Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Mieszkanie deweloperskie pod wynajem – lokata, która procentuje

Utrzymujące się od kilku lat niskie stopy procentowe, sprawiają, że osobom, które są w posiadaniu kapitału, nie opłaca się trzymać pieniędzy na kontach czy lokatach oszczędnościowych, ponieważ zarobienie na nich jest mało prawdopodobne. Co zatem zrobić, aby ciężko zarobione i odłożone pieniądze nie tylko nie traciły na wartości, ale również zarabiały? Odpowiedź jest prosta – inwestycja w mieszkanie. Jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych i pewnych sposobów na inwestycję. Ile można zarobić i jaki jest okres zwrotu inwestycji?

Okres zwrotu inwestycji – jak obliczyć czy zakup nieruchomości jest opłacalny?

W przypadku dowolnej inwestycji, przed podjęciem decyzji, warto oszacować, ile można zarobić, a także, po jakim czasie cała inwestycja się zwróci. Aby to policzyć trzeba zapoznać się z pojęciem ROI (z ang. Return of investment, czyli zwrot z inwestycji), a także wzorem na obliczenie tej wartości. Jak on wygląda? W najprostszej wersji tak:

ROI = zysk/kapitał x 100%

W przypadku inwestycji w mieszkanie na wynajem można ten wzór doprecyzować w taki sposób:

ROI = (miesięczny dochód z najmu x 12)/koszt zakupu mieszkania x 100%).

W tym wzorze założone jest, że mieszkanie wynajmowane jest przez cały rok, ale niektóre lokale, na przykład kupowane z myślą o studentach, mogą być wynajmowane przez mniej niż 12 miesięcy.

Jak obliczenia wyglądają w praktyce i jak je interpretować? Załóżmy, że dochód z najmu miesięcznie wynosi 1500 zł, mieszkanie wynajmowane jest przez cały rok i zostało kupione za 300 tysięcy złotych. Dla takich założeń ROI prezentuje się następująco:

(1500×12)/300000 x 100% = 6%

Oznacza to, że roczna stopa zwrotu wynosi 6%. Czy jest to dużo, czy mało każdy musi ocenić samodzielnie. Warto zestawić to z innymi bezpiecznymi inwestycjami jak lokaty czy obligacje.

Inwestycja w mieszkanie – o tym trzeba pamiętać

Przedstawiony wyżej wzór należy obliczać, uwzględniając wiele zmiennych. Niektórzy inwestują w mieszkanie już posiadaną gotówkę, inni biorą kredyt i dodatkowo posiłkują się wkładem własnym. Wówczas od dochodu trzeba odjąć koszty kredytu (ratę).

Warto pamiętać też o tym, że nie cały czynsz można zakwalifikować jako zysk. Z całą pewnością część pieniędzy warto zabezpieczyć na tak zwaną amortyzację – naprawy czy remonty, które mogą pojawić się w toku użytkowania mieszkania.

Trzeba też pamiętać o podatku. Ryczałtowy podatek od dochodu od najmu do 100 tys. zł wynosi 8,5%.

Mieszkania na sprzedaż – Warszawa, Kraków i inne duże miasta najlepsze pod inwestycje

Inwestycję w mieszkanie warto przemyśleć nie tylko pod względem kosztów i zysków, ale również miejsca zakupu. Rynek najmu jest najatrakcyjniejszy dla inwestorów w największych miastach i tam najlepiej szukać szansy zarobku.

W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk zapotrzebowanie na lokum jest naprawdę duże. Nowe mieszkanie w Warszawie kosztuje rzecz jasna więcej niż w Pruszkowie, ale w kontekście inwestycji daje praktycznie pewność najmu, co przekłada się na gwarancję dochodu.

Nie można zapominać też, że mieszkanie w Warszawie będzie nie tylko „pracowało”, ale będzie też zyskiwać na wartości. W razie konieczności można takie mieszkanie sprzedać – jeśli zrobi się to w odpowiednim momencie – z niezłym zyskiem.

Podsumowując, należy stwierdzić, że inwestycja w mieszkanie jest obecnie jednym z najlepszych pomysłów na lokatę kapitału. Przede wszystkim daje szansę na zdecydowanie większy zysk niż jakakolwiek lokata bankowa. Dodatkowo zabezpiecza pieniądze przed utratą wartości.

Dla wielu osób niezmiernie istotne będzie również to, że inwestycja w nieruchomość na wynajem jest bezpieczna. Ceny mieszkań co prawda mogą się nieznacznie wahać, ale przy obecnej koniunkturze na rynku nieruchomości w Polsce, nie powinniśmy się obawiać o ten rodzaj inwestycji.

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat