Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Mieszkanie na poddaszu – wady i zalety

Jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o zakupie nowego mieszkania, ale wciąż pewne kwestie budzą Twoje wątpliwości i rodzą dylematy? Chcesz nabyć nowoczesne mieszkanie z rynku pierwotnego, ale jednocześnie zastanawiasz się, czy warto wybrać takie, które zlokalizowane jest na poddaszu? W tym artykule rozłożyliśmy temat mieszkań na poddaszu na czynniki pierwsze. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Sprawdź!

Zakup własnego mieszkania to niewątpliwie jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Oprócz lokali o standardowych układach, na rynku można znaleźć interesujące propozycje mieszkań na poddaszu. Wiele osób już na początku z góry przekreśla tego typu nieruchomości w obawie m.in. przed skosami, a tym samym problemami z optymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Tymczasem wybór nowego mieszkania na poddaszu, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni w zakresie jego aranżacji. Nawet w tak wymagających wnętrzach można bowiem wyczarować bardzo przytulną, ładnie urządzoną i funkcjonalną przestrzeń do życia.

Mieszkanie na poddaszu – zalety

Wbrew pozorom, mieszkania na poddaszu mają wiele zalet, o których warto pamiętać na etapie poszukiwania własnych czterech kątów.

  • Sprytny sposób na większy metraż

Jedną z ważniejszych zalet mieszkań na poddaszu jest to, że w porównaniu do lokali na niższych kondygnacjach, mają większą powierzchnię. Wynika to ze sposobu obliczania powierzchni „po podłodze”. W rezultacie cena metra kwadratowego jest często atrakcyjniejsza niż w mieszkaniach na niższych piętrach.

  • Potencjał do stworzenia kreatywnej przestrzeni

To, co warto mieć również na uwadze w trakcie poszukiwań wymarzonego M, to wysokość lokalu. Mieszkania na poddaszu są bowiem z reguły wyższe niż te na niższych kondygnacjach, co sprzyja wdrażaniu wielu kreatywnych i nieszablonowych pomysłów, których nie mogą zrealizować sąsiedzi z innych pięter. Skosy, choć wymagające umiejętnego zaaranżowania, są oryginalne i pozytywnie wpływają na estetykę całego mieszkania. Jak wykorzystać taką przestrzeń? Można na przykład zaaranżować praktyczną antresolę z miejscem do spania, pracy lub przechowywania różnych rzeczy. Innym, równie ciekawym sposobem na aranżację mieszkania na poddaszu, jest umieszczenie wanny bezpośrednio pod oknem (szerzej o aranżacji łazienki pisaliśmy w artykule: https://develia.pl/pl/blog/aranzacja-lazienki-sposoby-na-funkcjonalna-i-stylowa-przestrzen).

Skosy nie stanowią również problemu w funkcjonalnym umeblowaniu wnętrz. Można pod nimi umieścić wygodne sofy, fotele, niskie biblioteczki albo pokusić się o zamówienie mebli na wymiar. Dzięki temu przestrzeń zostanie maksymalnie i praktycznie wykorzystana.

  • Mieszkanie na poddaszu – duże nasłonecznienie

Jeśli nadal zastanawiasz się nad zakupem mieszkania na poddaszu, może kolejny argument Cię do tego przekona. Jest nim duże nasłonecznienie, za które odpowiadają m.in. okna dachowe – promienie słońca będą przez nie swobodnie wpadać, przyjemnie rozświetlając wnętrza. Jednocześnie z tego typu oknami wiąże się kolejna zaleta – ciepło. Takie lokale mają stosunkowo dużą powierzchnię grzewczą – aby latem nie było zbyt gorąco, warto zamontować w oknach rolety.

  • Cisza, spokój i prywatność

Nie ulega wątpliwości, że mieszkania na poddaszu to rewelacyjne rozwiązanie m.in. dla osób, które cenią swoją prywatność i lubią ciszę. W takim przypadku nie trzeba martwić się o hałas sąsiadów z piętra wyżej, czego nie można powiedzieć o lokatorach zajmujących lokale na niższych piętrach. Poza tym, z uwagi na znaczne oddalenie od ulicy, w mieszkaniu urządzonym na poddaszu panuje przyjemna cisza i upragniony spokój. Auta przemykające za oknem czy inne odgłosy miejskiego zgiełku nie będą więc przeszkadzać Ci w odpoczynku.

Mieszkanie na poddaszu – wady

Choć mieszkanie na poddaszu to doskonały wybór dla zwolenników prywatności, a także miłośników oryginalnych wnętrz i niebanalnej architektury, trzeba liczyć się z tym, że rozwiązanie to ma również pewne wady. Przede wszystkim, z uwagi na skosy, możesz mieć pewne problemy z takim dopasowaniem gotowych mebli, by możliwie jak najlepiej wykorzystać całą dostępną przestrzeń. W takiej sytuacji może okazać się, że konieczne będzie zamówienie niepowtarzalnych mebli na wymiar. Co ważne, można zaprojektować je samodzielnie, by cieszyć się piękną aranżacją wnętrz.

Jednym z najczęstszych argumentów przemawiających za mieszkaniami na innych poziomach, jest niewystarczająca termoizolacja poddasza. Ze względu na to, że lokale tego typu znajdują się bezpośrednio pod dachem, są w pewnym sensie narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne. I tak, latem bywa w nich gorąco, zimą natomiast dość chłodno. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie będzie tego problemu, jeśli deweloper zadbał o odpowiednie wykończenie mieszkania i użył do tego celu wysokiej jakości materiałów.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat