Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Plan mieszkania od dewelopera – jak go czytać i na co zwracać uwagę?

Rozpoczynasz poszukiwania wymarzonego mieszkania? Masz na oku konkretny lokal, ale nie podjąłeś jeszcze ostatecznej decyzji? Niezależnie od tego czy dopiero przeglądasz oferty nieruchomości, czy nosisz się z zamiarem podpisania umowy przedwstępnej z deweloperem, musisz zapoznać się z planem mieszkania. Zobacz, który plan nieruchomości jest najbardziej wartościowy z perspektywy nabywcy.

Plany mieszkań — z jakimi możesz się spotkać?

Zainteresowani zakupem nieruchomości w pierwszej kolejności zwracają uwagę na zdjęcia bądź wizualizację. Dzięki graficznemu przedstawieniu wnętrza klient może dowiedzieć się o szczegółach inwestycji deweloperskiej bez wychodzenia z domu. Niestety, prezentacje w formie modelu 3D często nie do końca pokrywają się ze stanem faktycznym, dlatego tak ważna jest umiejętność czytania planów nieruchomości. Potencjalny nabywca ma do wglądu dwa plany — sprzedażowy oraz architektoniczny. Ten pierwszy, zwany inaczej marketingowym, przedstawia zaaranżowaną przestrzeń. Budowlany plan mieszkania pokazuje natomiast potencjał lokalu w najdrobniejszych szczegółach — to rysunek techniczny, który uwzględnia wymiary oraz informacje o rozmieszczeniu ciągów wentylacyjnych czy stolarki otworowej.

Chcesz zapoznać się z charakterystyką lokalu i oszacować wielkość powierzchni użytkowej? Na stronach Develii znajdziesz plany mieszkań w formacie PDF. Sprawdź nasze inwestycje deweloperskie w największych miastach w Polsce!

Plan mieszkania — symbole: jak czytać rysunek techniczny?

Każdy rysunek techniczny mieszkania zawiera charakterystyczne oznaczenia, które warto znać. W rzutach deweloperskich znajduje się szereg informacji dotyczących powierzchni użytkowej, liczby pomieszczeń czy usytuowania lokalu w stosunku do stron świata. Plan mieszkania obrazuje także drzwi, okna i piony instalacyjne.

Jakie symbole na planie mieszkania są najistotniejsze z punktu widzenia klienta, który jest na etapie podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości?

  • cienkie linie bez wypełnienia – ściany działowe,
  • grube linie z wypełnieniem – układ ścian nośnych,
  • przerywana linia – belki nośne,
  • kompas – położenie mieszkania względem stron świata,
  • przekreślony kwadrat bądź prostokąt – kanał wentylacyjny lub kanalizacyjny,
  • okrąg z liczbami – wymiary stolarki otworowej,
  • strzałka – oznaczenie schodów na rzucie,
  • L i P – kierunek otwierania drzwi lub okien.

Dodatkową informacją, która powinna znaleźć się na rzutach technicznych, jest wysokość wnętrz. Dotyczy to sytuacji, kiedy wysokość pomieszczenia jest mniejsza niż standardowe 190 cm. W takim przypadku deweloper może zastosować oznaczenie w postaci linii przerywanej lub innych znaków graficznych.

Jesteś na etapie przeglądania ofert mieszkań? Jeżeli tak, dowiedz się nieco więcej o standardach inwestycji deweloperskich: https://develia.pl/pl/blog/wysokosci-mieszkan-jakie-sa-popularne-wysokosci-mieszkan-dostepnych-na-rynku-i-od-czego-zaleza/

Oznaczenia liczników pomiarowych i osprzętu elektrycznego

Na planach ogólnych znajdują się oznaczenia wszystkich urządzeń pomiarowych. Usytuowanie tych elementów ma duże znaczenie zważywszy na potencjalne ograniczenie swobody aranżacyjnej. Dobrym tego przykładem jest tablica z osprzętem elektrycznym instalowana w przedpokoju – jej wielkość oraz narzucone standardy montażowe mogą w znacznym stopniu zaburzyć pierwotną wizję projektową.

Plan mieszkania — jak czytać, aby nie pominąć żadnego szczegółu?

Znasz już symbole na planie mieszkania. Teraz możesz przejść do szczegółowej analizy układu lokalu. Równie istotnym dokumentem co rzut techniczny mieszkania jest schemat obrazujący jego położenie. W pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy lokal nie styka się z wjazdem do garażu, czy wejściem do klatki schodowej. Sprawdź także, czy łazienka sąsiadów nie znajduje się bezpośrednio przy sypialni. Standardowy plan mieszkania nie uwzględnia takich kwestii — jeżeli nie znajdziesz tych informacji na stronie, poproś dewelopera o udostępnienie ogólnych planów inwestycji.

To niejedyne kwestie, na które musisz zwrócić uwagę. Zobacz, co jeszcze może Cię zaskoczyć! https://develia.pl/pl/blog/powierzchnia-uzytkowa-a-metraz-mieszkania/

Plan mieszkania — ustal, czego nie możesz zmieniać

Grube linie z wypełnieniem to najważniejsze symbole na planie mieszkania, które – jak już wcześniej wspomnieliśmy – oznaczają ściany nośne. To kluczowy element konstrukcji całego budynku, dlatego nie będziesz mógł ich usuwać ani zmieniać lokalizacji. W odróżnieniu od ścian działowych są nienaruszalne i nie mogą zostać wyburzone w celu modyfikacji układu mieszkania. Równie istotną rolę odgrywają piony kanalizacyjne i wentylacyjne oznaczone symbolem przekreślonego kwadratu lub kółka — to właśnie w tych miejscach należy zaaranżować kuchnię lub łazienkę.

Szukasz kompromisu między wygodą a oszczędnością miejsca? Podpowiemy Ci, jak zaaranżować funkcjonalne i nowoczesne mieszkanie: https://develia.pl/pl/blog/rozklady-mieszkan-popularne-rodzaje-i-funkcjonalne-rozwiazania/

Układ mieszkania — gdzie będzie najwięcej słońca?

Na każdym schemacie mieszkania umieszczona jest strzałka, która pokazuje północ. Na tej podstawie możesz łatwo ustalić rozmieszczenie pomieszczeń względem kierunków świata. Przykładowo, jeżeli okna w sypialni wychodzą na wschód, możesz liczyć na dobre doświetlenie wnętrza rano. Chcesz, aby mieszkanie było słoneczne przez większość dnia? W takim razie szukaj ofert z oknami skierowanymi na południe. Północna ekspozycja jest najkorzystniejsza dla osób, które chcą ograniczyć dopływ światła dziennego do wnętrza.

Chcesz poznać wady i zalety ustawienia mieszkania względem konkretnych stron świata? Sprawdź koniecznie: https://develia.pl/pl/blog/ekspozycja-mieszkania-jaka-jest-najlepsza/

Czy duże metraż zawsze oznacza przestronne wnętrza?

Wielu klientów skupia się na metrażu lokalu, pomijając kwestie związane z rozkładem pomieszczeń i podziałem na strefy. Kiedy dostaniesz plan mieszkania, powinieneś zwrócić uwagę na wielkość korytarza oraz możliwość wydzielenia stref prywatnej, oraz dziennej. Najlepiej, aby hol był stosunkowo mały i zaprojektowany na planie kwadratu, tak aby można było wstawić szafę wolnostojącą lub wnękową. Może się zdarzyć, że rzut techniczny mieszkania nie spełni wszystkich Twoich oczekiwań — w takim wypadku sprawdź, czy istnieje możliwość wyburzenia niepotrzebnych ścian działowych.

Rozglądasz się za wymarzonym mieszkaniem, ale nie wiesz, jak oszacować metraż lokalu? Skorzystaj z naszych wskazówek: https://develia.pl/pl/blog/jak-obliczyc-powierzchnie-mieszkania-jak-dobrac-metraz-do-wlasnych-potrzeb/.

Wymiary pomieszczeń i wyposażenia na planie mieszkania

Zdarza się, że deweloperzy uwzględniają na planie mieszkania propozycje wyposażenia. Weź jednak pod uwagę, że wszystkie pomiary podawane są w stanie niewykończonym. Podczas realizacji prac wykończeniowych ostateczne wymiary powierzchni użytkowej mogą nieco się zmniejszyć. Ma to związek, np. z grubością tynku. Jeżeli chcesz uniknąć takiego scenariusza, możesz zdecydować się na wykończenie mieszkania pod klucz.

Podsumowanie

Pamiętaj, że plan mieszkania nie zawiera wszystkich informacji istotnych dla potencjalnego nabywcy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdziesz informacje o planowanych inwestycjach. Analiza MPZP pozwoli Ci ustalić, czy w najbliższych latach powstaną nowe inwestycje w Twoim otoczeniu.

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat