Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2012

W pierwszym w 2012 r. rankingu kredytów hipotecznych szukaliśmy najlepszej propozycji kredytowej dla czteroosobowej rodziny chcącej wziąć kredyt na kwotę 300 000 zł, udzielony w wysokości 100% LTV, spłacany w ratach równych przez 30 lat. Nasza rodzina osiąga miesięczny dochód w wysokości średniej krajowej brutto (tj. 3 416 zł), mieszka w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców, nie spłaca innych kredytów czy kart kredytowych, a jej miesięczne koszty utrzymania wynoszą 800 zł. W rankingu ujęte zostały te banki, według oceny których nasza rodzina ma zdolność kredytową. Najlepszych kredytów szukaliśmy tym razem wśród ofert standardowych, tj. bez cross-sellingu. Tworząc ranking pod uwagę wzięliśmy nie, jak zawsze, wysokość miesięcznej raty kredytu, a całkowity koszt kredytu, czyli kwotę, jaką kredytobiorca w sumie zapłaci bankowi przez cały okres spłaty kredytu.

W rankingu uwzględnione zostały tylko kredyty udzielane w złotych. Okazało się, że w żadnym z banków udzielających kredytów w euro nasza rodzina nie ma zdolności kredytowej. Przykładowo – Getin Bank wymaga od osoby chcącej wziąć kredyt hipoteczny w tej walucie dochodów netto w wysokości 5 601 zł.

Styczniową czołówkę najlepszych kredytów hipotecznych: Nordea Bank, Deutsche Bank i Bank Pekao.

W zajmującym pierwsze miejsce Nordea Banku całkowity koszt kredytu wynosi 364 815,31 zł. Miesięczna rata kredytu zaciągniętego w tym banku uszczupli nasz domowy budżet o 2 154 zł. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,5% a doliczona do stawki WIBOR marża – 2,10% (w okresie do uzupełnienia wkładu własnego jest ona podwyższona o 0,25 pp). Pisząc o Nordea Banku, trzeba wspomnieć, że otrzymanie kredytu w wysokości 100% LTV wiąże się z koniecznością uzyskania indywidualnej zgody banku.

Zdobywca drugiego miejsca – Deutsche Bank – nie pobierze od nas prowizji. Marża wyniesie 1,4%, miesięczna rata kredytu – 1 902,13 zł, a całkowity koszt kredytu – 387 324,34 zł, tj. o 22,5 tys. zł więcej niż u zwycięzcy. W przypadku Deutsche Banku koszt ubezpieczenia wynosi 4,5% od kwoty brakującego wkładu własnego (co w naszym przypadku oznacza 2 700 zł).

Całkowity koszt kredytu o brązowego medalisty – Banku Pekao – jest równy 401 690,19 zł. Marża kredytu w banku z żubrem w logo wyniesie 1,59%, prowizja za udzielenie kredytu – 0%, a miesięczna rata – 1 902 zł. Składka z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w Pekao wynosi 0,06% kwoty ubezpieczanej za każdy miesiąc.

Z kolei w zajmującym 11 pozycję eurobanku całkowity koszt kredytu jest o 69,3 wyższy niż w Nordea Banku i wynosi 434 087 zł.

Gdzie wziąć kredyt?

Na wstępie pozwolimy sobie wyrazić nadzieję, że informacje znajdujące się w naszym rankingu choć trochę pomogą w dokonaniu ważnego – bądź co bądź – wyboru. Jak mantrę będziemy powtarzali, że wybierając bank nie należy się spieszyć. Na początek możemy udać się do „swojego” banku – tego, który prowadzi nasz rachunek. Warunki, które nam zaproponuje możemy uznać za punkt wyjścia do „sondy” w innych bankach. Jeżeli zaś nie mamy czasu na chodzenie po bankach możemy skorzystać z porównywarek internetowych. Mają one tę zaletę, że nie ruszając się z fotela możemy „zamówić” kontakt z doradcą banku, którego oferta nas interesuje.

TotalMoney.pl

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat