Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Standard deweloperski mieszkania – czym jest i co zawiera?

Standard deweloperski to bardzo ważny zapis, określający wykończenie i wyposażenie kupowanego mieszkania. Warto dokładnie go przeczytać, żeby wiedzieć, co jeszcze trzeba będzie zrobić przed wprowadzeniem się do mieszkania. Zwłaszcza że mieszkanie w stanie deweloperskim może różnie wyglądać u poszczególnych deweloperów.

 

Czym jest standard deweloperski?

Standard deweloperski to opis techniczny mieszkania oraz budynku załączany do umowy deweloperskiej. Najczęściej nie jest osobnym dokumentem, lecz częścią prospektu informacyjnego inwestycji odnoszącą się do konkretnego lokalu i budynku, w którym on się znajduje. Standard deweloperski określa wyposażenie, zakres wykończenia oraz rodzaj użytych materiałów.

 

Często ogranicza się to pojęcie do samego lokalu, mówiąc o „mieszkaniu w stanie deweloperskim” – czyli takim, w jakim nabywca odbiera je od dewelopera. Standard deweloperski określa jednak nie tylko wykończenie mieszkania, ale też użyte materiały oraz wykonanie części wspólnych i samej konstrukcji budynku.

 

Co zawiera mieszkanie w stanie deweloperskim i dlaczego nie zawsze to samo?

Ani tak zwana ustawa deweloperska z 2011 roku, ani inne polskie akty prawne, nie wskazują, czym jest „mieszkanie w stanie deweloperskim”. Standard wykończenia mieszkania nie jest więc odgórnie zdefiniowany, lecz każdorazowo określany w opisie technicznym załączonym do umowy deweloperskiej.

 

W związku z tym może inaczej wyglądać u poszczególnych deweloperów, a niekiedy nawet różnić się pomiędzy dwiema inwestycjami tej samej firmy. Przed wyborem własnego M warto więc dokładnie sprawdzić, jakie wykończenie i wyposażenie mieszkania oferuje deweloper, a co będzie trzeba wykonać we własnym zakresie.

 

Najczęściej jednak standard deweloperski oznacza, że w mieszkaniu są:

 • otynkowane ściany (niekiedy też wygładzone i pomalowane na biało);
 • betonowe wylewki na podłodze;
 • balustrady i wylewki na balkonie lub tarasie (czasem także płytki);
 • okna i parapety (zewnętrzne i wewnętrzne);
 • drzwi wejściowe i domofon;
 • rozprowadzone instalacje (elektryczna z gniazdkami i wyprowadzeniem pod oświetlenie, przyłącza instalacji wod-kan i odpływy, centralnego ogrzewania z grzejnikami itp.).

 

 

Nowe mieszkania w Warszawie – deweloper o wysokim standardzie

Zróżnicowanie standardów deweloperskich łatwiej dostrzec w miastach, w których oferta jest najbogatsza – takich jak Warszawa. Do deweloperów, których mieszkania cechują się wysokim standardem, należy między innymi DEVELIA (Dawniej LC Corp, więcej informacji na: https://develia.pl/pl/strefa-korzysci/).

 

Stan deweloperski mieszkania oznacza w DEVELII m.in.:

 • Wygładzone ściany pomalowane na biało;
 • Wyłącznie murowane ściany działowe;
 • Markowe, antywłamaniowe drzwi wejściowe klasy C i wysokiej jakości okna;
 • Balkony z gotową posadzką z mrozoodpornego gresu;
 • Możliwość rozszerzenia domofonu o podgląd z kamery.

 

Warto też wiedzieć, że deweloper nie wlicza do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi co daje oszczędności 3-4% wartości mieszkania.

 

Zaletą DEVELII są też zróżnicowane wielkości mieszkań, charakter inwestycji oraz lokalizacje. Przykładowo, nowe mieszkania w Warszawie dostępne są w kilku różnych dzielnicach miasta, takich jak Wola, Bielany czy Grochów i Praga-Południe (sprawdź: https://develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy).

 

 

 

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat