Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Zalety mieszkania w bloku vs domu jednorodzinnym

Zakup własnej nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, do której musisz się odpowiednio przygotować. Pierwsze pytanie wydaje się oczywiste – dom czy mieszkanie? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Aby ułatwić Ci wybór, opracowaliśmy krótkie porównanie, w którym poruszymy najważniejsze aspekty mieszkania w bloku i domu.

Mieszkanie czy dom – wybór na lata

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych często deklarują, że nigdy nie zamieniłyby się na mieszkanie w bloku. Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych podkreślają natomiast, że posiadanie własnych czterech kątów na strzeżonym osiedlu mieszkaniowym wiąże się z dużym komfortem. Trudno podważyć zasadność obu stanowisk. Czy istnieje jednak uniwersalne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety strzeżonego osiedla i domu jednorodzinnego? Okazuje się, że tak. Zanim jednak do tego przejdziemy, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: co wybrać – dom czy mieszkanie?

Zalety mieszkania w bloku — lokalizacja

Nowe osiedla mieszkaniowe budują się zazwyczaj w cichych i kameralnych dzielnicach miejskich, które są jednocześnie dobrze skomunikowane z centrum. Niestety, w dużych miastach dostępność gruntów jest niewielka, dlatego szansa na zakup działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego jest praktycznie zerowa. Wolne tereny w atrakcyjnej lokalizacji są szybko przejmowane przez inwestorów i powstają na nich nowe kompleksy mieszkalne czy handlowo-usługowe.

Zobacz nasze inwestycje w największych miastach w Polsce: https://develia.pl/pl/mieszkania/poznan/

Co zatem wybrać – mieszkanie czy dom? Jeżeli zależy Ci na wygodnych dojazdach, blok w dobrze skomunikowanej dzielnicy wydaje się lepszym wyborem. Osoby, które planują budowę domu jednorodzinnego, muszą natomiast szukać działek za miastem, co ma oczywiście swoje plusy, ale wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Jeżeli członkowie gospodarstwa domowego pracują lub uczą się w mieście, dojazdy mogą okazać się niezwykle czasochłonne i męczące – zwłaszcza w przypadku młodszych osób polegających na komunikacji miejskiej. Bloki mieszkalne, w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, są usytuowane we wszystkich częściach miasta – także tych reprezentatywnych. Wraz z budową nowego osiedla rozwija się infrastruktura, dzięki czemu mieszkańcy mogą poruszać się transportem publicznym, co jest nie tylko szybkie, ale i ekologiczne.

Dom czy mieszkanie — koszty utrzymania nieruchomości

Czynniki finansowe odgrywają dużą rolę przy wyborze nieruchomości. Wiele osób ogranicza się jednak do porównania kosztów budowy domu jednorodzinnego i mieszkania, co jest dużym błędem. Warto uwzględnić także późniejsze opłaty eksploatacyjne. Przykładowo, usługi kanalizacyjne podrożały rok do roku (kwiecień 2023 – kwiecień 2024) o niemal 10%. Optymizmem napawa z kolei taniejący opał, przy czym niższe ceny wynikają z bardzo wysokiej podwyżki w zeszłym roku (w ujęciu dwuletnim węgiel i ekogroszek podrożały średnio 11%).

A jak to wygląda z mieszkaniem w bloku? Kupując lokal w budynku jednorodzinnym, decydujesz się na współwłasność części wspólnych, uczestnicząc tym samym w kosztach remontu i utrzymania, nie mając jednocześnie decydującego głosu w kwestii doboru materiału czy aranżacji wspólnej przestrzeni. W przypadku domu jednorodzinnego to właściciel decyduje o wyglądzie posesji i zastosowanych udogodnieniach, przy czym musi przygotować się na wyższe koszty ewentualnych napraw i konserwacji. Wszelkie prace remontowe związane z połacią dachową, elewacją czy systemami ogrzewania mogą wygenerować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Właściciele mieszkań w blokach jednorodzinnych uiszczają regularne opłaty za zarządzanie budynkiem i utrzymanie części wspólnych, dzięki czemu nie muszą martwić się niespodziewanymi wydatkami.

Zobacz, ile kosztuje wykończenie mieszkania od dewelopera (https://develia.pl/pl/blog/ile-kosztuje-wykonczenie-mieszkania-od-dewelopera/) i porównaj z kosztami wykończenia domu jednorodzinnego.

Co jest zatem korzystniejszym wyborem pod względem kosztowym – dom czy mieszkanie? Biorąc pod uwagę koszty utrzymania, podatek od nieruchomości, czy opłaty eksploatacyjne, wniosek nasuwa się sam – mieszkanie w bloku jest mniejszym obciążeniem dla budżetu i generuje niższe opłaty eksploatacyjne.

Dom czy mieszkanie – własny ogródek

Jednym z częstszych argumentów podnoszonych przez osoby preferujące mieszkanie w domu jednorodzinnym jest posiadanie własnego ogródka. Kupując działkę budowlaną pod miastem, można swobodnie zaaranżować przestrzeń przydomową i stworzyć cichy azyl. Czy to oznacza, że wybierając lokal w bloku, trzeba pogodzić się z brakiem ogródka? Nic bardziej mylnego.

Deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania z dostępem do ogródka lub dużego tarasu, na który można zaaranżować ogród zimowy. Jedną z takich inwestycji są Aleje Praskie w Warszawie (link: https://develia.pl/pl/mieszkania/warszawa/aleje-praskie/) – zielone zacisze nieopodal ścisłego centrum Warszawy. Oczywiście, to nie jedyna inwestycja, która oferuje dostęp do prywatnych przestrzeni zielonych. Powszechną praktyką firm deweloperskich jest wybór lokalizacji położonych w bliskiej odległości od parków, lasów miejskich czy bulwarów. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą opuszczać miasta, aby poczuć bliskość natury.

Zobacz więcej: https://develia.pl/pl/blog/mieszkanie-z-ogrodem-na-parterze-twoja-strefa-relaksu/

Wady mieszkania w bloku – miejsce postojowe

Pomimo ogromu zalet związanych z mieszkaniem w bloku nie można zapomnieć o podstawowej wadzie — niewielkiej dostępności miejsc postojowych. Same miejsca są przy tym dodatkowo płatne, co stanowi spore obciążenie dla budżetu kupującego. Do każdego lokalu mieszkalnego przypisane jest ponadto tylko jedno miejsce, dlatego w przypadku posiadania większej liczby aut właściciel musi wykupić kolejne w garażu, albo szukać nieodpłatnej miejscówki, o którą niestety bardzo ciężko w zatłoczonych miastach.
Warto przy tym zaznaczyć, że nowe inwestycje poniekąd rozwiązują ten problem poprzez budowę garaży podziemnych, które są często wielopoziomowe. Posiadacze domów jednorodzinnych nie muszą martwić się o miejsce do parkowania, o ile dysponują odpowiednio dużą przestrzenią na działce.

A może dom szeregowy? Zobacz nowe inwestycje Develii!

Jeżeli wciąż nie wiesz, co wybrać – dom czy mieszkanie – rozważ zakup domu w zabudowie szeregowej, który łączy w sobie zalety obu typów nieruchomości. Niskie koszty inwestycji oraz optymalna powierzchnia zabudowy sprawiają, że bliźniaki cieszą się dużą popularnością wśród osób, które chcą połączyć wygodę mieszkania w dogodnej lokalizacji i posiadania sporego ogródka. Takie domy są usytuowane w dzielnicach podmiejskich i znajdują się na zamkniętych osiedlach, dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość korzystania ze wspólnej infrastruktury. Dobrym tego przykładem jest nasza inwestycja Ogrody Wojszyce (https://develia.pl/pl/mieszkania/wroclaw/ogrody-wojszyce/) zlokalizowana w dobrze skomunikowanym obszarze Wrocławia. Dzięki temu mieszkańcy mogą z łatwością dostać się do centralnych dzielnic, a przy tym zyskać możliwość odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Jeżeli miałbyś wymienić zalety mieszkania w bloku na strzeżonym osiedlu, to z całą pewnością padłoby hasło: „bezpieczeństwo”. Właściciele domów muszą samodzielnie zawierać umowę z firmą ochroniarską, której zakres jest zazwyczaj ograniczony. W przypadku inwestycji deweloperskich mieszkańcy mogą liczyć na stałą obecność pracowników ochrony, co pozwala czuć się pewniej i bezpieczniej. Istotną przewagą szeregowców są także niższe koszty eksploatacji, które wynikają z mniejszej powierzchni budynku oraz przylegającego do niego terenu.

Znasz już zalety mieszkania w bloku, domu jednorodzinnym oraz domu szeregowym. Podejmij decyzję, co będzie dla ciebie lepsze – dom czy mieszkanie. Spójrz na tę kwestię w sposób kompleksowy i pamiętaj, że to decyzja, która znaczący sposób wpłynie na Twój komfort życia.

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat