Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ściana w kuchni – jak zagospodarować pustą ścianę?

Kuchnia może być traktowana jako serce domu lub przestrzeń do wykonywania rutynowych zadań. Niezależnie, czy widzisz w niej miejsce do zacieśniania więzi z bliskimi, czy też strefę roboczą, zadbaj o to, aby była w pełni funkcjonalna i estetyczna. Jednym z najczęstszych błędów aranżacyjnych jest rezygnacja z dodatków i dekoracji. Zobacz, jak w prosty sposób ożywić kuchnię, aby zachować spójność wystroju. Co zrobić z wolną ścianą w kuchni?

Aranżacja ściany – pusta ściana w kuchni to nie problem!

Najbardziej praktycznym sposobem zagospodarowania aneksu kuchennego lub wydzielonej kuchni jest wstawienie mebli lub zamówienie zabudowy na wymiar na jedną ścianę. Taka aranżacja sprawia, że ściana w kuchni, która znajduje się naprzeciw zabudowy, jest na ogół pusta. Jak ją ozdobić, aby zachować spójność aranżacyjną wnętrza, a jednocześnie nie wywołać wrażenia jego optycznego zmniejszenia? Możliwości jest sporo, począwszy od udekorowania ściany fototapetą lub plakatami, przez powieszenie zegara, aż po instalację designerskiego wieszaka na patelnię lub magnetycznej listwy na akcesoria kuchenne. Te dwie ostatnie inspiracje z pewnością przypadną do gustu osobom, które uwielbiają gotować i chcą mieć wszystkie przybory pod ręką.

Chcesz poznać najnowsze trendy w projektowaniu mieszkań? Zobacz, jak niskim kosztem stworzyć wnętrza rodem z Pinteresta!

Ściana magnetyczna w kuchni – czy to dobry pomysł?

Uporządkowanie notatek, przepisów, listy zakupów, kluczy czy narzędzi kuchennych, jeszcze nigdy nie było takie proste. Ściana magnetyczna w kuchni to sposób na sprawną organizację wnętrza bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Dzięki takiej ścianie wszystko, czego używasz na co dzień, jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Aby uzyskać efekt magnesu, możesz zastosować, np. farbę magnetyczną. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest pełna swoboda aranżacyjna. Nie musisz malować całej powierzchni – wystarczy niewielki obszar przy blacie roboczym lub przy wejściu do kuchni. Co ciekawe, farby magnetyczne występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala dobrać odcień dopasowany do stylu urządzenia wnętrza.

Alternatywnie możesz zamontować gotową tablicę magnetyczną, która pełni funkcję organizacyjną. Tego typu tablice zakupisz w różnych rozmiarach i stylach. Jeżeli stawiasz na surowy minimalizm, możesz wybrać jednolitą tablicę, np. w kolorze czarnym. Dużą popularnością na rynku cieszą się także tablice magnetyczne z motywami kulinarnymi, np. owocami czy lampką wina. Obrazy na szkle to świetne połączenie funkcjonalności i estetyki, które dodadzą kolorytu każdemu wnętrzu. Aby wolna ściana w kuchni była w pełni wykorzystana, warto zaopatrzyć się w różnorodne magnesy, w tym uchwyty na przybory kuchenne oraz magnesy dekoracyjne.

Ściana w kuchni przy stole – a może tablica kredowa?

Funkcjonalne dekoracje w nowych mieszkaniach to hit ostatnich lat. Jednym z dowodów na to, że ściana nad blatem w kuchni może być wykończona w funkcjonalny sposób jest umieszczenie na niej tablicy kredowej. Jeżeli niewielka wydzielona przestrzeń to dla Ciebie za mało, dobrą propozycją będzie cała ściana kredowa w kuchni. To rozwiązanie szczególnie lubiane przez rodziny z dziećmi – dzięki temu, że zajmuje cały jeden bok kuchni może służyć jako płótno malarskie dla dzieci i notatnik dla dorosłych. Otwarta kuchnia z taką ścianą może być inspirującą przestrzenią, która tętni życiem, a jednocześnie jest łatwa do utrzymania w czystości.

Pusta ściana w kuchni – inspiracja dekoracyjna

Każda nowoczesna kuchnia potrzebuje zdecydowanego akcentu, który pozwoli wydobyć jej potencjał. Dotyczy to w szczególności aneksów, które powinny w subtelny sposób nawiązywać do wystroju salonu. Jak zachować harmonię, a jednocześnie nie przesadzić z liczbą detali? Przede wszystkim postaw na wspólne motywy, np. rośliny, które będą obecne zarówno w salonie, jak i w kuchni. Osią kompozycyjną mogą być też obrazy, fotografie czy dekoracyjne misy.

Wolna ściana w kuchni może być udekorowana grafikami lub plakatami utrzymanymi w kolorystyce odpowiadającej wystrojowi salonu. Przykładowo, jeżeli aranżujesz salon w nurcie skandynawskim, możesz zaopatrzyć się w plakat w ramie inspirowany filozofią hygge. Oczywiście, motywem przewodnim mogą być kulinaria – ważne, aby estetyka i kolory odpowiadały pozostałym elementom wyposażenia wnętrza. Ciekawym pomysłem na to, aby dekoracyjna ściana w kuchni nabrała wyrazu są też stylowe fotografie, np. zbliżenia na jedzenie.

A może ściana z lameli w kuchni?

Inspirującym dodatkiem do kuchni, którego instalacja nie wymaga przeprowadzenia inwazyjnych prac, jest ściana z lameli. Zależnie od koncepcji wnętrzarskiej pionowe dekoracyjne listwy, mogą mieć odcień kontrastowy lub zbliżony do pozostałych elementów wyposażenia. Ściana z lameli w kuchni prezentuje się szczególnie efektownie w połączeniu z oświetleniem LED-owym. Chłodne światło sprawi, że kuchnia nabierze nowoczesnego charakteru, natomiast ciepłe doda nieco przytulności surowym wnętrzom.

Ciekawym zamiennikiem lameli są panele szklane. Szkło z nadrukiem to nie tylko nowoczesny sposób na ozdobienie ściany, ale też zabezpieczenie przed zabrudzeniami i odpryskami z tłuszczu. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki szklane powierzchnie są na ogół łatwe w czyszczeniu i nawet po wielu latach zachowują efektowny wygląd.

Ściana w kuchni – pomysły z roślinami

Nie każda ozdobna ściana w kuchni musi być udekorowana fotografiami czy efektownymi okładzinami. Jeżeli lubisz proste formy, a przy tym chcesz się zbliżyć do natury, dobrym wyborem może być ściana w kuchni z roślinami.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności zdecyduj, jakie rośliny chcesz uprawiać.  Zdecydowanie najlepszym wyborem będą zioła – bazylia, mięta czy rozmaryn – które nie tylko wprowadzą do wnętrza odrobinę zieleni, ale także przydadzą się podczas gotowania. Możesz je umieścić na otwartych półkach zamontowanych na różnych wysokościach, aby stworzyć efektowną, asymetryczną aranżację. Pamiętaj również o doniczkach – to one budują klimat i podkreślają styl wnętrza. Jeżeli urządzasz aneks połączony z salonem skandynawskim, postaw na proste, ceramiczne doniczki. Wnętrza minimalistyczne, w których motywami przewodnimi są czerń i biel, możesz postawić na kontrast, np. czerwoną doniczkę. W przestrzeniach loftowych sprawdzą się natomiast małe metalowe donice.

A skoro jesteśmy w temacie loftów, warto wspomnieć o jeszcze jednej popularnej inspiracji kuchennej, jaką jest cegła na ścianie. Ciepły, a zarazem surowy wygląd, cegły może być podkreślony na różne sposoby, także przy pomocy roślin.  Metalowe doniczki w odcieniach szarości lub czerni będą dobrze pasować do ceglanej ściany, podkreślając industrialny charakter wnętrza. Z kolei patynowane lub postarzane donice wprowadzą do pomieszczenia retro akcenty.

Podsumowanie

Oczywiście, to nie wszystkie sposoby na wykończenie pustej ściany w kuchni. Jeżeli chcesz uzyskać pomoc w aranżacji wnętrz i znaleźć inspiracje designerskie, koniecznie sprawdź nasze pozostałe wpisy. Zobacz, jak w łatwy i szybki sposób przemienić klasyczne wnętrze w funkcjonalne i estetyczne przestrzenie!