Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu – 5 przydatnych wskazówek

Właściwe oświetlenie mieszkania jest naprawdę istotne wpływa nie tylko na estetykę i funkcjonalność pomieszczeń, ale również na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio oświetlić mieszkanie.

 1. Źródło światła

Projektując oświetlenie mieszkania, powinieneś uwzględnić dwa źródła światła: główne, które obejmie całą powierzchnię pomieszczenia, oraz kierunkowe, które umożliwia doświetlenie mniejszego obszaru, np. biurka czy stolika nocnego w sypialni, lustra w łazience czy blatu w kuchni. Połączenie tych dwóch źródeł daje gwarancję efektywnego oświetlenia wnętrz. Oświetlenie nie musi spełniać jedynie funkcji czysto praktycznej. Za pomocą reflektorków, kinkietów czy taśm ledowych możesz wyeksponować elementy wystroju, takie jak zdjęcia lub obrazy powieszone na ścianach.

Podczas urządzania mieszkania pamiętaj o tym, że najkorzystniejszy wpływ na Twoje samopoczucie, a także na wysokość rachunków za zużycie prądu ma światło naturalne, które emitowane jest przez słońce. Właśnie dlatego w miarę możliwości należy wykorzystywać promienie słoneczne do oświetlenia wnętrz. Oczywiście, należy pamiętać, że w naszym klimacie światło naturalne może stanowić tylko dopełnienia oświetlenia sztucznego.

 1. Temperatura ma znaczenie

Wybierając oświetlenie do mieszkania, powinieneś zwrócić uwagę na temperaturę barwową światła. Ten parametr określa się w Kelwinach (K). Im wyższa jest temperatura światła, tym jest ono bielsze. Informacja o temperaturze emitowanego światła umieszczana jest przez producentów na opakowaniach żarówek. Barwa światła ma określony wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zatem jest to kwestia, którą warto uwzględnić, urządzając poszczególne pomieszczenia.

Światło ciepłe, żółte, o temperaturze wynoszącej około 3000K działa relaksująco i uspokajająco, dlatego sprawdzi się w sypialni czy salonie. W pokojach przeznaczonych do pracy i nauki lepiej unikać ciepłego światła, ponieważ może powodować dekoncentrację. Bardziej uniwersalne jest neutralne światło o temperaturze 4000K, które barwą zbliżone jest do naturalnego światła słonecznego. Nie wywołuje ono senności, więc może być wykorzystane również w pracowni czy gabinecie. Światło zimne, którego temperatura wynosi 5500K i więcej, a barwa zbliża się do koloru niebieskiego, działa pobudzająco, jednak może też powodować rozdrażnienie.

 1. Ekonomiczna technologia LED

Tradycyjne żarówki żarowe, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością, powoli znikają z rynku, a ich miejsce stopniowo zajmują nowoczesne diody LED. Taka zmiana spowodowana jest regulacjami Unii Europejskiej. Wykorzystanie oświetlenia ledowego przynosi jednak wymierne oszczędności. Skuteczność diod LED wynosi od 85% do 95% – oznacza to, że zdecydowana większość pobranej energii zamieniana jest w światło. W przypadku tradycyjnych żarówek żarowych skuteczność utrzymywała się na poziomie 5–10% – reszta pobranej energii zamieniana była w niepotrzebną energię cieplną. Co istotne, średni czas pracy diody LED wynosi około 50000 godzin. Jest to wyniki dziesięciokrotnie przewyższający przeciętny czas pracy żarówki halogenowej i dwadzieścia razy przewyższający przeciętny czas pracy tradycyjnej żarówki. Nowoczesna konstrukcja oświetlenia ledowego skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać w wyniku wstrząsów czy uderzeń, dzięki czemu czas bezawaryjnej pracy diody wynosi od 5 do 7 lat. W przeciwieństwie do żarówek żarowych diody LED pod koniec okresu eksploatacji nie przepalają się, ale stopniowo przygasają – jest to sygnał informujący użytkownika o konieczności wymiany.

 1. Jak dobrać moc żarówki?

Projektując oświetlenie dla konkretnego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę jego wielkość oraz funkcję i na tej podstawie dopasować żarówki o odpowiednich parametrach. Przy zakupie tradycyjnych żarówek głównym wyznacznikiem była moc, określana w Watach. Wielu użytkowników przyzwyczaiło się do takiej, stosowanej przez lata, systematyki i na tej podstawie dobierali żarówki do konkretnego pomieszczenia. Wraz ze zmianami na rynku nastąpiły zmiany w sposobie opisywania żarówek. Producenci oświetlenia ledowego nie wskazują mocy swoich produktów, ale wartość emitowanego światła, która określana jest w lumenach. Oto zestawienie żarówek żarowych i ich ledowych odpowiedników:

 • żarówka żarowa 15W – LED 140 lm (lampka nocna, kinkiet)
 • żarówka żarowa 25 W – LED 260 lm (lampka nocna, kinkiet)
 • żarówka żarowa 40 W – LED 470 lm (lampka do czytania, lampka biurkowa)
 • żarówka żarowa 60 W – LED 790 lm (główne źródło światła w mniejszych pomieszczeniach)
 • żarówka żarowa 75 W – LED 1030 lm (główne źródło światła w średnich pomieszczeniach)
 • żarówka żarowa 100 W – LED 1500 lm (główne źródło światła w dużych pomieszczeniach)
 • żarówka żarowa 150 W – LED 2480 lm (główne źródło światła w dużych pomieszczeniach)

Zaplanuj od podstaw

Oczywiście, im wcześniejszy etap aranżacji mieszkania, tym łatwiej i taniej jest zaplanować oświetlenie wszystkich pomieszczeń. Największe możliwości dają nowe mieszkania w stanie deweloperskim. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i wielu innych większych miastach oferta nieruchomości z rynku pierwotnego jest naprawdę szeroka, a znalezienie lokalu, odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, nie powinno być problemem (zobacz na przykład mieszkania w Krakowie od DEVELII).

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat