Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Inspiracje łazienkowe 2w1 – dlaczego warto zdecydować się na wannę z prysznicem?

Wanna z prysznicem 2w1 – czy to dobry pomysł?

Stoisz przed dylematem — wanna czy prysznic? Nie chcesz rezygnować z długich kąpieli, ale doceniasz także możliwość zażycia szybkiego prysznica? W takim razie postaw na wielofunkcyjność — wanna z parawanem to doskonałe rozwiązanie zarówno do małych łazienek, jak i większych wnętrz, w których montaż wanny i kabiny byłby utrudniony. Zobacz, jakie zalety ma prysznico-wanna i dlaczego warto się na nią zdecydować.

Gdzie sprawdzi się wanna z prysznicem?

Wanna z prysznicem to świetne rozwiązanie do małych wnętrz oraz większych łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym. Funkcjonalność kabiny prysznicowej i wygoda tradycyjnej wanny sprawiają, że użytkownik nie musi godzić się na żadne kompromisy. Aby wanna uzyskała funkcję natrysku, wystarczy wyposażyć ją w baterię prysznicowo-wannową, zestaw prysznicowy oraz osłonę w postaci drzwi, parawanu lub zwykłej zasłonki.

Zobacz także: Jak urządzić małą łazienkę? Wanna i prysznic 2w1 do dużej łazienki

Jeżeli dysponujesz większą powierzchnią użytkową, możesz zdecydować się na owalną lub okrągłą wannę wolnostojącą umiejscowioną na środku pomieszczenia. W takim wypadku możliwości aranżacji wanny z prysznicem ograniczają się do zastosowania tradycyjnej zasłony prysznicowej zwisającej  na stelażu zainstalowanym na górnej krawędzi zbiornika wanny.
Nieco łatwiejsze w aranżacji są wanny prostokątne, które można osłonić składanym parawanem nawannowym wykonanym ze szkła hartowanego bądź tworzywa sztucznego. Najwięcej możliwości daje jednak ustawienie wanny blisko ściany. Montaż narożny zajmuje najmniej miejsca i pozwala uzyskać naturalny kształt kabiny. Jeżeli w łazience znajduje się wnęka, otoczona z trzech stron, świetnym pomysłem będzie ustawienie drzwi prysznicowych na jednej z krawędzi, które zamkną kabinę, tworząc wyizolowaną przestrzeń natryskową.

Zobacz także: Wanna czy prysznic

Wanna z prysznicem — propozycje aranżacji łazienki

Mogłoby się wydawać, że wanno-prysznic to prosta konstrukcja, która spełnia wymogi funkcjonalne, ale jest dość trudna w aranżacji. Nic bardziej mylnego! Połączenie wanny z prysznicem może być bardzo efektowne i nadać wnętrzu nowoczesny charakter. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, masz do wyboru kilka możliwości:

  • Szklany parawan — całkowicie transparentne przeszklenie bez ramy to doskonały wybór do małego wnętrza. Nie zaburza jego harmonii, nie rzuca się w oczy, a przy tym doskonale chroni przed rozpryskami wody. Oprócz tego wyraźnie rozgranicza strefę kąpielową i resztę łazienki. Szyba bez ramy lub z wąskimi, aluminiowymi profilami świetnie wpisuje się w minimalistyczną oraz klasyczną estetykę. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonuje się parawany, w większości przypadków to szkło hartowane, które wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku stłuczenia rozbija się na nieostre kawałki.
  • Parawan półtransparentny lub biały — jeżeli projektujesz łazienkę w stylu skandynawskim, ciekawym wyborem będzie półtransparentna ścianka z wyraźnie zaznaczonymi ramami. Możesz je dobrać do koloru obramowania lustra, armatury lub płytek. Dzięki temu uzyskasz spójną kompozycję i ciekawe efekt wizualny.
  • Zasłona wannowa — wanna z prysznicem może być zaaranżowana w stylu vintage lub rustykalnym. Nie musisz decydować się na ścianki lub przesuwne drzwi — równie ciekawym rozwiązaniem będzie zasłona prysznicowa. Wystarczy zamontować drążek i powiesić na nim tkaninę, aby uzyskać preferowany efekt. Taki sposób wykończenia wnętrza sprawdzi się w łazienkach o wystroju marynistycznym lub greckim.
  • Wanna narożna z prysznicem — jeżeli dysponujesz wnęką, wykorzystaj ją! Umieść wannę we wnęce w taki sposób, aby była otoczona ścianami z trzech stron. Tym sposobem wykreujesz przestrzeń prysznicową bez konieczności montażu dodatkowych ścianek. Dodając drzwiczki uchylne, uzyskasz efekt kabiny prysznicowej we wnęce i będziesz mógł cieszyć się pełną funkcjonalnością wanno-prysznica.

Wanna z prysznicem to uniwersalne rozwiązanie, niemniej niesie ze sobą pewne ograniczenia. O ile montaż ścianki lub parawanu przesuwnego nie sprawia problemu w przypadku wanien zaprojektowanych na planie kwadratu lub prostokąta, o tyle wanny w kształcie wycinka kołowego są trudniejsze w aranżacji. W takim przypadku musisz zastosować zasłonę prysznicową i zainstalować łukowaty drążek, aby zapewnić satysfakcjonujący poziom szczelności.

Potrzebujesz pomocy w remoncie lub wykończeniu łazienki? Sprawdź naszą ofertę wykończenia pod klucz w Warszawie i innych miastach.

Wanna z prysznicem 2 w 1 — jakie są zalety tego rozwiązania?

Prysznico-wanna to praktyczny element wyposażenia łazienek i pomieszczeń sanitarnych. Wbrew pozorom takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród posiadaczy małych, jak i większych wnętrz. Co sprawia, że wanna z parawanem stała się prawdziwym hitem w branży łazienkowej?

  • Kompaktowe rozmiary — oszczędność miejsca bez rezygnacji z komfortu

Wanna z prysznicem zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, co jest kluczowe w przypadku niewielkich łazienek w budynkach wielorodzinnych. Niewiele osób dysponuje metrażem, który daje możliwość swobodnej instalacji dwóch urządzeń sanitarnych. A nawet jeżeli jest taka możliwość, to czy warto przepłacać za dwa sanitariaty o analogicznych funkcjonalnościach, których montaż generuje wysokie koszty?

  • Łatwość utrzymania w czystości — szybkie sprzątanie łazienki

Wanna z prysznicem ma prostą konstrukcję złożoną z samej wanny, zestawu prysznicowego oraz parawanu nawannowego. To sprawia, że czas potrzebny na wyczyszczenie powierzchni jest znacznie krótszy.

  • Wielofunkcyjność — użytkowanie według upodobań

Domownicy mają możliwość zażycia zarówno szybkiego prysznica, jaki długiej kąpieli. To świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień korzystają z natrysku, a w wolne dni lub wieczorami lubią relaksować się w wannie. Prysznico-wanna daje pełną swobodę wyboru i pozwala w pełni korzystać z wszelkich zalet natrysku i standardowej wanny. Możesz w niej wykąpać pupila czy wykonać pranie ręczne.

  • Niższe rachunki za wodę — ekologia i oszczędności

Wanna z prysznicem nie tylko oszczędza miejsce, ale także pozwala obniżyć rachunki za media. Biorąc krótkie prysznice, zużywasz znacznie mniej wody niż podczas napełniania całej wanny. Oczywiście, jeżeli lubisz od czasu do czasu wziąć długą kąpiel, nic nie stoi na przeszkodzie. Tak czy inaczej z pewnością zaobserwujesz obniżenie opłat eksploatacyjnych.

  • Bogactwo wzorów — inspiracje do każdej łazienki

Wanna z prysznicem jest dostępna w wielu rozmiarach i stylach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb i preferencji estetycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele modeli wanien z prysznicami wyposażono dodatkowe uchwyty oraz antypoślizgowe powierzchnie, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

  • Estetyka wykończenia — nowoczesna łazienka

W dawnych czasach wykorzystywano zasłonki prysznicowe, które miały pełnić funkcję prowizorycznego parawanu. Niestety, takie rozwiązania były nie tylko mało estetyczne, ale także nie zapewniały odpowiedniej ochrony przed rozpryskiwaniem wody. Nowoczesne parawany posiadają system uszczelnień, dlatego nie ma ryzyka, że woda będzie przedostawała się poza wannę. Same parawany są wykonane z analogicznych materiałów co ścianki kabiny prysznicowej i dostępne w wariantach transparentnym, półtransparentnym albo zapewniającym całkowitą prywatność.

Wanna z prysznicem — rodzaje parawanów nawannowych

Rynkowa oferta wanien z prysznicem jest bardzo bogata i obejmuje modele stałe, składane oraz przesuwne. Większość nowoczesnych parawanów jest wykonana ze szkła, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i wysoką trwałość, a przy tym estetyczny wygląd.

Parawan nawannowy stały, instalowany na rancie wanny, doskonale sprawdzi się w małych łazienkach. Dzięki zastosowaniu transparentnych ścianek zyskasz możliwość oddzielenia strefy kąpielowej od pozostałych części wnętrza, nie obciążając przy tym przestrzeni. To bardzo estetyczne a zarazem higieniczne rozwiązanie, które rozwiązuje problem toalety zamontowanej tuż obok wanny. Równie popularnym wyborem klientów jest niska wanna z prysznicem i składanym parawanem, który można dowolnie rozsuwać i zasuwać. Zdecydowanie najbardziej funkcjonalna jest jednak wanna narożna z prysznicem i przesuwnym parawanem złożonym z jednej lub kilku części. Tego typu konstrukcje są bardzo szczelne, a zarazem zajmują niewiele przestrzeni.

Parawan nawannowy – czy to się opłaca?

Możliwości stworzenia wanny z prysznicem są w zasadzie nieograniczone, niemniej najłatwiejsze w aranżacji są wanny w kształcie prostokąta przeznaczone do montażu przy ścianie. We wnętrzach minimalistycznych doskonale sprawdzą się wanny wyposażone w parawan nawannowy lub drzwi przesuwne. Zasłony prysznicowe będą natomiast dobrym wyborem do łazienek zaaranżowanych w stylu klasycznym, romantycznym lub glamour.

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na funkcjonalności, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie parawan, który pełni jednocześnie funkcje ochronne i dekoracyjne. Na rynku dostępne są modele złożone z dwóch lub trzech skrzydeł, które można z łatwością dopasować do wanny o bardziej skomplikowanym kształcie. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na parawan otwierany wahadłowo bądź harmonijkowo. Wykonany ze szkła lub plexi przypomina obudowę tradycyjnej kabiny prysznicowej i ma takie same funkcjonalności.

Wanna z funkcją prysznica – nie jest tak kolorowo!

Czy to oznacza, że wanna z prysznicem jest rozwiązaniem uniwersalnym i sprawdzi się w każdej łazience? Pomimo licznych zalet takie rozwiązanie ma także pewne minusy. Największym z nich jest dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi. W przypadku domowników z niepełnosprawnościami fizycznymi lub osób starszych korzystanie z wanny z prysznicem może być utrudnione. Oczywiście, producenci stosują antypoślizgowe materiały oraz uchwyty, co znacznie zmniejsza ryzyko przewrócenia się, niemniej samo wejście do wanny może być już dużym utrudnieniem. W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem będzie duża kabina bezbrodzikowa typu walk-in.

Wanna z prysznicem — o czym pamiętać przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model wanny, rozważ kilka kwestii, takich jak: rodzaj parawanu, jego szerokość oraz sposób montażu. Szczelność parawanu jest absolutnym priorytetem, dlatego sprawdź, jakie rozwiązania technologiczne zastosował producent i zobacz, jak wygląda montaż ścianki. Nowoczesne parawany nawannowe pozwalają uzyskać analogiczny stopień szczelności co kabiny prysznicowe, ale musisz zachować dużą czujność — wybieraj wyłącznie parawany przesuwne, wyposażone w prowadnice. Na rynku znajdziesz także tradycyjne parawany składane, które są tańsze, ale przez brak prowadnic nie gwarantują tak wysokiego poziomu szczelności co modele przesuwne.

Często poruszaną kwestią, jeżeli chodzi o prysznico-wanny, jest efekt przytłoczenia wnętrza. To jednak nieuzasadnione obawy. Producenci urządzeń sanitarnych oferują bowiem coraz więcej konstrukcji z przezroczystymi ściankami, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka i doskonale wpisują się w minimalistyczne aranżacje.

Jak wybrać baterie do wanny z prysznicem?

W standardowych kabinach prysznicowych instaluje się wyłącznie baterię prysznicową, podczas gdy wanny są zazwyczaj wyposażone w baterię wannową z prysznicem ręcznym. W przypadku rozwiązań łączonych najlepiej sprawdzą się baterie wannowo-prysznicowe z naściennym uchwytem na słuchawkę. Jak połączyć wannę z prysznicem? Najlepiej, aby bateria utrzymywała stałą temperaturę oraz strumień wody — to szczególnie ważne w domach jednorodzinnych, w których może dochodzić do skoków ciśnienia. Świetnym rozwiązaniem będzie model 3w1 wyposażony w deszczownię, słuchawkę oraz składaną wylewkę wannową. Niektóre modele posiadają dodatkowo przełączniki zintegrowane z regulatorem, które umożliwiają skierowanie wody do słuchawki lub wylewki za pomocą dźwigni.

Przeczytaj też:

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co jest bardziej oszczędne wanna czy prysznic?

Uważa się, że korzystanie z prysznica jest bardziej ekologiczne niż kąpiele w wannie, co może być mylące. Osoby, które lubią brać dłuższe prysznice, trwające około 15 minut, zużywają średnio 150 litrów wody, czyli ilość potrzebną do komfortowej kąpieli w wannie. Aby rzeczywiście zauważyć oszczędności na rachunkach, warto zainwestować w deszczownicę lub baterię z perlatorem.

Gdzie zamontować prysznic nad wanna?

Baterię należy zamontować co najmniej 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny. W przypadku wanny, która pełni jednocześnie funkcję prysznica, rekomenduje się instalację na wysokości ok. 110-130 cm od podłogi.

Czy wanna z prysznicem zawsze będzie dobrym wyborem?

Wysokość ściany wanny może okazać się problematyczna dla osób o ograniczonej sprawności, seniorów oraz dzieci, dlatego zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, zastanów się, czy wszyscy domownicy będą mogli swobodnie korzystać z natrysku.

Ile kosztuje wanna z prysznicem?

Koszt wanny z prysznicem obejmuje cztery główne elementy: wannę, baterię prysznicowo-wannową, zestaw prysznicowy na drążku oraz parawan nawannowy. Ostateczna cena zależy od jakości poszczególnych elementów, niemniej najbardziej budżetowa opcja to ok. 2000 zł.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat