Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Kredyty hipoteczne w obcych walutach są coraz mniej dostępne

Aby zaciągnąć kredyt we franku szwajcarskim, trzeba wykazać się zarobkami na poziomie 15 tys. zł netto. Przy udzielaniu kredytu w euro, banki pobierają wysokie marże, wymagając także wysokich zarobków lub wysokiego wkładu własnego.
Marcin Krasoń z firmy doradczej Open Finance przypomina, że z pożyczania we franku szwajcarskim banki zaczęły się masowo wycofywać już latem ubiegłego roku, w ostatnich miesiącach to samo dotyczy finansowania w euro. Dodał, że kredyty walutowe kuszą niższym oprocentowaniem i niższą ratą, ale nie wolno zapominać o ryzyku kursowym, czyli wahaniach kursów, które mogą doprowadzić do skokowego wzrostu miesięcznego obciążenia klienta.

„Przed takimi konsekwencjami chce klientów uchronić Komisja Nadzoru Finansowego poprzez zniechęcenie banków do kredytowania w walutach” – dodał Krasoń. Przypomniał, że od tego roku obowiązuje tzw. rekomendacja S, która z jednej strony ograniczyła zdolność kredytową potencjalnych klientów, a z drugiej skłoniła banki, aby nie udzielały kredytów w walutach innych niż złoty.

Według rekomendacji S, banki mają liczyć zdolność kredytową tak, jakby klient zadłużał się na maksymalnie 25 lat (dotyczy to wszystkich kredytów, także tych w złotych), nawet jeśli rzeczywiście kredyt udzielany jest na dłużej. Klienci, którzy wskutek obowiązywania rekomendacji nie otrzymają oczekiwanego kredytu, będą musieli zaciągnąć niższy lub posiłkować się dochodami kogoś z rodziny.
Dodatkowo łączna suma rat kredytów klienta nie może przekroczyć 42 proc. zarobków netto. Rok temu ok. 20 proc. wniosków kredytowych złożonych przez klientów Open Finance dotyczyło kredytów walutowych. W styczniu 2012 r. odsetek ten spadł poniżej 9 procent.

Według danych firmy doradczej Expander, początek 2012 r. przyniósł bardzo dobre informacje dla osób spłacających kredyty walutowe, gdyż za sprawą umocnienia się złotego, zarówno wobec franka, jak euro, lutowe raty były znacznie niższe niż w poprzednich miesiącach. Według Expandera marże kredytów w euro wyniosły od 2,15 do 4,65 proc., a oprocentowanie od 3,41 do 6,25 proc.

Forsal.pl

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat