Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Jak zyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu?

Każde mieszkanie, niezależnie od metrażu, można urządzić tak, aby sprawiało wrażenie przestronnego, a przy tym było funkcjonalne i komfortowe. W tym celu warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych.

Zbędne bariery

Na początek można pomyśleć o samym układzie pomieszczeń. Czy ściana oddzielająca kuchnię i jadalnię od salonu jest niezbędna? Jeśli nie, zrezygnujmy z niej na rzecz dużego, bardziej przestronnego pomieszczenia łączącego strefę wypoczynku z kuchnią. Taki układ poza korzystnym efektem wizualnym ma też inne zalety – stwarza większe możliwości aranżacyjne i sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Jeśli jednak nie chcemy wyburzać ściany dzielącej pomieszczenia, warto pomyśleć nad zasadnością drzwi. Tam, gdzie prywatność nie jest niezbędna, można z nich zrezygnować. Szerokie przejście optycznie powiększy przestrzeń i usprawni komunikację.

Moc światła

Na poczucie przestronności korzystnie wpływa światło. Jasne i słoneczne mieszkanie to połowa sukcesu. Decydują o nim także oświetlenie sztuczne i kolorystyka ścian, podłóg oraz wyposażenia. Im jaśniejsza, tym lepiej. Dla przełamania można wprowadzić pojedyncze elementy w ciemniejszych lub bardziej wyrazistych kolorach. Planując oświetlenie warto pamiętać nie tylko o jego głównych źródłach, ale także o oświetleniu punktowym, które pozwoli stworzyć przytulny klimat we wnętrzu.

Kolejnym skutecznym zabiegiem, który pozwala wizualnie powiększyć mieszkanie jest zamontowanie luster. Najlepiej jeśli będą odbijały jakiś atrakcyjny widok.

Wielofunkcyjne meble

W niewielkim mieszkaniu potrzebne są innowacyjne pomysły. Nie każdy sprawdzi się we wszystkich przypadkach, ale łączenie funkcji poszczególnych mebli to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca. Wybierając łóżko warto poszukać takiego z szufladami lub skrzynią do przechowywania. Stół może być rozkładany, a biurko zamykane w szafie. W łazience, na rzecz dodatkowego miejsca, wystarczy zaprojektować prysznic bez brodzika, z odpowiednio dobranym odpływem i spadkiem podłogi.

Dodatkowe półpiętro

Właściciele wysokich mieszkań mają ten komfort, że mogą zaplanować dodatkową powierzchnię w postaci antresoli. Nawet jeśli będzie ona tylko miejscem do spania, niewielkim biurem lub skrytką na rzeczy, to zawsze pozwoli zyskać kilka dodatkowych metrów. Projektując antresolę należy pamiętać o odpowiednim dostępie do światła. Alternatywą, która sprawdzi się w pokoju dziecięcym może być łóżko piętrowe. Najmłodsi domownicy na pewno przyjmą je z entuzjazmem.

Aby nie popsuć efektu przestronnego i dobrze zaprojektowanego mieszkania, należy pamiętać o… utrzymaniu porządku. Tyczy się to zarówno dbania o to, aby rzeczy nie były porozrzucane, jak i umiaru w dekorowaniu wnętrza. Im mniej dodatków, dekoracji i szpargałów, tym lepiej. Minimalistyczna przestrzeń nie przytłacza, a wręcz przeciwnie – pozwala odpocząć i cieszyć się otaczającą harmonią.

Na podstawie: http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/szesc-sztuczek-na-powiekszenie-mieszkania/trs96

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat