Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Mieszkanie inwestycyjne: najem na pokoje

Wynajem mieszkania na pokoje jest popularny szczególnie w dużych miastach, gdzie nie brakuje młodych osób i studentów. Choć podpisywanie kilku umów dotyczących jednego lokalu wydaje się być kłopotliwe, to patrząc na korzyści, warto rozważyć takie rozwiązanie.

Najczęściej najemcami pokoi są studenci. W tej sytuacji umowa powinna być podpisana na rok, najlepiej od września. Jest to moment, kiedy studenci poszukują stancji, więc najłatwiej jest znaleźć nowego najemcę. Koszty mediów i czynszu administracyjnego dzieli się zazwyczaj po równo między wszystkich.

W przypadku obecności w mieszkaniu większej liczby osób i ich większej rotacji, możemy się spodziewać, że nieruchomość będzie szybciej się zużywać. Siłą rzeczy większe nakłady trzeba przeznaczyć na ewentualne remonty. Należy też zwrócić uwagę na zapisy umowy dotyczące uszkodzeń i sporządzić dokładny protokół z przekazania pokoju, najlepiej podparty dokumentacją fotograficzną.

Kolejna kwestia, która może, ale nie musi okazać się bardziej kłopotliwa, niż w przypadku najmu całego lokalu, to płatności i rozliczenia. Należy precyzyjnie określić jakie opłaty i w jakiej wysokości mają być dokonywane oraz to, jakie konsekwencje wynikają z niewywiązania się z tego obowiązku. W przypadku mieszkania studenckiego można też zaproponować przystąpienie do umowy rodzicom najemców.

Jak widać, najem na pokoje może być nieco bardziej kłopotliwy niż ten tradycyjny. Dlaczego jednak warto rozważyć taką opcję? Przede wszystkim ze względów finansowych. Do tego typu najmu najlepiej nadają się mieszkania duże, oczywiście rozkładowe. Duże mieszkania (przyjmijmy, że chodzi o minimum 70 mkw.), choć popyt na nie ostatnio nieco wzrósł, z reguły są oferowane po stawce za metr kwadratowy nieco obniżonej w porównaniu do średnich rynkowych. Łatwiej więc w przypadku dużych mieszkań „ustrzelić” okazję cenową i kupić korzystnie, a to jeden z podstawowych warunków późniejszego rentownego najmu.

Kolejnym czynnikiem składającym się na sukces najmu na pokoje jest to, że suma kwot z czynszu najczęściej okazuje się wyższa niż wyjściowy czynsz z najmu całego mieszkania. Średnia stawka czynszu na rynku warszawskim wynosi 45 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Oznacza to, że dla 70 metrów kwadratowych przeciętny czynsz wyniósłby 3150 zł. Tymczasem średnie stawki czynszów najmu pokoi na stołecznym rynku kształtują się na poziomie około 60 zł od metra miesięcznie. W przypadku tego typu mieszkania ogólny przychód z czynszu wyniósłby około 500 zł miesięcznie więcej. Podobnie jest na innych rynkach wielkomiejskich – stawki czynszu za metr kwadratowy pokoju są przeciętnie wyższe od stawek za całe mieszkanie.

Jeśli kupujemy nieruchomość w dużym mieście i traktujemy ją jako inwestycję, warto rozważyć najem na pokoje. Odpowiednia organizacja i zabezpieczenie w postaci umowy pozwolą na efektywne i przede wszystkim zyskowne wykorzystanie mieszkania. Po więcej informacji na temat nieruchomości inwestycyjnych zapraszamy do Biura Sprzedaży LC Corp.

Źródło: http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/zamiast-jednego-najemcy-moze-kilku/1x7w2

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat