Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Kraków bez MDM-u?

Zbyt niski poziom lokalnych limitów ceny 1 mkw., okazał się głównym powodem, dla którego tylko nieliczni mieszkańcy Krakowa skorzystali z programu Rodzina na Swoim. Podobny problem może wystąpić już na samym początku funkcjonowania programu MDM w Krakowie – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

 

Do programu MDM w pierwszym kwartale 2014 roku zostaną zakwalifikowane mieszkania, których cena jednego metra kwadratowego nie przekroczy 4894,45 zł. Niestety limit ten okazuje się być wyjątkowo nieadekwatny do warunków, jakie obecnie panują na krakowskim rynku pierwotnym. Różnica między ograniczeniem cenowym dla Krakowa, a przeciętnym kosztem nowego mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 80 mkw., wynosi aż 32,08 proc. – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Tylko w jednej krakowskiej dzielnicy ustalony limit jest wyższy niż średnia cena ofertowa nowych lokali. Jedynie w dzielnicy Bieżanów-Prokocim przeciętne mieszkanie kosztuje 4474 zł/mkw. Aktualny limit cenowy pozwala więc na kupno mieszkania droższego o 8,59 proc.

Także w dwóch innych dzielnicach – Mistrzejowicach i Nowej Hucie, ceny ofertowe nowych mieszkań są niewiele wyższe od obowiązującego limitu. W Mistrzejowicach mieszkania są droższe o 8,20 proc. od aktualnego limitu, zaś w Nowej Hucie o 12,68 proc. – pisze Andrzej Prajsnar.

Z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że do nowego programu zakwalifikowałoby się w Krakowie 131 lokali o metrażu do 75 mkw., natomiast 195 o powierzchni do 85 mkw.

Nadzieja w deweloperach

Mimo niesprzyjających okoliczności, wciąż wielu krakowian liczy na zakup dotowanego lokum. Widać to było szczególnie podczas targów mieszkaniowych, które odbyły się w Stolicy Małopolski w dniach 19 i 20 października b.r.

Pod koniec kwartału można spodziewać się istotnych zmian w cennikach lokalnych deweloperów. Wydaje się, że dzięki rabatom, do MDM-u zakwalifikuje się część krakowskich mieszkań, które w chwili obecnej kosztują 5-5,2 tys. zł za metr kwadratowy – podsumowuje Andrzej Prajsnar.

 

 Źródło: biznes.pl

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat