Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Oddzielna garderoba czy szafa wnękowa – co wybrać?

Jesteś na etapie projektowania domu? A może planujesz generalny remont mieszkania? Zapewne zastanawiałeś się, na co lepiej postawić – szafa wnękowa czy garderoba? Zarówno szafa wnękowa w przedpokoju, jak i garderoba na wymiar mają swoje plusy i minusy.

Szafa wnękowa, czyli kompaktowe miejsce do przechowywania

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania o standardowym metrażu, być może rozważałeś zakup szafy wnękowej. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala na kompaktowe przechowywanie okryć wierzchnich, obuwia, pościeli, ręczników czy sprzętu AGD. Szafa wnękowa w przedpokoju pozwala na zgromadzenie wszystkich tych rzeczy w jednym miejscu, hol zyskuje na przestronności, a goście nie widzą całej kolekcji butów i płaszczy zaraz po wejściu do mieszkania. Szafa wnękowa w sypialni to natomiast dobry pomysł na przechowywanie pozostałych ubrań – koszul, marynarek, swetrów, spodni i bielizny.

  • Szafa wnękowa przesuwna

Szafa wnękowa przesuwna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Drzwi przesuwne pozwalają zyskać nieco przestrzeni, ponieważ nie ma konieczności zostawiania dodatkowego miejsca, jak w przypadku zwykłych szaf z otwieranymi drzwiami. Szafa wnękowa przesuwna idealne spisze się na niewielkich przestrzeniach, gwarantując łatwy dostęp do najważniejszych rzeczy domowników. Szyny, na których opierają się drzwi przesuwne, wymagają pozostawienia jedynie 10 cm szerokości w projekcie szafy, a wykonanie szafy z otwieranymi drzwiami wymagałoby zarezerwowania ok. 50 cm przed szafą, by móc ją komfortowo otwierać.

  • Szafa wnękowa z lustrami

Szafa wnękowa z lustrami stanowi idealny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Pozwala dobrze zagospodarować przestrzeń w przedpokoju – nie tylko wizualnie powiększa wąski hol, ale jednocześnie nieco go rozświetla oraz pozwala na swobodne przejrzenie się przed wyjściem z mieszkania.

  • Szafa wnękowa pod skosem

Wszyscy posiadacze pokojów ze skosami powinni rozważyć projekt szafy właśnie w tym miejscu. Szafa wnękowa pod skosem pozwala zagospodarować trudno dostępną przestrzeń. Jeśli skosy są na wysokości ok. 100 cm, można zamontować wieszaki na spódnice czy bluzki, skosy poniżej tej wysokości, pozwalają jedynie na montaż szuflad, głębokich półek i wysuwanych koszy. Jeśli dysponujesz wysokością ok. 135 cm, możesz wykorzystać drążki na koszule, marynarki itd. Spodnie, długie sukienki i płaszcze wymagają natomiast szafy o wysokości ok. 180 cm.

Garderoba – jak ją zaprojektować, by była funkcjonalna?

Jeśli Twój metraż i budżet na to pozwalają, garderoba to rozwiązanie warte rozważenia. Minimalna przestrzeń, jaką należy przeznaczyć na garderobę dla jednej osoby to 4 m², dla dwóch osób niezbędne będzie 6 m², a jeśli chcesz w niej ulokować również pralkę, suszarkę, zaadaptować miejsce do prasowania, należy zagospodarować minimum 10 m². To komfortowe rozwiązanie, które ograniczy zakup szaf do każdego z pomieszczeń – sypialni, pokoju dziecięcego, a dodatkowo stworzy przestrzeń dla sprzętów domowego użytku. W końcu znacznie lepiej i wygodniej jest rozłożyć suszarkę na pranie czy deskę do prasowania w garderobie niż w salonie. Osobne pomieszczenie pozwoli Ci przechowywać w zorganizowany sposób wszystkie ubrania, nieużytkowane o danej porze roku okrycia wierzchnie, sprzęt sportowy, ręczniki, pościel czy akcesoria AGD. Projektując garderobę, pamiętaj o zamontowaniu odpowiedniej wentylacji, która chroni przed nadmierną wilgocią i powstawaniem pleśni. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór odpowiedniego oświetlenia sufitowego, jak i list LED wewnątrz szaf, ponieważ często stosunkowo ciemne pokoje bez okien są przekształcane w garderoby.

  • Garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu to dobry sposób na zagospodarowanie pokoju o nietypowym układzie i wymiarach. Wówczas garderobę można urządzić z szafami przesuwanymi czy pojemnymi szufladami, zlokalizowanymi pod niskimi skosami. W centrum pokoju warto ustawić siedzisko lub wygodny fotel ułatwiający przebieranie. Jeśli poddasze wyposażone jest w okna dachowe i jest dobrze oświetlone, warto rozważyć projekt toaletki. Pamiętaj jednak, że decydując się na garderobę z oknami, lepiej wybrać szafy z zabudową, aniżeli odkryte stelaże na wieszaki, ponieważ ubrania mogą wyblaknąć.

  • Garderoba w sypialni

Garderoba w sypialni to rozwiązanie, które daje swobodę, jest wygodne i funkcjonalne. Dobry pomysł to zaplanowanie garderoby i łazienki w niewielkich odległościach, tak, by były połączone z sypialnią. Przejście do garderoby może posiadać dyskretne, ukryte w ścianie drzwi przesuwne, które nie będą tworzyć podziałów przestrzeni.

  • Garderoba do przedpokoju

Jeśli zależy Ci na zyskaniu większego metrażu do przechowywania okryć wierzchnich, butów, ubrań do pracy w ogrodzie czy akcesoriów na taras, możesz rozważyć przeznaczenie kilku metrów kwadratowych na garderobę w przedpokoju. Odwiedzający Cię goście również będą mogli korzystać z pojemnej garderoby, aniżeli zostawiać buty w przejściu. Przestrzeń będzie bardziej minimalistyczna i schludna.

W przestronnych mieszkaniach i domach możesz sam zdecydować, czy wolisz postawić na szafę wnękową, a może stworzyć garderobę. Sprawdź nasze układy mieszkań i wybierz przestrzeń skrojoną dla Ciebie.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat