Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Loggia czy balkon? Co wybrać?

Kupując mieszkanie na nowym osiedlu, zwykle możemy liczyć na dodatkową otwartą przestrzeń w postaci balkonu lub loggii. Każde z tych rozwiązań stanowi nieocenioną zaletę lokalu. Które jest lepsze – loggia czy balkon? To zależy.

Loggia – definicja

Loggia to wnęka w fasadzie budynku, która stanowi przedłużenie mieszkania. Może być otwarta, ograniczona jedynie balustradą, lub zamknięta, najczęściej przeszklona. Zazwyczaj loggia to zabudowa oddzielona od mieszkania ścianą i oknami lub drzwiami tarasowymi. Im większa powierzchnia przeszklenia między mieszkaniem a loggią, tym wnętrze domu jest jaśniejsze.

Balkon a loggia – różnice

Balkon podobnie, jak loggia stanowi otwarte przedłużenie mieszkania. Różnica polega jednak na tym, że balkon jest częścią zewnętrzną budynku, elementem nadwieszonym.  Najczęściej balkony mają formę otwartą, a balustrada stanowi jedynie zabezpieczenie. W zależności od projektu budynku balkon może być kompaktowy, np. liczący niecałe 3 m² powierzchni, lub duży i przestronny – często nazywany już tarasem.

Plusy i minusy obydwu rozwiązań

Zarówno balkon, jak i loggia mają za zadanie otworzyć mieszkanie, umożliwić jego lokatorom relaks na powietrzu bez wychodzenia z domu. Na balkonie i loggii z przyjemnością napijemy się kawy, zjemy nieśpieszne śniadanie czy poczytamy książkę. To także doskonałe pole do popisu dla miłośników roślin – nic tak pięknie nie zdobi, jak wypielęgnowane kwiaty. Czy któreś z tych rozwiązań jest lepsze lub gorsze? Balkon ze względu na swoją nadwieszoną formę najczęściej nie posiada zadaszenia. Z pewnością przekłada się to na lepsze nasłonecznienie mieszkania. W przypadku loggii okna się cofnięte względem fasady budynku. Oznacza to mniej światła, ale z drugiej strony lepiej chroni to, co znajduje się na samej loggii. Meble nie są narażone na działanie deszczu, okna wolniej się brudzą, a  wystawienie z suszarki z praniem nie wiąże się z ryzykiem jego zmoknięcia.

Słoneczne czy zacienione

Duże znaczenie w przypadku wyboru między mieszkaniem z balkonem lub z  loggią ma usytuowanie lokalu względem stron świata. Jeśli loggia wychodzi na południe, nie powinniśmy martwić się o brak światła – nieco cienia, który daje wnęka może się wręcz okazać wybawieniem. Balkon wychodzący na południe będzie z kolei idealnym miejscem do porannej kawy, ale spędzanie na nim czasu w upalne dni może okazać się trudne. W przypadku mieszkania, którego okna wychodzą na zachód, lepszym wyborem będzie balkon – przy niewielkiej ilości słońca w ciągu dnia, nie warto ograniczać okien dodatkowym zadaszeniem, a takie zawsze będziemy mieli w przypadku loggii.

Loggia lub balkon w cenie mieszkania

Na etapie zakupu mieszkania często pojawia się pytanie, czy balkon lub loggia wlicza się w powierzchnię całkowitą lokalu. Zarówno jedna, jak i druga opcja są dla kupującego praktycznie darmowym dodatkiem do mieszkania, zaliczają się bowiem do tzw. części wspólnych budynku. Oznacza to, że jesteśmy w stanie zyskać od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni, która będzie w praktyce przeznaczona do naszego wyłącznego użytku. To ogromna zaleta zarówno małych, jak i dużych mieszkań.