Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Duży popyt na przestrzenie biurowe

Polska jest atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora finansowego i technologicznego. Przyczynia się to do bardzo wysokiej podaży nowej powierzchni na rynku biurowym. Pierwsze półrocze 2016 r. było pod tym względem rekordowe.

Jak czytamy w raporcie C&W „Property Times: Rynek biurowy w fazie wzrostu”, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec pierwszej połowy 2016 roku wynosiły 8,7 mln m². Pozycję lidera zajmuje Warszawa, w regionach uwidacznia się mocna pozycja Krakowa, Wrocławia oraz Trójmiasta. Rynek zasiliło blisko 572 tys. m² (z czego 350 tys. m² – 58 proc. w Warszawie i 222 tys. m² – 42 proc. na rynkach regionalnych), co stanowi nowy rekord podaży względem półrocza. Najmniej powierzchni w pierwszej połowie 2016 r. dostarczono na rynek szczeciński (7,2 tys. m²) i lubelski (brak nowych otwarć).

Dobre prognozy

Przewiduje się, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Do końca 2016 r. zasoby powierzchni biurowej w Polsce powinny wzrosnąć o kolejne 310 tys. m². W dużych aglomeracjach jest wyraźne zapotrzebowanie na nowoczesne biurowce. Wolumen transakcji najmu w Polsce wyniósł 620 tys. m², oznacza to wzrost o 2 proc. (12 tys. m²) w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Dominującym rynkiem pozostaje Warszawa, która odpowiada za 60 proc. popytu (372 tys. m²). W regionach, w ośmiu głównych aglomeracjach zawarto transakcje na łączną powierzchnię 248 tys. m² (wzrost o 12  w ujęciu rok do roku), a najaktywniejszymi miastami były Kraków (112 tys. m²) i Wrocław (36,5 tys. m²).

Nowy biurowiec LC Corp

To właśnie we Wrocławiu, jednym z najprężniej rozwijających się miast, powstaje nowa inwestycja komercyjna LC Corp. Jest nią Retro Office House – biurowiec zlokalizowany w ścisłym centrum, u zbiegu ulic Piłsudskiego i Komandorskiej. Zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates budynek ma mieć sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Powierzchnia najmu, przewidzianego pod biura i lokale usługowe, wyniesie 20 700 m². Więcej o Retro Office House można przeczytać tutaj.

Źródło: https://www.propertynews.pl/biura/inwestorzy-nie-zwalniaja-tempa-rekord-na-rynku-biurowym,48644_1.html

 

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat