Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

MDM 2017, czyli zadbaj o swój kredyt zawczasu

Jak prognozują analitycy, środki przeznaczone na dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą wyczerpać się w ekspresowym tempie. Już teraz zarezerwowano ponad 20% przyszłorocznego budżetu.

Rezerwacja środków

W kwietniu liczba składanych wniosków o dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych” spadła, gdyż w marcu skończyły się pieniądze, które mogą zostać wypłacone w tym roku. Wzrosło jednak zainteresowanie środkami przeznaczonymi na dopłaty, które będą wypłacane w 2017 r. i 2018 r. Mogą o nie wnioskować osoby, które spełniają kryteria programu. Dodatkowym warunkiem jest zgoda sprzedającego, aby część zapłaty otrzymać w przyszłym roku. Takie rozwiązanie jest możliwe i często stosowane w przypadku kupna mieszkania od dewelopera, zwłaszcza jeśli inwestycja jest w trakcie realizacji.

Ostatni moment

Istnieje jednak limit ograniczający możliwość składania wniosków o dopłaty na przyszły rok – z wyprzedzeniem można zarezerwować tylko połowę przewidzianego budżetu, czyli 373 mln zł. W kwietniu zablokowane było 70 mln zł, obecnie jest to już 160 mln zł. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim kredytobiorcy składają wnioski o dopłaty z MDM na 2017 r., można przypuszczać, że  zostaną one zablokowane w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Niepewny 2017

Reszta przyszłorocznych środków zostanie udostępniona dopiero w styczniu 2017 r. Na ten moment mogą zaczekać osoby planujące kupno mieszkania z rynku wtórnego. Istnieje jednak ryzyko, że nie wszystkie wnioski złożone w przyszłym roku zostaną rozpatrzone pozytywnie, nawet jeśli będzie to styczeń. Obecne zainteresowanie dofinansowaniem z MDM jest bowiem tak duże, że środków może momentalnie zabraknąć.

Profesjonalne doradztwo finansowe i pomoc z zakresu wyboru nieruchomości oferuje Biuro Sprzedaży LC Corp. Przyjdź na spotkanie i poznaj ofertę nowych mieszkań w Twoim mieście.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat