Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Sprytne schowki w małym mieszkaniu­­­­ – 3 porady

Popularność kawalerek oraz mikro kawalerek znów wzrasta. Wszystko z powodu rosnącej stopy procentowej, zmiany cen za m2 i stale zwiększających się kosztów utrzymania. Mały metraż nie musi jednak oznaczać życia w ciasnocie. Wystarczy wiedzieć, jak sprytnie przechowywać w małym mieszkaniu ulubione rzeczy tak, aby nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni. Dowiedz się ­­­­jak zaaranżować praktyczne schowki.

 

Przechowywanie książek w małym mieszkaniu zanurz się w lekturze

 

Małe mieszkanie wcale nie musi być dużym problemem! Wystarczy odpowiednio zaaranżować przestrzeń, aby skorzystać z jej potencjału. Nawet największy mól książkowy znajdzie sposób na przechowywanie książek i zaaranżowanie wypełnionej po brzegi biblioteczki w nowoczesnym stylu. Może nie będzie przypominać klasycznego regału, ale z pewnością kolekcja wciąż zaimponuje gościom.

Jak przechowywać książki w mieszkaniu:

 • regały z możliwością regulacji półek – dzięki temu nie trzeba dokupować kolejnych mebli, gdy kolekcja zacznie się powiększać wzdłuż, a nie wszerz.
 • regały z palet – można je dowolnie ustawiać tak, jak meble modułowe oraz zmieniać ich kolory w zależności od pomysłu na aranżację wnętrza. Mogą służyć również jako sprytny schowek w małym mieszkaniu na pamiątki z podróży.
 • półki – da się je montować pod różnym kątem i w odmiennych odstępach, dzięki czemu łatwo zaaranżować powierzchnie ścian, a odciążyć podłogę.
 • stolik kawowy z półką – możesz umieścić ukochane wydanie lub magazyny. Warto wybierać wersje z przeszkleniem, aby Twoje ulubione książki zawsze były na widoku.
 • szafka nocna z półkami – dzięki takiemu przechowywaniu książek w małym mieszkaniu najlepsze lektury zawsze będziesz mieć pod ręką.
 • łóżko z szufladami lub półkami – to sprytny schowek w małym mieszkaniu, w którym możesz umieścić właściwie wszystko.

Boisz się, że małym mieszkaniu Ty i Twoje największe pasje się nie pomieścicie? Nic bardziej mylnego – dzięki tym trikom zaaranżujesz wnętrze tak, aby pozostała jeszcze wolna przestrzeń! Twoje 4-kąty staną się bardziej przestronne i optycznie zdobędą kilka metrów bez wyburzania ścian.

To może Cię zainteresować: Projektowanie i aranżacja wnętrz — czy potrzebujemy do tego fachowca

Sprytne schowki w małym mieszkaniu – czyli co zrobić, gdy rzeczy jest dużo

Przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu zarówno w pokoju dziennym, łazience czy kuchni wymaga   zachowania ładu, porządku oraz harmonii. Porządek oraz segregacja rzeczy, to klucz do sukcesu. Z części przedmiotów nie da się jednak zrezygnować ze względu na ich funkcjonalność albo wartość sentymentalną.

Przechowywanie w małym mieszkaniu – sprawdzone warianty:

 • meble wielofunkcyjne – np. wygodna kanapa z półkami lub łóżko z półkami.
 • zestawy modułowe – można je dowolnie przestawiać, zmieniać a aranżacje uzupełniać, jeśli istnieje taka potrzeba.
 • pufy ze schowkami – o ukrytych tam skarbach, możesz wiedzieć tylko Ty!
 • rozsuwane stoliki – przydają się podczas rodzinnych spotkań lub wieczorów ze znajomymi, ale na co dzień nie zagracają niepotrzebnie pomieszczenia.
 • elegancki pawlacz – aby nie przypominał tego lat z 90. XX wieku, warto go połączyć z szafą, żeby odgrywał pełną prawną rolę sprytnego schowka w małym mieszkaniu.

Jak przechowywać rzeczy w małym mieszkaniu, aby zachować porządek? Z pewnością pomogą Ci przegródki w szufladach, zamykane pudełka oraz organizery – każda rzecz będzie mieć swoje dedykowane miejsce. Lepiej zrezygnować z dużych mebli, które nie są wcale funkcjonalne, a jedynie zagracają przestrzeń.

Przeczytaj także: Jak umeblować kawalerkę

Przechowywanie ubrań w małym mieszkaniu – kompaktowa garderoba szyta na miarę

Marzysz o zaaranżowaniu przestrzeni, która posłuży Ci jako elegancka garderoba? Możesz to zrobić, nawet jeśli nie masz w mieszkaniu dodatkowego, wolnego pomieszczenia! Wystarczy karnisz zamontowany aż do sufitu oraz stylowa kotara. Dzięki temu zaczniesz przechowywać ubrania w małym mieszkaniu, nie pozostawiając ich na widoku. Możesz dowolnie wieszać półki, wieszaki albo organizery – ogranicza Cię tylko Twoja fantazja!

Wskazówka:

Z pomocą karnisza oraz kotary w pokoju dziennym można również wyodrębnić niewielką sypialnię.

 

Kolejnym sposobem na przechowywanie ubrań w małym mieszkaniu jest zamówienie lub zaprojektowanie szafy pod wymiar, najlepiej aż po sam sufit. Warto pamiętać, aby znalazło się w niej miejsce na odkurzacz czy deskę do prasowania – to dodatkowo pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca. Dzięki tylu sprytnym schowkom w mieszkaniu Twoje 4-kąty wcale nie okażą się takie małe!

Sprawdź: Rozkłady mieszkań – popularne rodzaje i funkcjonalne rozwiązania

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat