Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Zwykle najważniejsze są lokalizacja inwestycji oraz rozkład, metraż i liczba pomieszczeń w lokalu. Istotne może być również usytuowanie mieszkania w budynku, a także powierzchnie dodatkowe i udogodnienia dostępne na osiedlu. Warto też wziąć pod uwagę, jak okolica może zmienić się za kilka lat. Sprawdź, jak wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, żeby decyzja była optymalna.

 

Jak wybrać mieszkanie? Oczekiwania, budżet i plany na przyszłość

Dobrze wiedzieć, co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera i jakie czynniki mogą najbardziej wpłynąć na zadowolenie z wyboru i komfort życia w nowym miejscu. Na początku należy jednak określić swój budżet i oczekiwania, biorąc pod uwagę nie tylko obecną sytuację, ale i plany na przyszłość.

 

Przykładowo mieszkanie, które teraz świetnie sprawdzi się dla bezdzietnej pary, może na dłuższą metę okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, jeśli planuje ona mieć dzieci. Ponadto, przy ograniczonych środkach finansowych, wybór mieszkania często wiąże się z kompromisem: nie zawsze da się znaleźć idealną ofertę, która spełni wszystkie oczekiwania. Dlatego też na starcie poszukiwań warto nie tylko stworzyć listę kryteriów, ale też uszeregować je od najważniejszych do najmniej ważnych.

 

Po pierwsze lokalizacja

Lokalizacja inwestycji należy do najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera. W przypadku większych miast punktem wyjścia jest zwykle decyzja, czy ważniejsza jest bliskość centrum, czy spokojny charakter osiedla położonego na obrzeżach miasta.

 

W obu przypadkach dobrze wziąć pod uwagę, ile zajmie dojazd do pracy, szkoły i innych miejsc, w których często się bywa. Ważne są potrzeby wszystkich domowników, więc często liczy się zarówno przejezdność dróg w godzinach szczytu i poza nimi, jak i czas przejazdu komunikacją miejską.

 

Bardzo istotna jest również możliwość sprawnego zrobienia mniejszych i większych codziennych zakupów, przede wszystkim spożywczych. Na atrakcyjność lokalizacji może też wpływać bliskość potrzebnych placówek edukacyjnych i medycznych oraz innych punktów usługowych, a także przestrzeni rekreacyjnych, takich jak na przykład parki, obiekty kulturalne i sportowe, kina czy restauracje.

 

Z drugiej strony, powinno się także sprawdzić lokalizację pod kątem czynników, które mogą obniżyć komfort życia. Nadmierny hałas (np. spowodowany bliskością lotniska lub dworca) czy nieprzyjemne zapachy (dobiegające m.in. z oczyszczalni ścieków, wysypisk i spalarni śmieci, czy części zakładów przemysłowych) to tylko najbardziej jaskrawe przykłady takich niedogodności.

 

Rozkład i metraż pokoi oraz usytuowanie mieszkania w budynku

Jak wybrać mieszkanie, by dobrze nam służyło? Przede wszystkim dostosowując liczbę pokoi i metraż zarówno do obecnych, jak i przyszłych potrzeb.

 

Bardzo istotny jest też rozkład lokalu, który pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto dowiedzieć się, w jakim zakresie możliwe są przekształcenia pomieszczeń i jakie możliwości tzw. zmian lokatorskich na poszczególnych etapach inwestycji dopuszcza deweloper.

 

Już wybierając mieszkanie, należy też podjąć najważniejsze decyzje, dotyczące jego urządzania. Na przykład:

  • Czy kuchnia będzie osobnym pomieszczeniem, czy też powstanie aneks kuchenny w salonie?
  • Czy łazienka musi pomieścić wannę, czy też będzie w niej tylko prysznic?

 

Istotnym czynnikiem może być też usytuowanie mieszkania w budynku. Pomieszczenia z oknami na stronę południową mają najdłuższy czas nasłonecznienia i są najcieplejsze, zwłaszcza zimą. Osoby wstające wcześnie zwykle wolą okna wychodzące na wschód, które dają dużą ilość światła rano. Okna z zachodnią ekspozycją to z kolei więcej światła popołudniami i dość wysoka temperatura przez cały dzień.

 

Mieszkania na wyższych piętrach są zwykle droższe, bo gwarantują lepszy widok na okolicę, większą ilość światła, a także mniej hałasu z otoczenia (najgłośniej będzie zwykle na parterze i pierwszym piętrze). Z drugiej strony, mogą mieć większe wahania temperatury, szczególnie na ostatnim piętrze (nagrzewający się latem dach).

 

Powierzchnie dodatkowe i udogodnienia osiedla

Z piętrem jest też związana dostępność powierzchni dodatkowych takich jak balkony i loggie, tarasy, czy ogródki. Dla części osób istotne będą z kolei komórki lokatorskie oraz garaż lub miejsce na parkingu podziemnym (ich zakup może być dobrowolny lub obowiązkowy).

 

Przed kupnem mieszkania od dewelopera dobrze też sprawdzić, jakie udogodnienia będzie miało powstające osiedle. Jedne mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów (ogrodzenia, monitoring i ochrona), inne z kolei – zapewnić im przestrzeń do spędzania czasu wolnego (strefy relaksu i place zabaw). Wreszcie, można również dowiedzieć się, czy i jakie lokale usługowe przewidziano na osiedlu.

 

 

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie – od dewelopera DEVELIA

Niektórzy deweloperzy tak dobierają lokalizację i tak budują osiedla, aby każdy mógł znaleźć odpowiednie dla siebie lokum, spełniające oczekiwania całej rodziny. Przykładem mogą być https://develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy od dewelopera DEVELIA. Oferta obejmuje inwestycje w różnych częściach miasta, takich jak między innymi Grochów, Bielany, Wola, czy Praga Południe. Dostępne lokale to zarówno domy jednorodzinne oraz w zabudowie bliźniaczej, jak i mieszkania w kameralnych budynkach oraz w większej i wyższej zabudowie.

 

Inwestycje DEVELII położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, które są dobrze skomunikowane z centrum miasta i oferują dobry dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej, edukacyjnej oraz rekreacyjnej. Zaletą mieszkań są z kolei funkcjonalne rozkłady i zróżnicowany metraż, a osiedla posiadają szereg udogodnień.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat