Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

„Profil Czasu” Salvadora Dali już w Arkadach Wrocławskich

W Centrum Handlowym „Arkady Wrocławskie” można już podziwiać rzeźbę autorstwa Salvadora Dali „Profil Czasu”. Docelowo ustawiona będzie ona przed jednym z głównych wejść do kompleksu SKY TOWER.

W uroczystym odsłonięciu rzeźby wziął udział Zarząd LC Corp, Dr Leszek Czarnecki – główny akcjonariusz, przedstawiciele władz miejskich oraz świata kultury i nauki z Dolnego Śląska. Krótki wykład o rzeźbie i Salvadorze Dalim wygłosił Prof. Dr Hab. Waldemar Okoń, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezentowana w „Arkadach Wrocławskich”, monumentalna w wyrazie i wielkości praca Salvadora Dali pochodzi z powstałej w latach 1977 – 1984 serii przedstawień zatytułowanych Profile of Time – Profil Czasu. Stanowi ona rzeźbiarską kontynuację rozważań artysty nad życiem, czasem, przemijaniem, trwałością losu, rozważań zapoczątkowanych powstałym w 1931 roku obrazem Trwałość pamięci (hiszp. La persistencia de la memoria) znanym także pod tytułem Cieknące zegary. Obraz znajdujący się obecnie w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art należy do najsłynniejszych dzieł malarskich artysty, i jednocześnie jest bodaj najbardziej znanym obrazem surrealistycznym na świecie.

W prezentowanej rzeźbie – stanowiącej 3 egzemplarz odlany z liczącej 8 sztuk edycji – wyraźnie widać powtarzający się niczym echo motyw rozpuszczającego się zegara, rozłożonego na konarach drzewa. Artysta z dwuwymiarowej pracy malarskiej przeszedł do trójwymiarowego świata rzeźby. W zarysie drzewa widoczne stają się analogie do sylwety człowieka, który stara się uchwycić ulotny czas, czas nie dający się ująć, przelewający się bezładnie.

Rzeźba Profil czasu powstała w wielu wersjach i rozmaitych wymiarach. Prezentowana praca jest monumentalna, mierzy bez mała 4 m wysokości (wymiary: 3,8 x 2 x 2,6 m) i waży 13OO kg. Została udokumentowana w książce Roberta i Nicolasa Descharnes, Dalí: The Hard and the Soft, Sculptures & Objects, z 2004 r. (s. 238, nr ref. 615). Odlew wykonany został w renomowanej odlewni „Perseo” w Mendrisio (Szwajcaria). Wykonany jest z brązu techniką wosku traconego (cire perdue), rzeźba jest patynowana w tonacji brązowej i zielonej, posadowiona na postumencie.

Rzeźba Salvadora Dali „Profil Czasu” docelowo ustawiona będzie przed jednym z głównych wejść do SKY TOWER. Jednak do czasu wybudowania kompleksu zdobić będzie „Arkady Wrocławskie” również należące do LC Corp S.A.