Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Najmniej inwestycji deweloperskich od czterech lat

Ósmy raz z rzędu dane GUS wskazują na malejącą skłonność deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. Dzieję się tak od wprowadzenia w życie tzw. „ustawy deweloperskiej” (koniec kwietnia 2012r.), ale powodów takiej zmiany jest więcej. Apetyty deweloperów na nowe inwestycje hamuje między innymi mniejszy popyt na mieszkania związany z zakończeniem programu „Rodzina na swoim” i bliska rekordów podaż mieszkań znajdujących się dziś w ofercie.

 

Nowych budów nie przybywa

W efekcie w styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 1,7 tys. mieszkań. Jest to wynik o 50,6% gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Negatywne odczyty w tym zakresie pogłębiają się już od czerwca zeszłego roku. Co więcej jest to najgorszy wynik od stycznia 2009 roku – od kiedy GUS publikuje co miesiąc dane o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy.

Podobna sytuacja ma miejsce w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W styczniu było ich o 38,7% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W pierwszym miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 3,3 tysięcy mieszkań. To także jest wynik najgorszy w dostępnej 4-letniej historii danych publikowanych przez GUS.

… a więcej się kończy

Pozytywne dynamiki pokazują natomiast deweloperzy w kwestii oddawania mieszkań do użytkowania. Trend taki widać już od 17 miesięcy (z krótką przerwą w październiku zeszłego roku). W styczniu br. firmy budujące mieszkania oddały do użytkowania 5,3 tys. lokali. To aż o 24,9% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS dane o budownictwie mieszkaniowym rozbija na 4 kategorie inwestorów:

1. Inwestorów indywidualnych,

2. Deweloperów,

3. Spółdzielnie,

4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w styczniu można ocenić pozytywnie jedynie w zakresie oddawania nieruchomości do użytkowania. W pierwszym miesiącu bieżącego roku oddano do użytkowania 13,2 tys. mieszkań, czyli o 5,8% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W styczniu wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 4,1 tys. mieszkań. Był to wynik o 38,4% gorszy niż przed rokiem. Większa skłonność do uzyskiwania pozwoleń wśród osób fizycznych niż deweloperów spowodowała, że regres na całym rynku nie jest aż tak dotkliwy jak w przypadku firm budujących mieszkania na sprzedaż. Wszyscy inwestorzy otrzymali bowiem w styczniu pozwolenia na budowę 8,1 tys. mieszkań, czyli o 24,2% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Autor: Bartosz Turek

Źródło: Home Broker

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat