Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Spiżarnia w mieszkaniu — jak zaprojektować?

Domowa spiżarnia to idealne miejsce do przechowywania rozmaitych przetworów oraz produktów spożywczych o długiej dacie przydatności. Co istotne, może być urządzona nie tylko w przestronnym domu, ale także w mieszkaniu, zlokalizowanym w samym sercu miasta. Jak pomysłowo zaprojektować małą spiżarnię, w której uporządkujesz domowe soki, konfitury, dżemy i inne przetwory? Sprawdź!

Spiżarnia w mieszkaniu – liczy się pomysł

Domowa spiżarnia to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które chętnie eksperymentują w kuchni, a jednocześnie lubią mieć wszystko uporządkowane. Co istotne, w tym przypadku nie ma znaczenia czy rzecz dotyczy przestronnych wnętrz dużego domu, czy też nowoczesnego, ale stosunkowo niewielkiego mieszkania w Warszawie – spiżarnię można umiejętnie zaaranżować nawet w kawalerce! Należy jednak pamiętać, że o ile wydzielenie jej w dużym domu nie jest żadnym problemem, o tyle w przypadku np. 2-pokojowego mieszkania, trzeba wykazać się odrobiną kreatywności i pomysłowości.

Mała spiżarnia przy kuchni

Kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu domowej spiżarni, jest jej lokalizacja. W domach jednorodzinnych kącik spiżarniany możesz zaaranżować np. w piwnicy lub garażu, czyli w pomieszczeniach o stosunkowo niskiej temperaturze, sprzyjającej przechowywaniu weków. Natomiast w nowoczesnych mieszkaniach, warto zorganizować małą spiżarnię przy kuchni — w ten sposób będziesz mieć łatwy dostęp do produktów (ewentualnie niewielkich sprzętów AGD), których w danej chwili możesz potrzebować do gotowania.

Na domową spiżarnię postaraj się wybrać miejsce w miarę chłodne, suche, a jednocześnie dobrze wentylowane. Jeśli masz taką możliwość, ulokuj ją w północnej lub północno-wschodniej części mieszkania, gdzie temperatura jest najniższa.

Mała spiżarnia w mieszkaniu – postaw na funkcjonalność

Spiżarnia nie musi być duża – wystarczy, że wydzielisz w swoim mieszkaniu niewielki kawałek pomieszczenia, sąsiadującego bezpośrednio z kuchnią. Zamiast na wielkość, postaw na funkcjonalność Twojej domowej spiżarni, a zdziwisz się, jak wiele przetworów w niej zmieścisz! Jeśli chcesz ukryć przechowywane w niej przetwory, zadbaj o to, aby była przysłonięta np. drzwiami harmonijkowymi bądź zasłoną – bambusową lub materiałową.

Ciekawym sposobem na zaaranżowanie małej spiżarni jest cargo. To nic innego jak rodzaj wysokiej, wysuwanej szafki, z przymocowanymi piętrowo koszami na przetwory. Po wysunięciu spiżarni zyskasz pełny wgląd we wszystkie przechowywane w niej przetwory.

Mała spiżarnia – jak uporządkować przetwory?

W spiżarni możesz przechowywać gotowe produkty zakupione na zapas, ale zdecydowanie nie powinno zabraknąć w niej również domowych przetworów z sezonowych warzyw i owoców. Samodzielnie przygotowane dżemy, konfitury i kiszonki to świetny sposób na zatrzymanie na dłużej wyjątkowych smaków lata oraz jesieni, i delektowanie się nimi w okresie zimowym.

 

Wskazówka

Marzy Ci się mała spiżarnia przy kuchni? To bardzo dobry pomysł! Przechowasz w niej nie tylko domowe przetwory czy sporadycznie używane naczynia i sprzęty kuchenne, ale także przygotowane potrawy, które w ten sposób ukryjesz przed wzrokiem zaproszonych gości. Funkcję spiżarni z pewnością docenisz, zwłaszcza w okresie świąt i przyjęć organizowanych w mieszkaniu.

 

Projektując domową spiżarnię, warto postawić na praktyczne i sprawdzone rozwiązania. Staraj się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – możesz np. skorzystać z usług firm, produkujących meble na wymiar. Alternatywnym, a zarazem tańszym sposobem na zaprojektowanie spiżarni, jest wybór gotowych elementów, które z łatwością kupisz w wielu sklepach. Do aranżacji spiżarni w mieszkaniu, przydadzą się m.in. pojemne i ergonomiczne regały, zamykane pudełka różnej wielkości, słoje, puszki, kosze (zwłaszcza wiklinowe), a także drewniane skrzynie. Tego typu elementy wyposażenia spiżarni dodadzą jej ciekawego charakteru, a dodatkowo ułatwią Ci posegregowanie przetworów i utrzymanie porządku.

Jeśli lubisz przyrządzać domowe nalewki bądź masz zapas ulubionych gatunków win, koniecznie zaopatrz swoją spiżarnię w praktyczne stojaki na butelki. Dzięki temu zyska ona wyjątkowy klimat, a wszystkie trunki będą uporządkowane i przechowywane zawsze w jednym miejscu.

Przechowywanie produktów w spiżarni – o czym warto pamiętać?

W dolnej części spiżarni zwykle umieszcza się najcięższe przetwory i naczynia w rodzaju kamionkowych garnków czy dużych słojów z kiszonkami. Półki, które znajdują się wyżej, warto przeznaczyć na lżejsze butelki, konserwy, przeciery oraz produkty, które posiadają sypką konsystencję. Nie można zapomnieć także o odpowiednim zagospodarowaniu boków spiżarni, na których da się zawiesić kilka relingów z haczykami na przyprawy czy warkocze czosnku.

 

Zapamiętaj!

Jeśli chętnie przygotowujesz domowe przetwory, pamiętaj, by zawsze szczegółowo je opisywać (napisz datę przygotowania i dokładną zawartość danego słoika). Wykorzystuj do tego kolorowe etykiety – dzięki nim, szybko odnajdziesz na półce to, czego szukasz. Etykiety tego typu pełnią również funkcję ozdobną, ponieważ za sprawą ciekawych barw, wzorów i faktur zachęcają do sięgnięcia po konkretny słoik.

 

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest umiejętne uporządkowanie produktów w spiżarni. Dobrym rozwiązaniem jest pogrupowanie ich np. na soki, przeciery, dżemy, produkty sypkie (mąka, sól, ryż), przyprawy, owoce (suszone oraz świeże) itd. Innym, ale równie skutecznym sposobem na przechowywanie zapasów, jest ich podział na kategorie np.:

  • produkty śniadaniowe,
  • produkty do pieczenia ciast i deserów,
  • wytrawne dodatki do obiadów.

W trosce o świeżość swoich zapasów unikaj pozostawiania otwartych opakowań z poszczególnymi produktami – w przeciwnym razie mogą zalęgnąć się w nich mole spożywcze, których będzie Ci się trudno pozbyć ze swojej spiżarni.