Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Kredyty staniały już o jedną piątą, a to jeszcze nie wszystko

Oprocentowanie przeciętnego kredytu zaciągniętego 8 miesięcy temu spadło z poziomu prawie 6,5 proc. do 4,5 proc. obecnie.

Wraz z tą zmianą miesięczna rata 25-letniego długu stopniała o prawie 125 zł na każde 100 tys. pożyczonego kapitału. Rynek spodziewa się, że do końca roku oprócz decyzji z 8 maja Rada Polityki Pieniężnej obniży jeszcze stopy procentowe, a kredytobiorcy odczują dzięki temu kolejną ulgę w postaci niższych rat – wynika z danych zebranych przez Home Broker.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. W efekcie najważniejsza dla kredytobiorców stopa referencyjna spadła do poziomu 3 proc. Jest to najniższy poziom w historii, czyli od 1998 roku, kiedy rozpoczęła się pierwsza kadencja Rady Polityki Pieniężnej.

Trzeba mieć świadomość, że dzisiejszą obniżkę stóp procentowych kredytobiorcy odczują dopiero za jakiś czas. Co prawda poziom stopy referencyjnej jest skorelowany z notowaniami WIBORu, a ten jest głównym składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych, ale banki aktualizują oprocentowanie kredytów hipotecznych na przykład w cyklach kilkumiesięcznych lub dopiero wtedy, gdy WIBOR zmieni się o przynajmniej kilkadziesiąt punktów bazowych. Faktyczny efekt podjętej przez radę decyzji wielu kredytobiorców może więc zobaczyć nawet dopiero za kilka miesięcy.

 

Kredyt o 374 zł tańszy niż w sierpniu

Ostatnie 8 miesięcy przyniosło już sporą ulgę rodzimym kredytobiorcom. Choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło w listopadzie ubiegłego roku, to już od końca sierpnia na rynku spodziewającym się decyzji notowano coraz niżej stawkę WIBOR. Gdyby więc w sierpniu zaciągnąć kredyt na 25 lat i 300 tys. zł z oprocentowaniem na poziomie 6,5 proc. (w tym 1,4 pkt. proc. marży) rata wyniosłaby prawie 2028 zł miesięcznie. Od sierpnia notowania stawki WIBOR 3M spadły
z 5,11 proc. do niewiele ponad 3 proc. obecnie. Gdyby bank aktualizował tę wartość na bieżąco, to modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem niższym o jedną piątą i w konsekwencji ratą na poziomie 1654 zł miesięcznie, czyli o 374 zł mniej niż 8 miesięcy wcześniej.

 

Nawet dwa lata bez droższego kredytu

To jednak nie wszystko – tak przynajmniej wynika z notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Za 9 miesięcy wyceniają one WIBOR 3M na 2,45 proc. Gdyby rzeczywiście tak się stało, rata modelowego kredytu byłaby na poziomie 1564 zł. Co więcej, notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe sugerują, że przez prawie dwa lata (21 miesięcy) WIBOR 3M nie powinien wzrosnąć powyżej dziś obserwowanego poziomu. Dałoby to dla rynku nieruchomości spory impuls popytowy w związku z rekordowo tanimi kredytami hipotecznymi. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w otoczeniu spadających stóp procentowych banki komercyjne zacieśniły kryteria udzielania kredytów. Widać to między innymi na podstawie przeciętnej marży (dziś 1,5 proc., a rok temu 1,2 proc.) czy dokładniejszym procedurom weryfikującym kredytobiorców i źródła
ich dochodów.

Autor: Bartosz Turek
Źródło: homebroker.pl

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat