Jak urządzić domowe biuro do pracy zdalnej?
Pomimo że większość z nas zapomniała już o koronawirusie i lockdownach, konsekwencje pandemii są widoczne po dziś dzień. Jednym z jej pozytywnych skutków jest rozpowszechnienie modelu pracy zdalnej. Obecnie wykonywanie obowiązków zawodowych online stało się nieodłączną częścią pracy w wielu przedsiębiorstwach. Firmy, dostrzegając oszczędności związane z wprowadzeniem trybu zdalnego lub hybrydowego, coraz częściej oferują podjęcie pracy bez konieczności stawiennictwa w biurze. Jeżeli i Ty korzystasz z możliwości pracy z domu, ten artykuł jest dla Ciebie! Zobacz, jak urządzić domowe biuro, aby wykonywanie codziennej pracy było maksymalnie efektywne i przyjemne.
Praca online – małe biuro w domu
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest wyznaczenie stałego miejsca pracy z domu. Z pewnością i Tobie zdarza się pracować przy stole w jadalni, na kanapie czy w łóżku. Wszak za biurko mogą służyć wszelkie powierzchnie płaskie – ważne, aby laptop pozostawał w stabilnej pozycji. Nic bardziej mylnego! Nawet jeżeli pracujesz w trybie hybrydowym lub przez większość czasu wykonujesz swoje obowiązki z biura, powinieneś wygospodarować przestrzeń na pokój biurowy w domu lub małe biuro w salonie. Dlaczego to takie ważne? Chodzi przede wszystkim o ergonomię. Pracując w pozycji siedzącej na kanapie, podłodze czy źle wyprofilowanym krześle, możesz odczuć negatywne skutki zdrowotne w postaci bólu kręgosłupa, głowy czy szyi. Podstawą zdrowej i bezpiecznej pracy jest zachowanie odpowiedniej pozycji, która zapewni pełne wsparcie dla kręgosłupa, odciążając jednocześnie szyję. Nawet jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią możesz urządzić kącik biurowy w sypialni czy postawić kompaktowe biurko w salonie, które umożliwi wydzielenie niewielkiej przestrzeni na home office.
Pokój biurowy w domu – jak wybrać pomieszczenie?
Niewiele osób może pozwolić sobie na zaaranżowanie gabinetu, który będzie w całości przystosowany do wykonywania obowiązków zawodowych. Jeżeli masz za mało miejsca aby stworzyć pokój biurowy w domu, wystarczy wyodrębnić niewielką przestrzeń w sypialni bądź w salonie. Możesz to zrobić przy pomocy parawanu, składanej ścianki bądź zastosować funkcjonalne biurko w kształcie litery L bądź wyposażone w regał, który może posłużyć do przechowywania książek czy dokumentów. Niewielki metraż wymusza większą kreatywność, ale nie musi stanowić dużego ograniczenia.
Przeczytaj też: Sprytne schowki w małym mieszkaniu – 3 porady
Małe biuro w domu – aranżacje oświetleniowe
Nieważne czy dysponujesz małą, czy dużą przestrzenią, powinieneś zadbać o odpowiednie oświetlenie swojego miejsca pracy. Nawet małe biuro w salonie może okazać się przyjaznym miejscem, o ile nadasz mu indywidualny charakter. Jeżeli pracujesz przez większą część dnia, zadbaj o połączenie oświetlenia funkcjonalnego i nastrojowego. Przearanżuj wnętrze w taki sposób, aby ustawić biurko przy oknie lub w takiej pozycji, abyś miał dostęp do światła dziennego. Ekspozycja na słońce wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji i daje zastrzyk energii. W przypadku małych okien kluczowe znaczenie ma oświetlenie górne, które powinno być dobrane do wysokości pomieszczenia oraz jego charakteru. Jeżeli wnętrze jest duże warto postawić na centralne źródło światła oraz oświetlenie punktowe, które będzie miało barwę neutralną lub zimną. Lampka biurowa powinna być ustawiona w taki sposób, aby padała bezpośrednio na biurko lub blat roboczy.
Może Cię zainteresować: Jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu – 5 przydatnych wskazówek
Jak urządzić biuro w domu? Barwa oświetlenia
Nawet jeżeli pokój biurowy w domu jest dobrze oświetlony, nie powinieneś rezygnować z lamp biurowych i oświetlenia punktowego. O ile nie musisz korzystać ze sztucznego światła wiosną i latem, o tyle w pozostałych okresach roku będziesz wspomagać się lampkami i kinkietami. Jaka barwa światła będzie najlepsza, jeżeli chodzi o biuro w salonie lub kącik biurowy w sypialni? Najbardziej ergonomicznym wyborem jest lampa emitująca światło o barwie naturalnej od 4000 do 5000 Kelwinów. Idąc za radą projektantów wnętrz, najlepiej zrezygnować z lampek biurowych wytwarzających ciepłe lub żółte światło, które działa odprężająco i może zniechęcać do podejmowania aktywności zawodowej.
Małe biuro w domu – aranżacje w duchu ergonomii
Wybór odpowiednich krzeseł do pracy biurowej jest równie ważny co prawidłowe oświetlenie pokoju lub kącika biurowego. Jeżeli chcesz, aby praca online była w pełni ergonomiczna i nie sprawiała dyskomfortu, pamiętaj o doborze krzesła z wygodnym siedziskiem i wyprofilowanym podparciem. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy doborze fotela do pracy biurowej:
- Ergonomiczny design
Oparcie krzesła powinno mieć możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia, aby dostosować się do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dodatkowym atutem będzie wsparcie lędźwiowe, które można regulować, aby zmniejszyć napięcie w dolnej części pleców. Małe biuro w salonie wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań, dlatego warto postawić na modele łączące ergonomię i kompaktowość.
- Regulowane siedzisko
Wysokość siedziska powinna być regulowana, aby możliwe było ustawienie siedziska w taki sposób, aby stopy swobodnie spoczywały na podłodze (na płasko), a uda były ustawione równolegle do podłogi. Zwróć także uwagę, czy siedzisko umożliwia regulację głębokości, aby użytkownik mógł siedzieć plecami opartymi o oparcie, a jednocześnie mieć kilka centymetrów przestrzeni między krawędzią siedziska a tyłem kolan.
- Podłokietniki
Regulowane podłokietniki umożliwiają obieranie wygodnej pozycji bez podnoszenia lub opadania ramion. To szczególnie ważne dla osób, które często łączą się online i przez czas trwania połączenia chciałyby przyjąć wygodną, a zarazem elegancką pozycję (bez podpierania blatu roboczego).
- Oddychający materiał
Większość z nas pracuje przez osiem godzin w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest, aby biuro w salonie posiadało fotel wykonany z materiałów, które umożliwiają niezakłóconą cyrkulację powietrza, a jednocześnie trwałych i łatwych do czyszczenia.
Wybierając odpowiednie krzesło biurowe, warto przetestować kilka modeli, aby znaleźć to, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Oczywiście, ergonomia to podstawa, ale równie istotna jest obecność dodatkowych udogodnień.
Biuro w salonie czy mały pokój biurowy w domu to przestrzenie, które powinny być w pełni funkcjonalne i ergonomiczne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o estetycznych aspektach urządzania wnętrz, zapoznaj się z naszym artykułem na temat stylu wellness (link do tekstu o zdrowym domu).