Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Apartament – definicja i charakterystyka tego rodzaju mieszkania

Apartament – definicja i charakterystyka tego rodzaju mieszkania

Na polskim rynku nieruchomości pojęcie apartamentu jest często nadużywane. Tym mianem określa się np. zwykłe mieszkania, ale z niestandardowo dużym balkonem. W naszym artykule postaramy się przytoczyć definicję apartamentu i nakreślić różnice między apartamentem a luksusowym mieszkaniem. Zastanowimy się również, czy warto kupować apartamenty inwestycyjne.

Definicja apartamentu

Ciężko podać jednoznaczną definicję apartamentu, bo taki termin nie występuje oficjalnie w polskim prawodawstwie, a jedynie jest używany zwyczajowo. Najczęściej za apartament uznaje się mieszkanie urządzone w podwyższonym standardzie i o odpowiednio dużej . Tego typu mieszkania są wykańczane według projektów architektonicznych z użyciem najlepszych rozwiązań i materiałów budowlanych. W definicji apartamentu często pojawia się również kwestia lokalizacji. Apartament powinien być usytuowany na prestiżowym osiedlu w atrakcyjnym wizualnie budynku. Mieszkańcy apartamentów najczęściej mogą liczyć na większy komfort życia i lepszą ochronę, a także obecność konsjerża.

Podsumowując: o standardzie mieszkania świadczy jego wygląd zewnętrzny, lokalizacja, jakość użytych materiałów i wyposażenie. Jeśli lokal będzie urządzony w nowoczesny sposób, ale przy użyciu słabej jakości materiałów, prędzej będziemy mieć do czynienia z luksusowym mieszkaniem niż z apartamentem. Podobnie będzie w przypadku mieszkania ze świetnym wyposażeniem, ale o małej powierzchni. To również będzie luksusowe mieszkanie, a nie apartament.

Podwyższony standard – nie tylko mieszkania, ale i budynku

W przypadku apartamentu wysoki standard dotyczy nie tylko samego lokalu mieszkalnego, ale też budynku, w którym się znajduje. Tym samym mieszkanie, które wprawdzie jest przestronne i perfekcyjnie wyremontowane, ale znajduje się w zaniedbanym bloku, nie będzie mogło uzyskać miana apartamentu. Nie oznacza to, że apartamentów należy szukać jedynie w nowym budownictwie. Równie dobrze mogą być usytuowane w kilkusetletnich kamienicach, o ile te zostaną wcześniej poddane gruntownej rewitalizacji. Nie trzeba chyba dodawać, że do wykończenia samego mieszkania, jak i budynku, są używane jedynie materiały o najwyższej jakości.

We wspólnej części budynku powinna znaleźć się recepcja (razem z poczekalnią). Mieszkańcy apartamentowców mogą też liczyć na całodobową ochronę i dostęp do klimatyzacji – w częściach wspólnych i w poszczególnych lokalach. Luksus powinien być widoczny także w samym wyposażeniu mieszkania. Najlepiej, żeby urządzaniem zajął się profesjonalny projektant wnętrz, któremu uda się stworzyć oryginalne, wyróżniające się na tle innych wnętrze.

Czym jest apartament inwestycyjny?

Apartament inwestycyjny to jeden z lepszych sposobów na pomnożenie kapitału. W ciągu roku można wypracować zyski w wysokości nawet kilku procent wartości mieszkania. Trzeba tylko wybrać odpowiednią lokalizację. To nie będzie trudne, bo apartamenty inwestycyjne są budowane blisko atrakcji turystycznych lub centrów biznesowych. Wystarczy więc postawić na ciekawą lokalizację np. blisko morza lub w górach i można liczyć na zysk z turystów. Co ważne, właściciel apartamentu inwestycyjnego osiąga wysokie zyski przy minimalnych nakładach pracy. Wszystko dlatego, że szukaniem najemców, podpisywaniem z nimi umów i przygotowaniem lokalu dla gości zajmuje się doświadczony operator.

Zakup apartamentu inwestycyjnego wiąże się z ryzykiem, jak każda inna inwestycja kapitału. Można jednak zminimalizować ryzyko, np. poprzez wybranie mieszkania od , który ma już na swoim koncie udane realizacje. Lepiej unikać ofert od firm bez żadnego doświadczenia w tym temacie, szczególnie gdy obiecują zyski na poziomie 10% lub wyższym. Nie należy też korzystać z ofert przedsiębiorców, którzy nie mają własnych operatorów, ponieważ w takiej sytuacji pojawia się ryzyko oszustwa.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat