Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Styl vintage w mieszkaniu – jak urządzić wnętrza inspirowane trendami minionych dekad?

Uwielbiasz wnętrza z duszą? Chcesz, aby Twój dom zachwycał oryginalną i ponadczasową aranżacją? A może szukasz niecodziennych inspiracji, które pozwolą Ci wykreować przestrzeń idealnie dopasowaną do Twojego charakteru i stylu życia? Jeżeli należysz do osób sentymentalnych i lubisz wracać pamięcią do minionych czasów, styl vintage z pewnością Cię zainspiruje.

Vintage — co to jest?

Czy wiedziałeś, że termin vintage pochodzi ze slangu winiarskiego i oznacza wino zrobione z winogron zebranych w jednym sezonie? Jaki to ma związek ze stylem wnętrzarskim? Otóż, nazwa vintage jest najczęściej używana w odniesieniu do niektórych kategorii trunków produkowanych wyłącznie w najlepszych latach, co przekłada się na ich lepszą jakość. Jak powszechnie wiadomo wino zyskuje unikalne walory smakowe wraz z upływem czasu — podobnie jak styl vintage, który rozkwita z upływem lat, sprawiając, że wnętrza nie starzeją się, tylko nabierają szczególnego charakteru.

Styl vintage — wnętrza, które przetrwają lata

Mieszkania i domy wykończone w stylu vintage miały zachować swoją funkcjonalność przez długie dekady. Z tego względu wszystkie elementy zabudowy meblowej były wykonywane z wysokiej jakości materiałów, które następnie poddawano starannej obróbce. Dzięki temu, nawet po upływie kilkudziesięciu lat, zachowywały nienaganny stan techniczny i mogły służyć kolejnym pokoleniom. Nic dziwnego, że coraz więcej osób docenia kunszt wykonania dawnych elementów wyposażenia wnętrza i decyduje się wprowadzić zabytkowe meble do własnych przestrzeni mieszkalnych. Co zrobić, aby przestrzenie inspirowane stylem vintage miały spójny charakter i nie przytłaczały domowników?

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania?

Styl vintage — wnętrza inspirowane latami 50. XX wieku

Jednym z wyróżników stylu vintage jest duża swoboda aranżacyjna, co sprawia, że każdy może znaleźć swój punkt odniesienia. W polskich trendach wnętrzarskich drugiej połowy XX wieku dominowały mocne i geometryczne formy oraz intensywne kolory. Upodobanie do ekstrawaganckiego wzornictwa wyrażało się chociażby poprzez dobór dodatków. W meblościankach i barkach królowały ceramika z Bolesławca oraz porcelana z Ćmielowa zachwycające kontrastowymi printami i precyzją wykonania. Na półkach, zabudowanych szklanymi taflami, nie mogło także zabraknąć musztardówek oraz kolorowych naczyń z porcelitu.

Jeżeli zależy Ci wyłącznie na wprowadzeniu drobnych elementów, nawiązujących do stylu vintage, postaw na akcesoria dekoracyjne i drobne ozdoby, które nadadzą przestrzeni retro charakteru, a jednocześnie nie zdominują nowoczesnej aranżacji. Nie chcesz ograniczać się do pojedynczych akcentów? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść o krok dalej i odmienić swoje mieszkanie, wprowadzając do wnętrz retro meble!

Mieszkania w stylu vintage — jak zaprojektować salon?

Salon to pomieszczenie, które może pełnić różne funkcje. W mieszkaniach z wielkiej płyty często służy jako sypialnia, jadalnia oraz miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Podstawowym elementem wyposażenia każdego salonu lub „dużego pokoju” jest sofa i to właśnie na niej powinieneś skupić się najbardziej. Jeżeli jesteś ograniczony przestrzennie, postaw na model rozkładany.

Jak powinna wyglądać kanapa w stylu vintage? 

Przede wszystkim wybieraj meble z wysokim oparciem, ozdobione guzikami bądź pikowaniami. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się sofy obite skórą naturalną lub aksamitem utrzymane w intensywnych barwach, takich jak: pomarańczowy, czerwony, żółty czy zielony. Należy przy tym pamiętać, że styl vintage nie lubi się z różem i bielą, dlatego odradzamy stosowanie tych kolorów. Pastele i biele nie są jednak odcieniami zakazanymi — wręcz przeciwnie! Pamiętaj jednak, że to kolory, które sprawdzą się wyłącznie na ścianach.

Stolik kawowy w salonie – styl vintage

Jeżeli już wybierzesz sofę, nie zapomnij o stoliku kawowym. Modele inspirowane stylem vintage często mają dodatkowe półki i szuflady, w których możesz przechowywać różne przedmioty codziennego użytku. Oczywiście, równie istotnymi elementami są półki i szafki w formie tradycyjnych regałów z przeszkleniami. Aby podkreślić inspiracje stylem vintage, wprowadź do wnętrza drobne akcenty, np. płyty winylowe czy książki w skórzanej oprawie, które będą świetnie prezentować się za transparentną taflą lub w otwartych szafkach.

Styl vintage – detale mają znaczenie!

Do mieszkania w stylu vintage świetnie pasują także lampy z abażurami, antyczne chronometry czy obrazy w drewnianych ramach. Jeżeli dysponujesz wystarczająco dużą przestrzenią, możesz wprowadzić do wnętrza elektryczny kominek, który nada aranżacji bardzo przytulnego i domowego charakteru.

Styl vintage – wnętrza z dywanem: hit czy kit?

Na sam koniec pozostawiliśmy coś, co można było spotkać niegdyś w każdym polskim domu — tureckie dywany. Jeżeli nie preferujesz takich dodatków, ale jednocześnie chciałbyś dodać drobny akcent dekoracyjny, możesz zrezygnować z misternych orientalnych dywanów na rzecz ręcznie robionych dywaników.Typowe dla stylu vintage kolorowe chodniki stanowią bardzo ciekawy dodatek, a jednocześnie doskonale wpisują się w nurt eko. Oczywiście, możesz całkowicie zrezygnować z ozdabiania powierzchni płaskich. Równie ciekawym pomysłem jest położenie drewnianego parkietu, który nada wnętrzu szlachetnego i eleganckiego charakteru.

Kuchnia w stylu vintage — jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?

Aranżacja kuchni w stylu vintage wydaje się stosunkowo prosta. W tego typu wnętrzach dominuje zabudowa meblowa z litego drewna wzbogacona o subtelne akcenty dekoracyjne w postaci rzeźbień lub frezowań. Cechą charakterystyczną stylu vintage są przeszklenia oraz drzwiczki z kratką, przez które widać zawartość szafek. Możesz to wykorzystać do wyeksponowania zastawy, drobnych elementów dekoracyjnych lub posegregowanych pojemników z przyprawami.

W większych kuchniach można pozwolić sobie na wstawienie dodatkowych elementów wyposażenia, np. stołu z krzesłami. Doskonale sprawdzą się tradycyjne tapicerowane krzesła lub wiklinowe siedziska. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również ława z dłuższym siedziskiem, na którym zmieszczą się dwie lub trzy osoby.

Otwarta zabudowa – esencja stylu vintage

W kuchniach inspirowanych stylem vintage nie może zabraknąć kredensu, w którym wyeksponujesz porcelanowe serwisy. Nie masz miejsca na dodatkowe meble? W takim razie wykorzystaj potencjał zabudowy na wymiar i wydziel część powierzchni, aby stworzyć efektowną ekspozycję. W nowoczesnych kuchniach dominuje zabudowa pełna, a otwarte przestrzenie są ograniczone do minimum. Styl vintage jest kompletnie odmienny! Tradycyjne kuchnie to przestrzenie otwarte, w których przedmioty codziennego użytku nabywają cech małych dzieł sztuki. Urocza kawiarka, ozdobna cukiernica czy porcelanowe filiżanki — zamiast chować je za zamkniętymi drzwiczkami, lepiej postawić na widocznym miejscu!

Dowiedz się więcej: Otwarta kuchnia – zalety i wady

Dodatki do kuchni w stylu vintage

Podobnie jak w salonie kuchnia w stylu retro powinna być udekorowana historycznymi detalami, takimi jak tradycyjny zegar ścienny, lampa z abażurem czy ozdobne pojemniki na herbatę. Jeżeli nie chcesz przeprowadzać generalnego remontu, możesz zdecydować się na samoprzylepne panele PVC albo dekory nawiązujące do drugiej połowy XX wieku.

Sypialnia – propozycje do sypialni vintage

Centralnym punktem wyposażenia sypialni vintage jest duże, drewniane łóżko z rzeźbionymi zagłówkami lub wysokim wezgłowiem. Oczywiście, w dawnych czasach można było spotkać także metalowe ramy, niemniej o wiele lepszym wyborem są konstrukcje z naturalnego drewna — dębowego, orzechowego lub mahoniowego. Żeliwna rama sprawdzi się natomiast do wnętrz, które łączą w sobie cechy stylu vintage oraz industrialnego. Drugim, niezwykle ważnym miejscem, jest garderoba w sypialni. Oczywiście, niewiele osób może pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia, dlatego warto zdecydować się na dużą, dwuskrzydłową szafę z lustrzanymi frontami sprawiającymi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe.

Przeczytaj też: Garderoba czy szafa wnękowa?

Dodatki do sypialni vintage

Aby podkreślić jego elegancki charakter i wyeksponować drobne dodatki dekoracyjne, rozważ wstawienie toaletki. Podobnie jak w przypadku innych mebli najlepiej sprawdzi się model z drewna z rzeźbionymi elementami. Nie zapominaj także o szafkach nocnych oraz skrzyni, którą możesz ustawić w nogach łóżka i wykorzystywać jako pojemnik do przechowywania pościeli lub wygodne siedzisko. W sypialni vintage ważne są również dodatki — zegary, koce z grubej wełny czy koronkowa pościel.

Styl vintage a styl industrialny — duet, który odmieni Twoje wnętrza!

Wydaje Ci się, że połączenie stylu przemysłowego i klasycznych wnętrz nie pozwoli uzyskać oczekiwanego efektu? Nic bardziej mylnego! Styl vintage, w swojej industrialnej osłonie, zachwyci każdą osobę, która lubi tradycyjne wnętrza, a jednocześnie chce uniknąć wrażenia przytłoczenia. Przemysłowy styl vintage opiera się na zestawieniu surowych elementów, takich jak cegła na ścianie i przeszklenia między pomieszczeniami, z drobnymi dodatkami, które nadają aranżacji wrażenia przytulności.

Z jednej strony surowe okablowanie, a z drugiej — wełniane dywany z klasycznym wzorem? Kontrastowe połączenia mogą być niebywale inspirujące. We wnętrzach, będących miksem stylu industrialnego i vintage, doskonale sprawdzą się patchworkowe dywany, starodawne meble oraz żeliwne grzejniki czy wspomniane już ceglane powierzchnie. Bardzo efektowną dekoracją, łączącą w sobie cechy obu styli wnętrzarskich, jest tzw. żarówka Edisona, czyli źródło światła bez dodatkowego abażuru.

Podsumowanie

Wiesz już, jak wyglądają wnętrza w stylu vintage. Jeżeli zainspirował Cię ten styl i chcesz w pełni wykorzystać potencjał swoich wnętrz, przearanżuj swoją przestrzeń. Nie bój się zmian, ale zachowaj powściągliwość — na początku dokonaj tylko niewielkich modyfikacji, aby mieć pewność, że styl vintage rzeczywiście wpisuje się w Twoje gusta!

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat