Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Wydatki na zakup własnego M zwracają się już po kilku latach

Stosunkowo szybki wzrost opłat z tytułu najmu powoduje, że koszt zakupu własnego mieszkania na kredyt może być tańszy od najmu już po kilku latach spłacania kredytu – wskazują szacunki Home Broker na podstawie danych GUS.

Kupić czy wynająć, to problem przed którym staje wielu Polaków. Najczęściej pojawiającymi się argumentami za pierwszą opcją jest tworzenie własnego, a nie cudzego majątku. Wynajem natomiast jest dogodną propozycją dla osoby, która nie chce mocno wiązać się z danym miejscem. Trzeba bowiem pamiętać, że proces zakupu mieszkania jest czasochłonny, a dodatkowe koszty transakcyjne mogą pochłonąć przynajmniej kilka procent wartości nieruchomości. Jak jednak wygląda porównanie kosztu zakupu i wynajmu w dłuższym terminie?

Zakup droższy o 25%

Kupujący mieszkanie na kredyt powinni liczyć się z tym, że nawet wybierając ratę równą w rodzimej walucie, narażają się oni na wzrosty ich wysokości w wyniku podniesienia poziomu stawki WIBOR. Na przykład przy obecnym oprocentowaniu kredytów złotowych na poziomie 6% rata równa kredytu zaciągniętego na 30 lat i kwotę 100 tys. zł wiązałaby się z wydatkiem na poziomie 600 zł miesięcznie. Gdyby oprocentowanie kredytu wzrosło do 7%,miesięczna rata byłaby o 65 zł wyższa. Ponadto należy pamiętać, że kupując mieszkanie na kredyt ponosi się nie tylko koszt comiesięcznej raty, ale też opłaty z tytułu czynszu odprowadzanego na rachunek spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W efekcie zgodnie z danymi Home Broker obecnie łączne miesięczne wydatki związane z zakupem mieszkania dwupokojowego na kredyt w PLN są o 25% wyższe od kosztu wynajmu podobnej nieruchomości.

Czynsze co roku rosną

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że same stawki czynszów rosną. Zgodnie z danymi GUS w ostatnich 5 latach najem co roku drożał przeciętnie o 4,4% w skali roku. Zmianom podlegały także opłaty wnoszone na rachunek spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Gdyby przyjąć, że ruch ten następował zgodnie z wysokością inflacji, to dynamika jego wzrostu w ostatnich 5 latach wynosiła średnio 2,7% rocznie.

Zakup tańszy od najmu po 4 latach

Przyjmując, że w kolejnych latach zachodziłyby identyczne zmiany jak zaprezentowane powyżej, to koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w Warszawie po 5 latach byłby wyższy od kosztu utrzymania i obsługi kredytu na zakup. Z obecnego poziomu opłat za najem na średnim poziomie 2,3 tys. zł można spodziewać się wzrostu do 2,9 tys. zł. Koszty utrzymania podniosłyby się za to z obecnych niecałych 400 zł do blisko 450zł.

Zrównanie kosztu najmu i zakupu nastąpiłoby więc w momencie, w którym czynsz wiązałby się z comiesięcznym wydatkiem na poziomie blisko 2,9 tys. zł. Stałoby się tak oczywiście tylko wtedy, gdyby zmianie nie uległoby obecnie obowiązujące oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jego wzrost do 7%, a więc o 1pkt proc., wydłużyłby wspomniany okres do 88 miesięcy, czyli przeszło 7 lat. W tym czasie comiesięczne koszty najmu oszacować można na blisko 3,2 tys. zł.

Home Broker

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat