Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Wanna czy prysznic — planowanie łazienki w nowym mieszkaniu

Stoisz przed wyzwaniem zaprojektowania łazienki w nowym mieszkaniu? Zastanawiasz się: wanna czy prysznic? A może wanna z prysznicem? Sprawdź, jak pogodzić te dylematy i na jaką aranżację łazienki postawić, by była funkcjonalna i estetyczna.

Co lepsze – wanna czy prysznic?

Zapewne wielu z nas stanęło kiedyś przed tym dylematem. Wymiar łazienki często determinuje rozwiązanie. Jeśli posiadasz łazienkę o niewielkim metrażu, dobrym wyborem może okazać się całkowicie przeszklony prysznic z kabiną od podłogi do sufitu, bez brodzika. To zdecydowanie optycznie powiększy przestrzeń i nie przytłoczy niewielkiego pomieszczenia. Duża łazienka to z kolei większe możliwości, by do tematu projektowania wnętrza podejść kreatywnie i wybrać nieszablonowe rozwiązania. Wanna wolnostojąca, wanna do zabudowy w posadzce, a może wanna z prysznicem? Wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną zależy od wieku domowników i ich preferencji. Przedstawiamy kilka propozycji na aranżację łazienki w zależności od metrażu i potrzeb rodziny.

Wanna czy prysznic w małej łazience?

Wydawać by się mogło, że posiadacze niewielkiej łazienki są niemalże skazani na wybór prysznica. Jednak obecnie na rynku dostępne są różnorodne wymiary i wykończenia wanien, które zgrabnie będą prezentować się także na niewielkim metrażu. Jeśli z utęsknieniem myślisz o długich kąpielach, możesz postawić na asymetryczną czy narożną wannę, by zmieścić ją w pomieszczeniu. Przy małej łazience, najbardziej intuicyjnym wyborem pozostaje jednak prysznic z kabiną typu walk-in, który charakteryzuje się zredukowanymi ścianami bocznymi – możesz postawić na jedno przeszklenie od podłogi do sufitu,
a pozostałą część Twojej kabiny będą tworzyć ściany wyłożone kaflami. Cieszące się popularnością prysznice walk-in nie mają rolek, prowadnic, a zamiast brodzika obecny jest odpływ liniowy. Daje to nowe metry kwadratowe, które możesz taktycznie wykorzystać przy planowaniu niewielkiej łazienki.

Duża łazienka, czyli wanna i prysznic

Posiadacze dużej łazienki mogą nieco przymknąć oko w kwestii metrażu i kierować się głównie swoimi preferencjami. Częstym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni jest wanna i prysznic na jednej ścianie. Możesz także połączyć te dwa aspekty i stworzyć przeszkloną kabinę, która oprócz prysznica zmieści także wannę. Inną inspiracją na aranżację łazienki jest wanna wolnostojąca, obok której możesz postawić stylową, rustykalną drabinkę na ręczniki czy stworzyć dyskretną wnękę na kosmetyki. Możesz zdecydować się także na wannę do zabudowy w posadzce, jeśli masz takie możliwości architektoniczne. Wanna z hydromasażem, zrównana z podłogą stworzy klimat spa w Twojej łazience. Klasyczna wanna do zabudowy to również świetne rozwiązanie, jeśli cenisz sobie chwile relaksu
z książką. Jeśli posiadasz łazienkę z pokaźnej wielkości oknem, wannę możesz usytuować w jego otoczeniu, by móc podziwiać wieczorną panoramę miasta. Natomiast jeśli jesteś fanem prysznica orzeźwiającego o poranku, możesz poświęcić całą ścianę w swojej dużej łazience na przeszklony prysznic z odpływem liniowym oraz stworzonymi z kafli lub drewna siedziskami, które zapewnią miejsce do relaksu. W projektowanych przez dewelopera Develia mieszkaniach w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie, łazienki mają różne metraże, aby wszyscy wielbiciele kąpieli z bąbelkami, jak i energetyzujących pryszniców znaleźli coś dla siebie.

 

 

Prysznic czy wanna przy dziecku?

Według obiegowej opinii wanna to niezwykle pomocne rozwiązanie, jeśli posiada się dzieci. Rodzice odkrywają wówczas wielofunkcyjność tej opcji, realizując na przykład szybkie pranie czy sesje wodnych zabaw ze swoimi pociechami. Wanna to komfortowy wybór, nie tylko w przypadku niemowląt, ale też dzieci już kilkuletnich. Jeśli nie masz możliwości, aby umieścić w łazience wannę – nic straconego. Dobrą alternatywą może być prysznic z brodzikiem. Prysznic bez brodzika to natomiast więcej miejsca na rozkładaną wanienkę dziecka. Inna propozycja to wanna pod prysznic, która jest znanym kompromisem, pozwalającym pogodzić kąpielowe upodobania wielopokoleniowej rodziny. Możesz wybrać prostokątną wannę z minimalistycznym przeszklonym parawanem i deszczownicą, które stworzą komfortowe miejsce do brania prysznica.

Wanna czy prysznic dla starszych osób?

Wybór armatury dla starszych osób może nieść trochę dylematów. Wanna wydaje się wygodnym rozwiązaniem, jednak wchodzenie czy wychodzenie może okazać się problematyczne. Podobnie
w przypadku wanny z prysznicem – nawet jeśli senior w Twojej rodzinie preferuje prysznic, korzystanie
z takiego rozwiązania może być zwyczajnie trudne. Najlepszą możliwością wydaje się  prysznic walk-in z odpływem liniowym. Nie posiada on żadnych podwyższeń, rolek, prowadnic czy innych elementów, które mogłyby utrudniać swobodą kąpiel. W prysznicu można umieścić siedziska w postaci drewnianych ławek, zamontowanych w ścianie czy siedzisk skonstruowanych z kafli łazienkowych. Dno kabiny zrównane z podłogą ogranicza możliwość upadku czy poślizgnięcia się, a siedziska zapewnią komfort seniorowi.

Co jest oszczędniejsze – wanna czy prysznic?

Istotnym faktorem przy wyborze armatury łazienkowej jest także ergonomia. Panuje powszechne przekonanie, że prysznic to znacznie bardziej ekonomiczny wybór. Jeśli twoja kąpiel pod prysznicem trwa kilka minut, nie korzystasz z hydromasażu czy nie spędzasz wiele czasu pod deszczownicą – owszem.
W wielu przypadkach, mimo orzeźwiającego charakteru prysznica, lubimy spędzić pod nim nieco więcej czasu niż 5 minut. Podczas trwającego około 10 minut prysznicowego natrysku, zużywamy 100 litrów wody, a napełnienie średniej wielkości wanny wymaga około 120 litrów. O ekonomii decyduje zatem przeciętny czas, jaki poświęcasz na prysznic czy wielkość wanny, którą wybierzesz. Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie wody, warto zainstalować słuchawkę prysznicową oszczędzającą wodę, wtedy Twój prysznic będzie można uznać za rozwiązanie bardziej ekonomicznie niż wanna.

Zainspirowany? Sprawdź więcej pomysłów na planowanie łazienki w nowym mieszkaniu – https://develia.pl/pl/blog/aranzacja-lazienki-sposoby-na-funkcjonalna-i-stylowa-przestrzen.