Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ranking kredytów

Polski Związek Firm Deweloperskich na konferencji prasowej ogłosił wyniki VII Edycji Rankingu Banków Kredytujących Deweloperskie Projekty Mieszkaniowe.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Bank Millennium SA. Kolejne pozycje w klasyfikacji generalnej zajęły: Pekao SA oraz BRE Bank. Ubiegłoroczny lider bank PKO BP SA – spadł na 4 miejsce.

Wyniki Rankingu Banków z 2009 roku wskazały, że współpraca deweloperów z bankami jest trudna i wymaga szybkiej poprawy. Tegoroczne rezultaty dowodzą, że relacje te w 2010 roku uległy znacznej poprawie. We wszystkich kategoriach deweloperzy przyznali bankom lepsze oceny, co zaowocowało wyższą niż rok temu oceną ogólną.

Ubiegłoroczny zwycięzca Rankingu – PKO BP SA – w tym roku zajął czwarte miejsce. O utracie pozycji lidera zadecydowały niskie noty w dwóch, istotnych kategoriach: „Szybkość podejmowania decyzji dotyczącej wniosków kredytowych” oraz „Atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania”. Instytucja ta deklasuje jednak rywali pod względem liczby udzielanych kredytów. PKO BP SA dotyczyło aż 28 ankiet. Na temat pozostałych banków wypełniono nie więcej niż 7 ankiet.

Tegoroczny zwycięzca – Bank Millennium SA – najlepiej oceniony został w kategorii „Współpraca w czasie realizacji inwestycji”. Bardzo dobre noty zebrał również w kategoriach: „Zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami”, „Warunki podpisanej umowy kredytowej” oraz „Atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania”, zajmując w nich drugie lokaty.

Bank Pekao SA w stosunku do zeszłorocznej klasyfikacji generalnej awansował z trzeciej na drugą pozycję. Warto zauważyć, że w tej kategorii wszystkie oceny wzrosły znacząco. W ubiegłym roku zwycięzca tej kategorii uzyskał niższy wynik niż bank sklasyfikowany obecnie na miejscu ósmym. Pekao SA został również najlepiej oceniony według kryterium „Elastyczność i partnerskie traktowanie kredytobiorcy”.

Wyniki ankiety wskazują, że najkorzystniejsze warunki umowy kredytowej dla deweloperów oferuje BRE Bank. Ta instytucja finansowa została także wyróżniona w kategorii „Zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami”.

Nieco gorzej w stosunku do lat poprzednich, wypadł Nordea Bank Polska SA (lider zestawień z lat 2006 i 2007, wicelider rankingu w roku 2009). W tym roku w klasyfikacji generalnej zajął dopiero 6 miejsce. Pierwsze miejsce Nordea utrzymała jedynie w kategorii „Szybkość podejmowania decyzji dotyczącej wniosków kredytowych”.

Ankiety przygotowane przez PZFD rozesłano do 110 firm zrzeszonych w Związku. W sumie otrzymano 85 ankiet od 45 firm deweloperskich z opiniami dotyczącymi 20 instytucji finansowych. Była to rekordowa liczba banków wsród dotychczasowych edycji Rankingu. Zgodnie z przyjętymi zasadami, w ostatecznej ocenie uwzględniono tylko te banki, które otrzymały minimum pięć indywidualnych ocen. W tegorocznej klasyfikacji oceniano 8 banków (dwa razy więcej niż w ubiegłym roku), co wskazuje na zwiększone zainteresowanie kredytowaniem inwestycji deweloperskich przez banki.