Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Bezpieczeństwo i prywatność: kluczowe czynniki przy wyborze mieszkania

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w Twoim życiu. Jeżeli nie chcesz popełnić kosztownego w skutkach błędu, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Sprawdź, które czynniki kształtują ceny nieruchomości i po czym poznać, że wybrany lokal spełnia najwyższe standardy rynkowe.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jesteś na etapie przeglądania inwestycji deweloperskich i nie wiesz, jak skutecznie porównać oferty z rynku pierwotnego? Większość nabywców zwraca uwagę na trzy aspekty:

  • lokalizację inwestycji,
  • rozkład i metraż,
  • liczbę pomieszczeń w lokalu.

Istotne może być również usytuowanie mieszkania w budynku, dostęp do komórki lokatorskiej czy udogodnienia dostępne na osiedlu (plac zabaw, siłownia plenerowa, strefy relaksu itp.). Warto też wziąć pod uwagę, jak okolica może zmienić się w ciągu kilku lat.

Lokalizacja na peryferiach – czy to dobry wybór?

Każda osoba zainteresowana kupnem nieruchomości powinna zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który zawiera informacje o możliwych sposobach zabudowy okolicy. W dokumencie znajdują się zapisy dotyczące przeznaczenia terenu, rodzaju dopuszczalnej zabudowy czy przebiegu ulic. Zainteresowani znajdą w nim także informacje o planowanych budynkach w okolicy – zarówno publicznych, jak i prywatnych.

MPZP to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która planuje zakup nieruchomości. Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem i upewnić się, że najbliższa okolica nie stanie się placem budowy w niedalekiej przyszłości? Plan jest dokumentem jawnym i ogólnodostępnym – można się z nim zapoznać w urzędzie gminy lub przez Internet.

Infrastruktura okolicy osiedla mieszkaniowego

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, aby nie żałować swojego wyboru? Jeżeli sama nieruchomość spełnia Twoje oczekiwania, skup się na kwestiach związanych z infrastrukturą i dostępnością środków transportu publicznego. Osiedle powinno znajdować się w miejscu z dobrą dostępnością komunikacyjną, blisko przystanków autobusowych, tramwajowych czy stacji metra. Istotna jest również infrastruktura w okolicy – dostęp do sklepów, szkół, przedszkoli, placówek medycznych i miejsc rekreacji.

Co sprawdzić przy zakupie mieszkania? Bezpieczeństwo to podstawa!

Należy także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, poziom hałasu oraz ogólną jakość życia w sąsiedztwie.

Co sprawdzić przy zakupie mieszkania? Krok po kroku

Masz już określony budżet i wiesz, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić? W takim razie możesz przejść do kolejnych kwestii. Sprawdź, o co pytać przy kupnie mieszkania i które kwestie są traktowane przez klientów priorytetowo.

Metraż – mniejszy czy większy?

Przykładowo mieszkanie, które teraz świetnie sprawdzi się dla bezdzietnej pary, może na dłuższą metę okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, jeśli planuje ona mieć dzieci. Ponadto, przy ograniczonych środkach finansowych, wybór mieszkania często wiąże się z kompromisem: nie zawsze da się znaleźć idealną ofertę, która spełni wszystkie oczekiwania. Dlatego też na starcie poszukiwań warto nie tylko stworzyć listę kryteriów, ale też uszeregować je od najważniejszych do najmniej ważnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru metrażu? Koniecznie przeczytaj: https://develia.pl/pl/blog/jak-obliczyc-powierzchnie-mieszkania-jak-dobrac-metraz-do-wlasnych-potrzeb/.

Lokalizacja nowego mieszkania

Nie wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania? Lokalizacja inwestycji to bez wątpienia jedna z najważniejszych kwestii determinujących wybór lokalu. W przypadku większych miast punktem wyjścia jest zwykle decyzja, czy ważniejsza jest bliskość centrum, czy spokojny charakter osiedla położonego na obrzeżach miasta. W obu przypadkach dobrze wziąć pod uwagę, ile zajmie dojazd do pracy, szkoły i innych miejsc, w których często się bywa. Ważne są potrzeby wszystkich domowników, więc często liczy się zarówno przejezdność dróg w godzinach szczytu i poza nimi, jak i czas przejazdu komunikacją miejską.

Dostęp do sklepów i punktów usługowych

Bardzo istotna jest również możliwość sprawnego zrobienia mniejszych i większych codziennych zakupów, przede wszystkim spożywczych. Na atrakcyjność lokalizacji może też wpływać bliskość potrzebnych placówek edukacyjnych i medycznych oraz innych punktów usługowych, a także przestrzeni rekreacyjnych, takich jak na przykład parki, obiekty kulturalne i sportowe, kina czy restauracje. Z drugiej strony, powinno się także sprawdzić lokalizację pod kątem czynników, które mogą obniżyć komfort życia. Nadmierny hałas (np. spowodowany bliskością lotniska lub dworca) czy nieprzyjemne zapachy (dobiegające m.in. z oczyszczalni ścieków, wysypisk i spalarni śmieci, czy części zakładów przemysłowych) to tylko najbardziej jaskrawe przykłady takich niedogodności.

Rozkład i metraż pokoi oraz usytuowanie w budynku

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, aby mieć pewność, że będzie dobrze Ci służyło? Przede wszystkim dostosuj liczbę pokoi i metraż zarówno do obecnych, jak i przyszłych potrzeb.
Bardzo istotny jest też rozkład lokalu, który pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto dowiedzieć się, w jakim zakresie możliwe są przekształcenia pomieszczeń i jakie możliwości tzw. zmian lokatorskich na poszczególnych etapach inwestycji dopuszcza deweloper.

Zdecydowałeś się na zakup mieszkania? W takim razie przygotuj się na jego aranżację: https://develia.pl/pl/blog/wanna-czy-prysznic-planowanie-lazienki-w-nowym-mieszkaniu/!

Już wybierając mieszkanie, należy też podjąć najważniejsze decyzje, dotyczące jego urządzania. Na przykład:

  • Czy kuchnia będzie osobnym pomieszczeniem, czy też powstanie aneks kuchenny w salonie?
  • Czy łazienka musi pomieścić wannę, czy też będzie w niej tylko prysznic?

Istotnym czynnikiem może być też usytuowanie mieszkania w budynku. Pomieszczenia z oknami na stronę południową mają najdłuższy czas nasłonecznienia i są najcieplejsze, zwłaszcza zimą. Osoby wstające wcześnie zwykle wolą okna wychodzące na wschód, które dają dużą ilość światła rano. Okna z zachodnią ekspozycją to z kolei więcej światła popołudniami i dość wysoka temperatura przez cały dzień.

Zakup mieszkania od dewelopera to niejedyny wydatek. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania i jak kształtują się stawki czynszu: https://develia.pl/pl/blog/czynsz-za-mieszkanie-z-jakich-oplat-sie-sklada-i-czy-mozna-go-nie-placic/

Co sprawdzić przy zakupie mieszkania, aby żyć w ciszy i spokoju?

Mieszkania na wyższych piętrach są zwykle droższe, bo gwarantują lepszy widok na okolicę, większą ilość światła, a także mniej hałasu z otoczenia (najgłośniej będzie zwykle na parterze i pierwszym piętrze). Z drugiej strony, mogą mieć większe wahania temperatury, szczególnie na ostatnim piętrze (nagrzewający się latem dach). Z piętrem jest też związana dostępność powierzchni dodatkowych takich jak balkony i loggie, tarasy, czy ogródki. Dla części osób istotne będą z kolei komórki lokatorskie oraz garaż lub miejsce na parkingu podziemnym (ich zakup może być dobrowolny lub obowiązkowy).

Na wysokim piętrze czy parterze? Okna na wschód czy zachód? Sprawdź, która ekspozycja mieszkania będzie najlepsza: https://develia.pl/pl/blog/ekspozycja-mieszkania-jaka-jest-najlepsza/.

O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera i co ustalić przed podjęciem ostatecznej decyzji? Jeżeli chcesz wyrobić sobie opinię i mieć kompletny obraz mieszkania, sprawdź, jakie udogodnienia będzie miało powstające osiedle. Jedne mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów (ogrodzenia, monitoring i ochrona), inne z kolei – zapewnić im przestrzeń do spędzania czasu wolnego (strefy relaksu i place zabaw). Wreszcie, można również dowiedzieć się, czy i jakie lokale usługowe przewidziano na osiedlu.

Szukasz więcej informacji na temat mieszkań z rynku pierwotnego? Koniecznie sprawdź nasz artykuł: https://develia.pl/pl/blog/loggia-czy-balkon-co-wybrac/!

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie – od dewelopera DEVELIA

Niektórzy deweloperzy tak dobierają lokalizację i tak budują osiedla, aby każdy mógł znaleźć odpowiednie dla siebie lokum, spełniające oczekiwania całej rodziny. Przykładem mogą być https://develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy od dewelopera DEVELIA. Oferta obejmuje inwestycje w różnych częściach miasta, takich jak między innymi Grochów, Bielany, Wola, czy Praga Południe. Dostępne lokale to zarówno domy jednorodzinne oraz w zabudowie bliźniaczej, jak i mieszkania w kameralnych budynkach oraz w większej i wyższej zabudowie.

Inwestycje DEVELII położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, które są dobrze skomunikowane z centrum miasta i oferują dobry dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej, edukacyjnej oraz rekreacyjnej. Zaletą mieszkań są z kolei funkcjonalne rozkłady i zróżnicowany metraż, a osiedla posiadają szereg udogodnień.

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat