Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ile kosztuje wykończenie mieszkania od dewelopera?

Podczas planowania wydatków, które związane są z zakupem nowego mieszkania od dewelopera, powinieneś uwzględnić również koszty wykończenia lokalu. Ich wysokość uzależniona jest od wielu czynników, warto jednak sporządzić orientacyjny kosztorys – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas oszacowywania ceny wykończenia mieszkania.

Zakup mieszkania wywołuje niemałe emocje – trudno się dziwić. Przeprowadzka „na swoje” to moment otwarcia nowego rozdziału w życiu. Nowe mieszkanie to ogromna radość, ale także duża inwestycja  – warto więc dobrze rozplanować wszystkie wydatki. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, musisz przygotować się na to, że nowe mieszkanie zastaniesz w stanie deweloperskim. W stanie „pod klucz” sprzedawany jest niewielki odsetek mieszkań. najczęściej obejmuje: drzwi wejściowe do mieszkania, okna, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, ściany gotowe do malowania (lub pokryte warstwą białej farby), wylewkę podłogową, wszystkie niezbędne instalacje (m.in. grzewczą, elektryczną, wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną) wraz z gniazdkami i grzejnikami. Dalsze wykończenie, wyposażenie i umeblowanie lokalu to obowiązek nowego właściciela. Ile pieniędzy warto odłożyć na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Wykończenie mieszkania – koszty

Na ostateczną cenę wykończenia mieszkania ma wpływ naprawdę duża liczba czynników. Podstawową kwestią jest powierzchnia i układ pomieszczeń. Istotne jest również to, na jakie materiały się zdecydujesz i w jakim standardzie chcesz urządzić mieszkanie. Nie można zapominać o wynagrodzeniu dla ekipy wykończeniowej ‒ stawka godzinowa uzależniona jest od renomy firmy, a także od miasta. Inaczej wyglądają ceny w Warszawie czy Krakowie, a inaczej w Radomiu i Pabianicach. Jak widać, zmiennych jest naprawdę sporo. Można jednak przyjąć, że koszt wykończenia mieszkania to do 1000 do 3000 zł od metra kwadratowego. W przypadku mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych koszt wykończenia będzie wynosił od 40 000 do 120 000 zł.

Wykończenie łazienki

Najbardziej wymagającym pomieszczeniem w nowym mieszkaniu jest łazienka. Co należy uwzględnić w kosztorysie? Koszt płytek podłogowych i naściennych średniej jakości to około 50 zł za metr kwadratowy – oczywiście można znaleźć dużo tańsze (już od 20 zł za metr kwadratowy), jak i dużo droższe płytki (nawet 120 zł za metr kwadratowy). Koszt ułożenia metra kwadratowego płytek to około 70 zł. Jeżeli jednak łazienka ma nietypowy kształt i konieczne jest docinanie dużej liczby płytek, cena usługi może wzrosnąć. Jeżeli zdecydujesz się na ozdobienie ścian lub podłogi mozaiką stworzoną z mniejszych płytek – cena może wynieść nawet 120 zł za metr kwadratowy. Do robocizny należy doliczyć także koszty materiałów: gruntu, kleju do płytek, fug.

Kolejnym krokiem jest wyposażenie łazienki. Na jakie koszty powinieneś się przygotować?

 • Kabina prysznicowa – ok. 1200 zł
 • Bateria prysznicowa – ok. 150 zł
 • Sedes ze zbiornikiem na wodę – od 200 do 800 zł
 • Umywalka z baterią – od 200 do 400 zł
 • Bidet – od 300 do 700 zł
 • Pralka – od 1000 do 1800 zł
 • Drzwi wejściowe – ok. 700 zł.

Oczywiście są to tylko ceny orientacyjne, bo wszystko zależy od producenta, materiału, z jakiego jest wykonana armatura, czy parametrów, jakie oferuje dany sprzęt. Podczas urządzania łazienki nie można zapominać o niezbędnym wyposażeniu: lustrze, oświetleniu, szafkach stojących lub ściennych, wieszakach na ręczniki, uchwycie na papier toaletowy. Wykończenie i urządzenie łazienki o powierzchni 7 metrów kwadratowych wyniesie Cię ok. 10 000 zł.

Wykończenie salonu

Salon to pomieszczenie, w którym przyjmujesz gości – warto zadbać, by prezentował się naprawdę efektownie. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzisz ten pokój, parkiet na podłodze będzie prezentował się elegancko i stylowo. Cena metra kwadratowego parkietu uzależniona jest od rodzaju i klasy drewna, z którego zostały wykonane klepki. Za metr kwadratowy lakierowanych desek dębowych zapłacisz około 110 zł. Do tego dochodzi koszt zakupu gruntu poliuretanowego (ok. 65 zł za litr), kleju do parkietu (ok. 20 zł za kilogram) i listew przypodłogowych (ok. 25 zł za metr). Do tego dochodzi jeszcze wynagrodzenie dla ekipy układającej parkiet – robocizna to ok. 60 zł za metr kwadratowy parkietu. Podsumowując -położenie parkietu w salonie o powierzchni 20 metrów kwadratowych będzie kosztowało ok. 4300 zł. Z kolei pomalowanie ścian i sufitu w salonie o takiej powierzchni to koszt ok. 1000 zł (materiały i robocizna). Jak przedstawiają się koszty oświetlenia salonu? Za cztery kinkiety i lampę sufitową zapłacisz od 800 do 1000 zł. Łącznie wykończenie salonu o powierzchni 20 metrów kwadratowych pochłonie ponad 7000 zł.

Do tego dochodzą jeszcze koszty wyposażenia:

 • Krzesła i stół – ok. 1200 zł
 • Zestaw wypoczynkowy – ok. 2000 zł
 • Stolik pod telewizor – ok. 300 zł
 • Telewizor (49 cali) – od 1400 do 2500 zł
 • Regał – ok. 800 zł

Wykończenie sypialni

Ze względów praktycznych w sypialni na podłodze doskonale sprawdzą się panele – średnia cena to 40 zł za metr kwadratowy. Do tego należy dodać koszt folii wraz z podkładem (ok. 8 zł za metr kwadratowy), koszt listew przypodłogowych (ok. 7 zł za) i listwy progowej (ok. 25 zł). Za ułożenie metra kwadratowego paneli fachowiec weźmie około 25 zł. Łączny koszt ułożenia paneli w sypialni o powierzchni 10 metrów kwadratowych to ok. 800 zł. Gruntowanie i pomalowanie ścian i sufitu to z kolei wydatek wysokości 800 zł (materiały i robocizna). Koszty wyposażenia prezentują się następująco:

 • Lampka nocna – ok. 70 zł
 • Lampa sufitowa – ok. 200 zł
 • Łóżko małżeńskie – ok. 1500 zł
 • Szafa wnękowa – ok. 1000 zł.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat