Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Cegła na ścianie — zainspiruj się stylem industrialnym

Dekoracje z wykorzystaniem cegieł lub płytek cegłopodobnych to gorący trend w aranżacji wnętrz. Wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci i łatwe do utrzymania w czystości, na stałe zagościły w domach Polaków. Sprawdź, jak możesz wykorzystać potencjał ceglanej okładziny w kreowaniu nowoczesnych i wielowymiarowych przestrzeni.

Jak wykorzystać cegłę we wnętrzach?

Cegła to efektowny materiał wykończeniowy, który może całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Uzyskanie satysfakcjonujących efektów końcowych zależy jednak od umiejętnego operowania tym materiałem. Jeżeli masz do dyspozycji pomieszczenie o niewielkim metrażu, postaw na drobne akcenty dekoracyjne. Dobrym pomysłem jest położenie cegły na ścianie telewizyjnej, nad komodą czy we wnęce. W przypadku przestronnych i dobrze oświetlonych wnętrz można pokusić się o położenie cegły na całej ścianie.

 

Uwaga! Jeżeli chcesz wykorzystać cegłę na ścianę w przedpokoju, pamiętaj, aby również ograniczyć się do niewielkiej powierzchni, np. przestrzeni nad komodą lub wieszakiem. Pokrycie zbyt dużej partii ściany ceglanymi płytkami sprawi, że wnętrze wyda się optycznie mniejsze.

Jaką cegłę na ścianę wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju cegły powinien być poprzedzony analizą potrzeb oraz warunków mieszkaniowych. Jeżeli lokal mieści się w kamienicy, wystarczy usunąć tynk ze ściany, a następnie przeprowadzić proces czyszczenia, szlifowania oraz impregnacji cegieł.

 

Użytkownicy mieszkań w nowym budownictwie muszą niestety zainwestować we własną okładzinę. W zależności od preferencji mogą zdecydować się na cegłę cementową, ceramiczną bądź klinkier.

Cegła na ścianę – ograniczenia aranżacyjne

Pamiętaj, że waga cegły może być różna. Przykładowo, pełne ceramiczna ważą niemal 4 kg, klinkierowe — ok. 3 kg, zaś dziurawki — niespełna 2 kg. Biorąc pod uwagę znaczny ciężar, rekomenduje się stosowanie materiałów na niewielkiej powierzchni ściany. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest także wykorzystanie nieotynkowanej cegły do wznoszenia ścianek działowych, budowy wnęk czy stawiania półek.

Płytki naścienne z cegły rozbiórkowej

Stara cegła na ścianę to propozycja dla miłośników historycznych wnętrz. Jeżeli chcesz, aby domowa przestrzeń nabrała unikalnego charakteru, rozważ wybór płytek naściennych, które powstały w wyniku obróbki cegieł pozyskanych po rozbiórce prawdziwego obiektu budowlanego. Oryginalne okładziny mają nie tylko niepowtarzalne wybarwienia, ale też rysy i naturalne oznaki upływającego czasu, które czynią z nich jedyne w swoim rodzaju.

 

Cegły z gliny — ekologiczne dekoracja

Gliniane cegły w salonie wciąż zyskują na popularności. Wykonane w 100% z gliny i poddawane ręcznej obróbce zachwycają unikalnymi kolorami i niespotykaną fakturą. Te nietypowe okładziny, wolne od zbędnych wyżłobień i oznak starości, będą odpowiednim wyborem dla osób preferujących stonowane odcienie ścian. Zdecydowana większość modeli przyjmuje bowiem barwy kremowe, chociaż zdarzają się płytki o bardziej intensywnych odcieniach — czerwonym lub szarym.

A może imitacja cegły na ścianie?

Ciekawym sposobem na wykończenia ściany jest położenie płytek imitujących prawdziwe cegły. Uważasz, że imitacja cegły na ścianie nigdy nie dorówna pierwowzorowi? Nic bardziej mylnego! Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można osiągnąć efekt zbliżony do naturalnego przy jednoczesnym zachowaniu lekkości konstrukcji.

 

W zależności od preferencji możesz wybrać okładzinę o jednolitej teksturze, która nada pomieszczeniu finezyjności i uwydatni jego nowoczesny charakter, lub cegłę rustykalną o charakterystycznym czerwonym wybarwieniu i lekko poniszczonej strukturze. Duże rozmiary paneli sprawiają, że aranżacja ściany z cegły nie zajmuje dużo czasu i może być przeprowadzona samodzielnie.

Jaki kolor cegły na ścianę wybrać?

Tradycyjne czerwone cegły to dobry wybór do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, industrialnym, a nawet rustykalnym. Imitują wygląd prawdziwego muru i prezentują się niezwykle korzystnie w zestawieniu z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak skóra czy szkło. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej subtelny efekt, rozważ położenie białej cegły wypełnionej białą spoiną. Ta nietypowa okładzina daje duże możliwości aranżacyjne i doskonale sprawdzi się we wnętrzach, które są niewielkie i stosunkowo słabo doświetlone.

 

Czarna cegła będzie natomiast dobrym wyborem do minimalistycznych salonów, w których dominują neutralne dodatki i meble z naturalnego drewna.

Cegła na ścianie w kuchni

Kuchnia to jedno z popularniejszych miejsc, gdzie stosuje się cegły dekoracyjne. Jako że naturalny surowiec odznacza się dużą wytrzymałością na działanie wilgoci i ciepła, może być z powodzeniem zastosowany do obudowy kominka. Jeżeli zdecydujesz się na okładzinę ceglaną w kuchni, pamiętaj, aby poddać ją procesowi impregnacji i zabezpieczyć lakierem w celu ochrony przed osadzaniem się tłuszczu.

Ceglane dekoracje w łazience

Cegła na ścianie sprawdzi się również w toalecie i łazience. To elegancki i funkcjonalny zamiennik glazury. Do największych zalet tego rozwiązania należy odporność na zabrudzenia, wilgoć oraz zmiany temperatury. Jeżeli już zdecydujesz się na wprowadzenie cegły w łazience, pamiętaj, że stanie się ona wiodącym elementem dekoracyjnym, dlatego meble, podłoga oraz dodatki, powinny być do niej ściśle dopasowane.