Style wnętrz – jakie są style urządzania pomieszczeń? | Develia
Remont mieszkania to inwestycja na długie lata, która wpływa na komfort życia, jakość codziennego funkcjonowania oraz wartość nieruchomości. Trendy wnętrzarskie dynamicznie się zmieniają, dlatego podążanie za modą może być dość nietrafionym pomysłem. Wybieraj na lata, a nie lato! Zanim zdecydujesz się na konkretną aranżację, poznaj wszystkie style wnętrz i określ, który z nich najlepiej spełnia Twoje potrzeby i pozwala wydobyć pełen potencjał domowych przestrzeni.
W tym artykule poznasz najpopularniejsze style urządzania wnętrz w sezonie 2024/2025:
- New Mediterranean
- Styl grecki
- Cottagecore
- Vintage
- Japandi
Najmodniejsze style wnętrz w 2024 roku – New Mediterranean
W ostatnich latach jesteśmy świadkami przełomu w branży wnętrzarskiej. Coraz więcej osób stawia na style urządzenia wnętrz inspirowane południową Europa, a konkretnie Włochami czy Hiszpanią. Kwintesencją tego trendu jest nowoczesny styl śródziemnomorski, który zachwyca swobodą i naturalnością. New Mediterranean wykorzystuje tradycyjną architekturę, która – w połączeniu z surowym wystrojem – tworzy niezwykle naturalną przestrzeń. Wbrew pozorom śródziemnomorskie wnętrza nie są przesycone dekoracjami stylizowanymi na antyki – kluczową rolę odgrywa wykreowanie spójnej aranżacji salonu, kuchni czy łazienki, w której żaden element nie dominuje nad innymi.
Ten unikatowy styl wnętrz uwypukla naturalne faktury materiałów – pęknięcia, chropowatości czy zmiany odcieni. Przewodnim elementem we wnętrzach są ściany tynkowane gliną, które nie tylko prezentują się bardzo efektownie, ale też są trwałe i całkowicie odnawialne. Jeżeli chodzi o formy, w stylu śródziemnomorskim nie brakuje opływowych kształtów i łuków wieńczących drzwi. Paleta kolorystyczna skupia się wokół barw ziemi – złamanych bieli, brązów, ochry czy zieleni. Ważne, aby całe pomieszczenie było wolne od kontrastów – wszystkie kolory muszą się wzajemnie przenikać, a jedynymi mocniejszymi akcentami barwnymi są ciepłe i rozbielone pastele, które przywodzą na myśl róż występujący wewnątrz muszli.
Styl grecki we wnętrzach – hit czy kit?
Pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie wybrzeża Morza Śródziemnego. Mocnym konkurentem dla New Mediterranean jest styl grecki, który występuje w wariancie antycznym oraz współczesnym. Oba style urządzania wnętrz mają ze sobą wiele wspólnego – przede wszystkim poczucie harmonii i luksusu. Greckie wnętrza obfitują w naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno. Wyróżnikiem aranżacji są marmurowe blaty oraz kamienne okładziny ścienne i podłogowe. W salonie i sypialni nie może zabraknąć drewnianej zabudowy, a niekiedy także belek stropowych, które kojarzą się z domami usytuowanymi na wybrzeżu. Jeżeli chodzi o same meble, najlepiej sprawdzą się klasyczne elementy wyposażenia z eleganckim wykończeniem, ale bez nadmiaru ozdób. Aranżacja łazienki z wykorzystaniem marmuru również jest możliwa, niemniej pamiętaj, że materiał jest dość nasiąkliwy i wymaga impregnacji, aby zachować swoje właściwości przez długie lata.
Paleta kolorystyczna jest zbliżona do stylu śródziemnomorskiego, przy czym większy nacisk kładzie się na różne odcienie niebieskiego, począwszy od błękitu, aż po granat, który jest często stosowany w akcentach i dodatkach. Beże, piaskowe żółcie oraz inne neutralne odcienie ziemi, stanowią bazę dla wyraźniejszych akcentów wnętrzarskich. Dopełnieniem stylu greckiego są tekstylia w postaci poduszek i zasłon wykonanych z lekkich tkanin, a także ceramiczne dodatki w formie naczyń, wazonów oraz talerzy, które można wyeksponować na komodzie lub otwartej półce. Zwolennicy antycznej odsłony stylu greckiego często urozmaicają wnętrza rzeźbami i obrazami, które przedstawiają greckie krajobrazy, klasyczne motywy czy bóstwa. Oczywiście, należy zachować umiar – zbyt duże natężenie ozdób sprawi, że wnętrza wytracą swój funkcjonalny charakter.
Cottagecore – poznaj niecodzienne style wykończenia wnętrz
Niektóre style wnętrz, takie jak cottagecore, zostały stworzone z myślą o osobach, które uwielbiają domy z duszą. Jego historia jest bardzo krótka. Pierwsze inspiracje cottagecore pojawiły się na Pintereście niespełna 6 lat temu i niemal od razu podbiły serca mieszkańców wielkich miast. Hasłem przewodnim tego unikalnego stylu wystroju wnętrz jest bliskość natury i życie poza miastem.
Sam urządzanie mieszkania kojarzy się z rustyką, niemniej, w odróżnieniu do stylu rustykalnego, wnętrza cottagecore mocniej nawiązują do angielskiej wsi. Charakterystyczną cechą wystroju są ręcznie wykonywane dekoracje, które wprowadzają nostalgiczny klimat. Centralnym punktem aranżacyjnym, Wokół którego buduje się cały design wnętrza, jest stół zastawiony ceramiką i wiejską zastawą. Na otwartych półkach i regałach ustawia się natomiast stare książki, kompozycje roślinna czy starodawne ramki ze zdjęciami. Jeżeli chodzi o kolorystykę, zdecydowanie przeważają odcienie inspirowane kompozycjami florystycznymi, czyli błękity, żółcie i czerwienie.
Tradycyjne style wystroju wnętrz – vintage
Tradycyjne style wnętrz powracają do łask. Nie inaczej jest w przypadku vintage, który łączy starodawne elementy wyposażenia wnętrz z nowoczesną zabudową. O ile większość styli urządzenia wnętrz funkcjonuje w określonych ramach, o tyle styl vintage wyłamuje się ze wszystkich ram i daje pełną swobodę projektową. Najważniejszą kwestią jest zachowanie spójności – zbyt duża liczba detali może prowadzić do chaosu, dlatego ważne jest, aby zachować umiar i tworzyć spójne kompozycje.
Urządzając mały pokój, lepiej zrezygnować z dużej liczby przedmiotów na rzecz jednego bujanego fotela, drewnianego stołu czy antycznego kredensu, który stanie się centralnym punktem pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z historycznych mebli na rzecz archiwalnych plakatów, galerii czarno-białych zdjęć czy ozdobnej skrzyni, które posłuży do przechowywania szpargałów. Jeżeli Twoją pasją jest muzyka, możesz ozdobić wnętrze antycznym gramofonem i zestawem płyt winylowych, które umieścisz na efektownym stojaku lub zawiesisz na ścianie. Chcesz ozdobić kuchnię? A może marzy Ci się aranżacja kawalerki z aneksem kuchennym? W takim razie zamontuj otwartą półkę, na której wyeksponujesz kryształowe misy czy fajansowe figurki.
Aranżacja wnętrz w duchu dalekowschodnim
Na sam koniec zostawiliśmy styl urządzania wnętrz, który dopiero niedawno trafił do Europy. Mowa oczywiście o japandi, który łączy minimalistyczne podejście do aranżacji wnętrz z naturalnymi materiałami. Pomimo istotnych podobieństw styl japandi znacząco różni się od stylu skandynawskiego. Można powiedzieć, że to fuzja skandynawskiego minimalizmu i dalekowschodniego upodobania do natury, prostoty i surowego piękna. Zarówno japońskie, jak i nordyckie style urządzania wnętrz, stawiają na komfort i funkcjonalność, przy czym estetyka japońska jest mocniej skoncentrowana na ascetyzmie oraz zachowaniu geometrycznych form. We wnętrzach japandi można spotkać elementy wyposażenia wnętrz wykonane z drewna, bambusu, lnu czy kamienia. Co istotne, dostrzegalne są także wpływy wabi-sabi, czyli filozofii, która uczy dostrzegać piękno niedoskonałościach. Z tego względu w pomieszczeniach często można występują elementy nieprzetworzone z wyraźnymi brakami, które dodają aranżacje autentyczności.
To oczywiście nie wszystkie style wnętrz, z którymi warto się zapoznać. Przewidujemy jednak, że w najbliższym czasie to właśnie one staną się motorem napędowym dla branży home and design i będą wyznaczać trendy na następne lata. Koniecznie sprawdź nasze pozostałe artykuły – mamy nadzieję, że będzie to dla Ciebie pomoc w aranżacji wnętrz i inspiracja do dokonania zmian!