierających promieni.

Pomieszczenia od strony północnej

Pokoje od strony północnej są z reguły dość ciemne, dlatego warto zatroszczyć się o to, by aranżacja okna nie utrudniała dopływu światła. Stylowo zapięta zasłona i niewielki kwiat w doniczce powinny w zupełności wystarczyć. Ci, którzy poszukują mieszkania w całości usytuowanego od północy – np. ze względu na piękny widok na morze, powinni poszukać inwestycji charakteryzujących się dużymi oknami. Świetnym tego przykładem jest osiedle Latarników w Gdańsku. Niektóre mieszkania na tego typu osiedlach – zwłaszcza na wyższych piętrach – mają także przestronne tarasy, wyposażone w przeszklone drzwi tarasowe, co doskonale umożliwia kontemplowanie widoku na Bałtyk.

Warto wiedzieć

W przypadku małych i wąskich okien, zdecydowanie lepiej sprawdzają się modele jedno-, niż dwuskrzydłowe. W oknach jednoskrzydłowych powierzchnia przeznaczona na szybę, a więc i dostęp do światła, jest nieco większa, co w mieszkaniach usytuowanych od północy ma dość duże znaczenie.

Modne okna – przegląd modeli

Projektując nowoczesne mieszkania, architekci dokładają wszelkich starań, by pomieszczenia były jak najbardziej przestronne, z jak najlepszym dostępem do światła naturalnego. W wielu nowych inwestycjach można zauważyć podłużne okna sięgające aż do podłogi, zabezpieczone od zewnętrznej strony barierką. Okna tego typu w pewnym stopniu przypominają wąskie, przeszklone drzwi, co wygląda naprawdę oryginalnie – szczególnie w salonie. W kuchniach, z kolei, coraz częściej stosuje się duże okna narożne. Zapewniają dużą ilość światła, docierającego z zewnątrz, a także efektowny wystrój wnętrza. Okna tego typu, same w sobie wyglądają tak stylowo, że nie wymagają żadnej aranżacji – w tym wypadku mniej znaczy więcej. W ekskluzywnych apartamentach i mieszkaniach typu penthouse, z których rozpościera się fenomenalny widok na miasto i nie tylko, można zauważyć ściany przeszklone niemal w całości. Takie rozwiązanie daje poczucie nieograniczonej przestrzeni, która sprzyja maksymalnej relaksacji.

Mieszkania z widokiem na morze

We wspomnianej inwestycji, zlokalizowanej niedaleko Zatoki Gdańskiej, deweloper zadbał o to, by okna były duże, a przede wszystkim wyróżniały się nowoczesnym designem. Szczególnie modne są ostatnio modele z brązowymi ramami, na tle elewacji utrzymanej w białej i beżowej kolorystyce, co nawiązuje do eleganckiego minimalizmu. Większość okien w budynkach na terenie Osiedla Latarników w Gdańsku to właśnie modele jednoskrzydłowe, a także podłużne okna sięgające do podłogi. Drzwi balkonowe są z kolei szerokie i dwuskrzydłowe, co sprawia, że widok z mieszkania na taras i rozpościerające się w oddali morze, jest naprawdę wyjątkowy.

Wskazówka

Przy drzwiach balkonowych można zawiesić dwie wąskie firany, stylowo zawiązane w węzły na wysokości około 40 cm od powierzchni podłogi. Jest to jeden z najgorętszych trendów w aranżacjach okiennych, podobnie jak tzw. firanki sznurkowe.

Jeżeli chcesz, by mieszkanie było utrzymane w stylu minimalistycznym, to lepiej zrezygnować z różnorodnych stylizacji okiennych i zastąpić je funkcjonalnymi roletami, zwłaszcza jeżeli apartament nie należy do największych. Firany i zasłony optycznie pomniejszają przestrzeń, dlatego lepiej je wykorzystać w przestronnych wnętrzach.

Jeżeli poszukujesz mieszkania z widokiem na morze na nowym osiedlu w Gdańsku, to koniecznie zapoznaj się z ofertą od sprawdzonego dewelopera . Nowoczesna architektura, sprawdzeni wykonawcy i najlepszej jakości materiały, są gwarancją zadowolenia i maksymalnego komfortu.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat