Co to są lamele, jakie są rodzaje i gdzie się sprawdzą? | Develia
Lamele, czyli pionowe listwy wykorzystywane do tworzenia efektownych dekoracji ściennych i sufitowych, łączą w sobie walory estetyczne i funkcjonalne. Z ich pomocą dokonasz szybkiej i budżetowej metamorfozy każdego wnętrza. Niezależnie czy chcesz urozmaicić przestrzeń, czy też ukryć drobne mankamenty techniczne, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zobacz, jak wykorzystać te uniwersalne elementy wnętrzarskie w salonie oraz innych pomieszczeniach.
Lamele – co to jest?
Zanim przejdziemy do kwestii technicznych i pomysłów aranżacyjnych, zacznijmy od podstaw: co to są lamele i jak wygląda ich konstrukcja? Lamele, stosowane do wykańczania wnętrz, to proste elementy dekoracyjne złożone z dwóch części – listwy montażowej (instalowanej bezpośrednio na ścianie lub suficie) oraz ozdobnego profilu. Te niepozorne dodatki wnętrzarskie pozwalają optycznie powiększyć wnętrze oraz uzyskać efekt głębi. Niektóre modele wymagają wykonania wkrętów w ścianie, ale coraz częściej można spotkać się z lamelami przytwierdzanymi do ściany lub sufitu przy użyciu kleju lub taśmy dwustronnej. Te proste, a zarazem niezwykle efektowne dekoracje 3D, ożywią każdą przestrzeń, nadając jej nowoczesnego i eleganckiego charakteru.
Jakie lamele wybrać? Przegląd materiałów
Na rynku dostępnych jest wiele modeli listew dekoracyjnych, z czego największym zainteresowaniem cieszą się lamele PCV oraz drewniane, np. z drewna jesionowego, dębowego czy sosnowego. Wszystkie wymienione gatunki charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz mają minimalne wymogi konserwacyjne.
Innym materiałem, który z powodzeniem zastąpi PCV, jest lekki i odporny na wilgoć poliuretan – idealne rozwiązanie do pomieszczeń narażonych na wilgoć i wysokie temperatury, takich jak kuchnia czy łazienka. Z kolei lamele z MDF, dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, mogą być stosowane zarówno w klasycznym, jak minimalistycznym wnętrzu. Zarówno poliuretan, jaki płyta pilśniowa, są wytrzymałe i bezproblemowe w instalacji – zamiast wkrętów, wystarczy użyć dobrej jakości klej montażowy.
Najnowsze trendy wnętrzarskie uwzględniają również lamele aluminiowe, które sprawdzą się głównie we wnętrzach industrialnych oraz o nowoczesnym charakterze. Ich cechą szczególną jest metaliczny wygląd, który może przywodzić na myśl elementy żaluzji, które skądinąd również nazywane są lamelami.
Lamele do łazienki, kuchni lub salonu – czy warto się zdecydować?
Wiele osób rezygnuje z dekorowania ściany w obawie przed uzyskaniem kiczowatego efektu. Czy dekorowanie pomieszczenia lamelami jest zatem dobrym pomysłem? Zobacz, co przemawia za zastosowaniem tego rozwiązania aranżacyjnego:
- Estetyczny design – lamele dodają wnętrzom nowoczesnego charakteru. Różnorodność materiałów, kolorów i wzorów, ułatwiają dobór listew dostosowanych do przewodniego stylu wykończenia wnętrza.
- Poprawa akustyki – drewniane panele akustyczne, o przestrzennej strukturze, świetnie wyciszają pomieszczenie i eliminują pogłosy. Wykończenie ściany przy użyciu drewnianych listew zwiększa poczucie intymności i wprowadza do wnętrza ciepły klimat.
- Wytrzymałość mechaniczna – lamele dekoracyjne mają prostą formę, bez załamań i trudno dostępnych przestrzeni, dlatego nie musisz obawiać się o ich uszkodzenie. Dodatkowo są łatwe do utrzymania w czystości.
- Łatwy montaż – większość systemów lamelowych jest prosta w instalacji. Można je zamontować zarówno na ścianach, jak i sufitach, przy użyciu mocnego kleju montażowego.
Wiesz już, jak wyglądają lamele i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie w swoich wnętrzach. Przejdźmy zatem do kluczowej kwestii – jak wybrać lamele do łazienki, salonu i kuchni.
Jakie lamele wybrać do poszczególnych pomieszczeń?
Dekoracyjne listwy to dodatek aranżacyjny, dlatego ich kolor oraz materiał, z którego zostały wykonane, powinny odpowiadać estetyce wnętrza. Przykładowo, w mieszkaniu urządzonym w stylu minimalistycznym, doskonale sprawdzą się lamele czarne lub białe. Jeżeli większa część zabudowy jest utrzymana w jasnych odcieniach, lamele mogą stanowić element kontrastujący. Oczywiście, nie brakuje zwolenników monochromatycznych, wolnych od kontrastów, aranżacji – dekoracje utrzymane w odcieniu asocjującym z resztą wyposażenia mogą być równie efektowne i nadać pożądany efekt asymetrii.
Planujesz wnętrze urządzone w stylu skandynawskim i chcesz mieć lamele w salonie? Jak zrobić projekt takiego pomieszczenia? Przede wszystkim zapomnij o sztucznych materiałach. W nordyckich wnętrzach króluje drewno, które wprowadza do przestrzeni ciepły i naturalny wygląd. Możesz wybrać lamele sosnowe, które są tanie i trwałe. Lamele wyprodukowane z ciemnego drewna dębowego są charakterystyczne dla wnętrz rustykalnych, ale mogą też z powodzeniem dopełniać styl vintage.
Kolorowe lamele – jaki to styl wnętrzarski?
Osoby, rozmiłowane w eklektyzmie lub stylu boho, chętnie sięgają po dekoracje w żywych i intensywnych kolorach. Takie dekoracje nadadzą pomieszczeniom ciepła i niepowtarzalnego charakteru. W zależności od koncepcji mogą stanowić przewodni element aranżacji lub subtelny dodatek uzupełniający wystrój.
Lamele do łazienki i kuchni – jakie wybrać?
W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepszym wyborem będą lamele z MDF lub PCV, które są bardziej odporne na wilgoć i łatwiejsze w czyszczeniu. Płyta MDF świetnie imituje drewno i jest łatwa w utrzymaniu. Jeżeli chodzi o kolory, wybór jest nieograniczony. Chcesz, aby listwa stanowiła tło dla sprzętów kuchennych lub wyznaczała strefę roboczą? W takim razie wybierz kontrastującą barwę, np. czerwień. Z kolei czarne lamele doskonale komponują się z nowoczesnymi i industrialnymi wnętrzami, dodając wnętrzu charakteru. Białe listwy optycznie powiększają przestrzeń, co przyda się w szczególności w zamkniętych kuchniach.
Chcesz położyć lamele w kuchni przy stole lub w miejscu narażonym na zachlapania? Rozważ montaż listew lakierowanych, które są bardziej odporne na zarysowania i wilgoć.
Lamele w salonie – jak zrobić ściankę dekoracyjną?
Wyjaśniliśmy już, co to są lamele na ścianę i jak wykorzystać ich potencjał. Omówmy teraz podstawową kwestię techniczną, czyli sposób montażu. Większość projektantów rekomenduje układanie listew bezpośrednio na ścianie. Taka metoda jest jednak dość czasochłonna i wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. W przypadku instalacji lameli bez listwy należy koniecznie przygotować klocki dystansujące lub równe deseczki, które umożliwią precyzyjne odmierzanie odstępów między poszczególnymi lamelami. Zanim przykleisz lub przykręcisz listwę, sprawdzaj jej położenie przy użyciu poziomicy.
Uwaga! Jeżeli zależy Ci na zaaranżowaniu „lekkiego” wnętrza, zachowaj większe odstępy między lamelami .
Jakie lamele wybrać, aby ułatwić sobie zadanie i przyspieszyć instalację? Zdecydowanie najłatwiejsze w montażu będą lamele na listwie – nie trzeba wówczas martwić się o sprawdzanie odstępów między poszczególnymi listewkami. Aby zainstalować dekoracje w nowych mieszkaniach, wystarczy przymocować listwę montażową, a następnie umieścić lamele w wyznaczonych miejscach. Jeszcze szybszą metodą jest instalacja na płycie – dostajesz wówczas gotową konstrukcję i jedyne co musisz zrobić to przymocowanie jej do ściany.
Podsumowanie
Lamele to prosty sposób na szybką i budżetową zmianę wystroju wnętrza. Ich montaż jest prosty i często nie wymaga ingerencji w strukturę ściany. Jeżeli chcesz odświeżyć swój salon, łazienkę czy kuchnię, montaż dekoracyjnych listew jest zdecydowanie warty rozważenia.