Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Jak urządzić zdrowy dom? Aranżacje wnętrz, które wspierają dobrostan psychiczny i fizyczny

Czy zdarzało Ci się, że po dłuższym przebywaniu w domu odczuwałeś fizyczny lub psychiczny dyskomfort? Już w latach 20. XX wieku przedstawiciele Szkoły Bauhaus udowodnili, że wystrój wnętrza ma bezpośredni wpływ na sposób myślenia i działania domowników. Po wielu latach przeprowadzono badania, które potwierdziły tezę, że przebywanie w niesprzyjającym otoczeniu może powodować rozwój chorób psychicznych i fizycznych. Najbardziej wrażliwe na nieodpowiednie warunki życia są osoby najmłodsze, u których mogą rozwinąć się problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia emocjonalne. Sprawdź, jak urządzić przestrzeń, która będzie w pełni komfortowa, pozwoli utrzymać dobrostan i sprawi, że przebywanie w domu będzie kojarzyło się z czymś przyjemnym i wyjątkowym.

Zdrowy dom – dlaczego jest taki ważny?

W ostatnich latach wzrasta liczba osób z objawami zespołu chorego budynku. To unikatowa przypadłość, która objawia się tym, że po określonym czasie przebywania w mieszkaniu, domu lub biurze, zaczynamy odczuwać zmęczenie i dolegliwości, które mają bezpośredni wpływ na samopoczucie psychiczne. Co ciekawe, takie reakcje mogą być wywołane zarówno przez brak odpowiedniej izolacji termicznej lub akustycznej, jak i zaaranżowanie wnętrza w sposób powodujący dyskomfort. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie określonych kolorów, kształtów czy faktur. Najczęściej zaczyna się od objawów fizycznego dyskomfortu, które z czasem powodują trudności natury psychicznej. Aby uniknąć wrażenia przytłoczenia, warto inspirować się filozofią wellness.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania?

Jak zaprojektować wnętrze przyjazne dla domowników?

Projekty wnętrz dla zdrowia to podejście ukierunkowane na połączenie estetyki, ergonomii oraz psychologii i medycyny. Dzięki umiejętnemu połączeniu elementów funkcjonalnych i dekoracyjnych można stworzyć wnętrza, które nie tylko będą wyglądały dobrze, ale także pomogą zachować dobre samopoczucie, zniwelować stres i wesprzeć w procesie zdrowienia. Aby ułatwić ci wykreowanie takich przestrzeni, zebraliśmy najważniejsze porady dotyczące aranżacji Wellness.

Wnętrza w odcieniach ziemi

Styl japandi, skandynawski czy japoński – to tylko niektóre trendy wnętrzarskie czerpiące inspiracje z natury. W takich wnętrzach nie może zabraknąć odcieni bieli, beżów, delikatnych pasteli oraz cieplejszych i neutralnych odcieni, takich jak opalizujące brązy. Za szczególnie kojące uznaje się błękity, zielenie i szarości, które wprowadzają domowników stan relaksu i przypominają o naturze. We wnętrzach wellness króluje także biel, która wprowadza spokój i pozwala wyciszyć się po ciężkim dniu.

Przeczytaj też: Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Naturalne materiały

Jednym z najbardziej pożądanych materiałów używanych w projektowaniu wnętrz jest drewno. Wykorzystując naturalne surowce i ekologiczne rozwiązania w domu, nie tylko obniżasz ślad węglowy i promujesz zrównoważony rozwój, ale także wprowadzasz do wnętrz ciepło i harmonię. Pamiętaj przy tym, aby wszystkie materiały, wykorzystywane do wykańczania wnętrza, były pokryte ekologicznymi lakierami nietoksycznymi farbami. Warto przy tym wiedzieć, że niektóre materiały, takie jak miedź, mają antybakteryjne właściwości, co czyni je prozdrowotnym zamiennikiem dla syntetyków.

Ergonomiczne elementy wyposażenia

Bliskość natury sprawia, że możesz poczuć się lepiej i obniżyć poziom stresu. Z tego względu warto zrezygnować z zabudowy meblowej czy akcesoriów dekoracyjnych, które mają ostre kształty i geometryczne formy. Projektanci wnętrz coraz chętniej wykorzystują organiczne formy, które wprowadzają harmonię i spokój do wnętrz. Łagodne linie i zaokrąglone krawędzie dodają ciepła i unikalnego charakteru, wspierając przy tym zdrowie psychiczne mieszkańców.

Przemyślany układ pomieszczeń

Jak wygląda aranżacja typowego salonu? Większość z nas wyobrazi sobie zapewne kanapę ustawioną naprzeciwko telewizora. Taka wizja została utrwalona w naszej świadomości przez przekazy medialne i popkulturę. Niestety, taki układ salonu nie ma nic wspólnego z ergonomią i dobrym samopoczuciem. Współczesne trendy aranżacyjne stawiają na kreowanie przestrzeni, które sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu. Zamiast tradycyjnego układu, w którym telewizor jest centralnym punktem pomieszczenia, designerzy proponują ustawienie kanapy w taki sposób, aby stworzyć przestrzeń do rozmów i dzielenia się doświadczeniami.

Strefy relaksu w salonie

Bez względu na to czy posiadasz duży salon, czy niewielkie pomieszczenie współdzielone z otwartą kuchnią, warto, abyś wydzielił kilka stref – jadalnianą, rozrywkową / wypoczynkową oraz telewizyjną. Takie podejście sprawi, że salon stanie się pokojem dziennym, w którym domownicy będą spędzali wspólnie czas i nawet, jeżeli oddadzą się innym aktywnościom, wciąż pozostaną w jednej przestrzeni. To właśnie regularne interakcje międzyludzkie są jednym z czynników pozwalających zachować dobre zdrowie psychiczne i fizyczne.

Przemyślany dobór oświetlenia

Odpowiednio dobrane oświetlenie i dostęp do światła słonecznego to podstawa każdego projektu. Osoby, które miały okazję mieszkać w źle doświetlonych wnętrzach albo mieszkaniach urządzonych w suterenach, z pewnością odczuły negatywne skutki psychiczne. Nieprawidłowe oświetlenie mieszkania nie tylko prowadzi do problemów ze wzrokiem i bólu głowy, ale także może skutkować zaburzeniami snu, a w konsekwencji – rozwojem zaburzeń psychicznych. Aranżując wnętrza, warto dobierać źródła światła, których natężenie i barwa są dostosowane do poszczególnych stref i potrzeb użytkowników.

Jeśli interesuje Cię temat światła w mieszkaniu, zainteresuje Cię też: Jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu – 5 przydatnych wskazówek

Zespolenie z naturą

Podstawą projektowania wnętrz w duchu wellness jest zbliżenie się do natury, czyli uzyskanie harmonijnego połączenia z otaczającą nas przyrodą. Warto o to zadbać już na etapie projektu – duże przeszklenia to absolutna podstawa. Wbrew pozorom chodzi nie tylko o dostęp do światła słonecznego, ale także stworzenie wizualnej kontynuacji przestrzeni. Dzięki temu możesz poczuć, że Twoje mieszkanie łączy się ze światem zewnętrznym, a Ty jesteś jego częścią.

Wskazówki ogólne: jak poczuć się lepiej w swoim domu?

Na dobre samopoczucie składa się wiele czynników. Oprócz wspomnianych wyżej aspektów projektowych warto zwrócić uwagę na drobne detale, takie jak utrzymanie porządku czy wzbogacanie przestrzeni o drobne akcenty dekoracyjne. Wiele osób odczuwa pogorszenie samopoczucia psychicznego, kiedy w domu panuje harmider, a przedmioty nie mają swojego miejsca. Duże znaczenie mają także dodatki, np. wygodne siedziska czy narzuty o przyjemnej w dotyku fakturze.

Jeżeli nie lubisz monotonii i czujesz, że wnętrze zaczyna Cię powoli przytłaczać, możesz przeprowadzić drobne metamorfozy. Zamiast odmalować ściany, ozdób je plakatami albo stwórz własną galerię zdjęć. Jeżeli dostrzegasz, że we wnętrzach brakuje żywych akcentów, postaw na rośliny doniczkowe, które nie tylko wzbogacą otoczenie, ale także pomogą poprawić jakość powietrza i zredukują stres.

Pamiętaj, że projektowanie wnętrz to coś więcej niż uzyskanie oczekiwanego efektu estetycznego. Kreowanie przemyślanych koncepcji wnętrzarskich jest także sposobem na zachowanie zdrowia, szczęścia oraz wewnętrznego spokoju.

Poznaj naszą ofertę na wykończenie pod klucz – od projektu, przez aranżację, po wykonawstwo.

 

 

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat