Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Mieszkanie na parterze – jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to inwestycja, która wymaga gruntownego przemyślenia. Lokalizacja, udogodnienia dla mieszkańców czy koszt nabycia – to zaledwie kilka kwestii analizowanych podczas wyboru nieruchomości. Z czasem dochodzi także kwestia kondygnacji. Wielu konsumentów na samym początku skreśla mieszkanie na parterze i szuka lokalu na wyższych kondygnacjach. Czy lokal na wyższym piętrze jest rzeczywiście lepszym rozwiązaniem? Omówimy tę kwestię w niniejszym artykule. Poznaj zalety i wady mieszkania w wieżowcu!

Mieszkanie na parterze – dlaczego warto je wybrać?

Podstawową zaletą mieszkania na parterze jest wygoda. Wystarczy wyjść z lokalu, aby w kilka chwil znaleźć się na zewnątrz. To zaleta, która często jest niedoceniana – zwłaszcza przez osoby młode i sprawne. Z czasem jednak okazuje się, że to duże udogodnienie.

Właściciele lokalu na parterze nie są uzależnieni od windy (o ile taka w ogóle jest w budynku). Wejście do mieszkania z zakupami nie będzie nigdy nastręczać trudności. To też duże udogodnienie przy zakupie nowych i wynoszeniu starych mebli. Nawet jeśli jest winda, te często się do niej nie mieszczą. Mieszkanie na parterze docenią także młodzi rodzice. Wyjście na spacer z wózkiem, rowerem czy zabawkami, nie będzie problematyczne, nawet jeżeli robi to tylko jeden z rodziców. Osoby starsze również docenią najniższą kondygnację – w końcu z wiekiem pokonywanie stopni staje się coraz trudniejsze.

Zobacz też: Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Mieszkanie na parterze – z ogródkiem czy bez?

Deweloperzy wiedzą, że mieszkanie na parterze nie cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych klientów. Nabywcy obawiają się, że takie usytuowanie lokalu w budynku będzie wiązało się z mniejszym komfortem użytkowania nieruchomości. Wszak korytarz na parterze to główny ciąg komunikacyjny – chodzenie po klatce schodowej  i odgłosy sąsiadów za oknem mogą zniechęcać do zakupu takiego lokalu.

Deweloperzy starają się, aby mieszkanie na parterze było atrakcyjne dla nabywców. Jednym ze sposobów jest rabatowanie stawek za metr kwadratowy. Cena lokalu może być niższa od nieruchomości na wyższych piętrach – czasem nawet o kilkaset złotych za mkw. W zależności od wielkości mieszkania oszczędności wyniosą w takim przypadku nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej o kosztach związanych z zakupem mieszkania: Zadatek a zaliczka

Inną popularną metodą na podniesienie atrakcyjności mieszkania na parterze jest sprzedawanie go razem z prywatnym niewielkim ogródkiem. W mieszkaniu z ogrodem można założyć rabatę z pięknymi kwiatami, wygospodarować miejsce na leżak lub meble ogrodowe i spędzać miło czas w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeśli więc zależy Ci na kawałku zielonego terenu – mieszkanie na parterze z ogródkiem jest rozwiązaniem dla Ciebie!

Jakie wady ma mieszkanie na parterze?

Największą wadą wymienianą przez przeciwników mieszkania na parterze jest hałas. Dotyczy to szczególnie inwestycji zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach. Jak już wspomnieliśmy, mieszkając na parterze, należy być przygotowanym na wyższy poziom hałasu – każda osoba, która wchodzi lub wychodzi z budynku musi bowiem przejść przez korytarz na parterze.

Co więcej, jeśli przy bloku stoją wysokie drzewa, mogą one również ograniczać dostęp naturalnego światła do mieszkania. Często poruszaną kwestią jest także bezpieczeństwo. Jeżeli okna nie są zakratowane, lub budynek nie znajduje się na strzeżonym osiedlu, istnieje zwiększone ryzyko włamania. Dawniej, aby temu zapobiec, stosowano nieestetyczne kraty. Dziś jednak można sobie z tym poradzić schludnymi, antywłamaniowymi roletami. Poza tym, na zamkniętych osiedlach, najczęściej z monitoringiem i ochroną, trudno jest o sytuację, gdy postronna osoba dostaje się całkowicie niezauważona na teren i próbuje włamać do lokalu.

Czasem można spotkać się też z opiniami, że mieszkanie na parterze jest zimne i często występuje w nim problem z wilgocią. W blokach z wielkiej płyty takie problemy rzeczywiście mogą występować, niemniej w nowoczesnych inwestycjach deweloperskich, w których stosuje się odpowiednią izolację termiczną, nie trzeba się tego obawiać.

Mieszkanie na parterze czy na piętrze – co wybrać?

Niższe ceny za metr kwadratowy czy prywatny ogródek z pewnością zachęcają do zakupu lokalu na parterze. A jakie korzyści niesie za sobą zakup nieruchomości na wyższej kondygnacji? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, opracowaliśmy porównanie dwóch typów lokali.

Parter czy piętro – porównanie:

Mieszkanie na parterze Mieszkanie na piętrze
Brak schodów i wind, co jest wygodne dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi lub osób z ograniczoną mobilnością. Konieczność korzystania z windy, co stanowi utrudnienie w przypadku awarii lub przeglądów technicznych.
Często mieszkania na parterze mają dostęp do ogrodu lub dużego tarasu. Dostęp do balkonu.
Większe ryzyko włamań i kradzieży. Małe ryzyko włamań – zwłaszcza na wyższych kondygnacjach.
Więcej hałasu z ulicy lub z korytarza. Mniej hałasu z ulicy lub z korytarza.
Mniejsza prywatność, zwłaszcza jeśli okna wychodzą bezpośrednio na ulicę lub chodnik. Większa prywatność, o ile naprzeciwko budynku nie znajduje się inny blok mieszkalny.
Jeżeli w pobliżu są drzewa, mieszkanie będzie ciemne przez większą część dnia. Lepsze widoki z okien.
Łatwiejsza ewakuacja w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar. Ewakuacja może być trudniejsza.
Mieszkanie na parterze jest zazwyczaj tańsze niż na wyższych kondygnacjach. Mieszkania na wyższych piętrach mogą być droższe.

 

To wszystkie najistotniejsze zalety i wady mieszkania w wieżowcu zależnie od kondygnacji. Jaką nieruchomość zatem wybrać? Jeśli cenisz sobie łatwy dostęp do mieszkania i chciałbyś posiadać własny ogródek, mieszkanie na parterze może być lepszym wyborem. Jeśli natomiast zależy Ci na dobrym doświetleniu lokalu i większym bezpieczeństwie warto rozważyć mieszkanie na piętrze. A jak wygląda mieszkanie na najwyższym piętrze? Spróbujmy przybliżyć tę kwestię.

Zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze

Znasz już specyficzne cechy lokali usytuowanych na parterze i wyższych kondygnacjach, zatem czas na omówienie mieszkań na ostatnim piętrze. Parter i ostatnie piętro to najbardziej kontrowersyjne lokalizacje, które mają jednak swoje unikalne atuty. Największą zaletą mieszkań szczytowych są niesamowite widoki roztaczające się na okolice. Brak sąsiadów nad głową oznacza natomiast mniej hałasu, co sprawia, że apartamenty na najwyższych kondygnacjach są szczególnie lubiane przez osoby ceniące spokój i ciszę. Wysokie położenie sprawia, że włamanie od strony okien jest praktycznie niemożliwe.

Co ciekawe, na najwyższych piętrach powietrze może być czystsze – szczególnie w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Oczywiście, dotyczy to wieżowców powyżej 10 pięter, a nie lokali mieszkalnych w niskiej zabudowie.

A jakie są największe wady mieszkania na ostatnim piętrze? Przede wszystkim większa ekspozycja mieszkania na promienie słoneczne, co może być szczególnie dokuczliwe w okresie letnim. W starszym budownictwie mogą pojawić się również problemy z izolacją termiczną – w nowszych inwestycjach deweloperskich ten problem jednak nie występuje. Dużym utrudnieniem są także potencjalne awarie windy – jeżeli dojdzie do poważniejszych usterek, pokonanie dużej liczby schodów może być bardzo męczące.

Podsumowanie

Najwyższa kondygnacja, parter czy piętro? Każda lokalizacja ma swoje unikalne wady i zalety, dlatego wiele zależy od indywidualnych preferencji. Rodziny z małymi dziećmi i seniorzy z pewnością docenią mieszkanie na parterze. Z kolei osoby preferujące mocno doświetlone wnętrza i ciszę, będą skłaniały się ku wyższym piętrom. Nie ma jednego rozwiązania, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.

 

 

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat