Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Rozkłady mieszkań – popularne rodzaje i funkcjonalne rozwiązania

Funkcjonalny rozkład mieszkania może, bardziej niż jego metraż, wpływać na komfort życia codziennego. Sprawdź, o czym warto pamiętać i co wziąć pod uwagę wybierając układ mieszkania oraz samodzielnie tworząc plan mieszkania, na przykład online.

 

Układ funkcjonalny mieszkania – czym jest i dlaczego jest taki ważny?

Niezbędnym elementem projektu wnętrza jest układ funkcjonalny mieszkania, czyli rzut z góry, na którym w skali zaznacza się ściany oraz podstawowe elementy wyposażenia i meble. Gdy kupujesz nowe mieszkanie, plan najlepiej wykonać, zanim powstaną ścianki działowe. Daje to możliwość wprowadzenia tak zwanych zmian lokatorskich, a tym samym pozwala lepiej dostosować liczbę, wielkość, a także położenie i wyposażenie pomieszczeń do Twoich potrzeb.

 

Układ funkcjonalny mieszkania jest bardzo istotny nawet wtedy, gdy nie masz możliwości wprowadzenia takich zmian. Pozwala bowiem nie tylko zdefiniować rolę poszczególnych pomieszczeń, lecz także określić, jak duże meble możesz w nich wykorzystać oraz gdzie je umieścić, by mieszkało Ci się naprawdę wygodnie. Wpływa to też na rozmieszenie oświetlenia i gniazdek, czy przyłączy innych mediów, co jest kluczowe w przypadku aranżacji łazienki oraz kuchni.

Jak stworzyć plan mieszkania w bloku lub nowym budownictwie?

Jeśli kupujesz nowy lokal i korzystasz z usług projektanta wnętrz, otrzymasz co najmniej kilka propozycji układów funkcjonalnych mieszkania na podstawie rozmowy o Twoich potrzebach i otrzymanych od dewelopera rzutów. Możesz też samodzielnie stworzyć taki plan mieszkania – online lub na papierze. Przede wszystkim musisz wtedy znać dokładne wymiary lokalu i poszczególnych pomieszczeń.

 

Szkicujesz następnie w skali – najłatwiej zrobić to na papierze milimetrowym – wszystkie ściany oraz stałe elementy wnętrza. Później zaś nakładasz na nie meble i inne wyposażenie w planowych kształtach i rozmiarach. Często wygodniej będzie jednak skorzystać z aplikacji online do planów mieszkań. Rozwiązania te dają Ci duże możliwości (np. wirtualny spacer po mieszkaniu w 3D), a często są też darmowe i łatwe w obsłudze.

 

Rozkład mieszkania – dobre praktyki i ważne decyzje

Układ mieszkania powinien być jak najlepiej dostosowany do potrzeb domowników, więc nie ma uniwersalnego, najlepszego rozwiązania. Poniżej znajdziesz jednak przydatne ogólne zasady i różne możliwości.

 

Istotnym elementem planu mieszkania 2-, 3- czy 4-pokojowego jest położenie i status kuchni (w przypadku mieszkania 1 pokojowego sprawa jest jasna, bo jedyna możliwość to niewielki aneks kuchenny). Swego czasu popularny był tak zwany układ szwedzki mieszkania, gdzie kuchnia jest osobnym pomieszczeniem z oknem.

 

Nowocześniejszym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia, która łączy się z salonem. Obie możliwości – także układ szwedzki mieszkania – mają swoje zalety, jednak przy mniejszym metrażu lepszym pomysłem jest zwykle otwarta kuchnia, która wizualnie powiększa przestrzeń, jest wygodna i sprzyja integracji domowników.

 

Funkcjonalny rozkład mieszkania ma również przemyślany podział na strefę ogólnodostępną i prywatną. Tę pierwszą tworzą m.in. salon, kuchnia oraz ewentualnie przedpokój i wspólna toaleta, a druga to sypialnie, pokoje dla dzieci, gabinet czy prywatna łazienka.

 

Pomieszczenia należące do danej strefy powinny być zlokalizowane obok siebie, praktyczniej też będzie, jeśli strefa ogólnodostępna będzie znajdowała się przy wejściu do mieszkania, a prywatna w jego głębi. Im mniejszy metraż, tym lepiej również wybrać taki rozkład mieszkania, gdzie przedpokój czy hol nie zabierają zbyt wiele cennej przestrzeni.

 

Plan mieszkania w bloku lub nowym budownictwie a ekspozycja pomieszczeń

Bez względu na to, czy kupujesz mieszkanie 1-, 2-, 3- czy 4-pokojowe, duże znaczenie ma jego ekspozycja. Najczęściej w planach mieszkań w bloku lub nowym budownictwie znajdziesz okna wychodzące na dwa kierunki. Warto więc dobrze przemyśleć wybór lokalu, a następnie wziąć pod uwagę położenie względem słońca przy planowaniu układu pomieszczeń w mieszkaniu.

 

Ekspozycja południowa lub południowo-zachodnia sprawdzi się idealnie w przypadku salonu lub ewentualnie pokoju dla dziecka. Położenie wschodnie jest dobrym rozwiązaniem dla kuchni oraz sypialni – jeśli wcześnie wstajesz, bo w przeciwnym razie, lepsza będzie północ, dobrze nadająca się też na pomieszczenia gospodarcze. Ekspozycja zachodnia z kolei jest świetna do salonu z balkonem lub tarasem, w którym spędza się czas głównie popołudniami, a także do gabinetu.

 

Plan mieszkania 2-pokojowego i kawalerki

Mieszkanie 1-pokojowe, czyli kawalerkę można także ciekawie urządzić. Należy jednak pamiętać, aby poszczególne strefy wyznaczać bez ścianek działowych i rozwiązań, które optycznie zmniejszają przestrzeń. W przypadku mieszkania 2-pokojowego jest to jeszcze łatwiejsze. Zwykle jedno pomieszczenie to salon z aneksem kuchennym, a drugie sypialnia.

 

Sprawa komplikuje się, gdy trzeba wygospodarować miejsce na pokój dla dziecka, bo wtedy pokój dzienny jest zwykle również sypialną rodziców. Innym wyzwaniem może być też zaaranżowanie kącika do pracy — najpog/pokoj-raktyczniej zrobić to w sypialni, gdzie rzadziej przebywa się za dnia.

 

Plan mieszkania 3-pokojowego i 4-pokojowego

Mieszkania 3- lub 4-pokojowe często wybierane są przez rodziny z dziećmi. Taki układ daje znacznie większy komfort domownikom, bo w planie 3-pokojowego mieszkania łatwiej zmieścić pokój dziecięcy. Dopóki nie masz dzieci lub jeśli w ogóle ich nie planujesz, dodatkowy pokój możesz przeznaczyć na gabinet lub pomieszczenie do pracy.

 

Przy dwójce dzieci mieszkanie 4-pokojowe jest bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Póki pociechy są małe, dzielenie pokoju nie będzie większym problemem, ale z czasem może stać się zarzewiem nieustannych konfliktów. Warto więc zawczasu pomyśleć o większym lokum.