Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Mieszkanie na parterze – jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Proces zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to szereg decyzji do podjęcia. W pierwszej kolejności rozważa się lokalizację i okolicę, udogodnienia dla mieszkańców czy cenę. Później dochodzi zwykle do decyzji dotyczącej kondygnacji, na której ma znajdować się mieszkanie. Wielu konsumentów na samym początku skreśla mieszkania na parterze i szuka na wyższych piętrach. Oczywiście można znaleźć argumenty za takim rozwiązaniem. Z drugiej strony – mieszkanie na parterze ma również swoje niezaprzeczalne plusy. Jakie? O tym więcej w naszym artykule! Poznaj wady i zalety mieszkania na parterze!

Mieszkanie na parterze – dlaczego warto je wybrać?

Podstawową zaletą mieszkania na parterze jest wygoda. Lokatorów od drzwi na klatkę schodową do wejścia do mieszkania dzieli ledwie kilka czy kilkanaście stopni. To zaleta, której początkowo łatwo nie docenić. Zwłaszcza osobom młodym i sprawnym. Z czasem jednak okaże się,
że będzie to duże udogodnienie.

Przede wszystkim, właściciele mieszkania na parterze nie są uzależnieni od windy, o ile taka w ogóle jest w budynku. Wejście do mieszkania z zakupami nie będzie nigdy nastręczać trudności. To też duże udogodnienie przy zakupie nowych i wynoszeniu starych mebli. Nawet jeśli jest winda, te często się do niej nie mieszczą.

Mieszkanie na parterze docenią też osoby, których dzieci wciąż korzystają z wózka. Wyjście na spacer
w takim przypadku nie jest problematyczne, nawet gdy robi to tylko jeden z rodziców. Seniorzy również będą zadowoleni z mieszkania na parterze – w końcu z wiekiem pokonywanie stopni staje się coraz trudniejsze.

Mieszkanie na parterze – z ogródkiem lub bez

Deweloperzy wiedzą, że mieszkania na parterze cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem konsumentów niż na wyższych kondygnacjach. W związku z tym starają się, aby były one atrakcyjniejsze. Rozwiązań, które mogą to sprawić, jest kilka – każde z nich można bez wątpienia uznać za zaletę mieszkania na parterze.

Przede wszystkim cena mieszkania na parterze może być niższa od lokali na wyższych piętrach czasem nawet kilkaset złotych mniej za metr. W zależności od wielkości samego mieszkania oszczędność może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Całkiem spora zniżka!

Inną popularną metodą podniesienia atrakcyjności mieszkania na parterze jest sprzedawanie go razem
z prywatnym niewielkim ogródkiem. Taka zielona enklawa z całą pewnością będzie kusząca dla wielu osób. Można tam stworzyć rabatę z pięknymi kwiatami, rozłożyć leżak i spędzać miło czas w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeśli więc zależy Ci na kawałku zielonego terenu – mieszkanie na parterze z ogródkiem jest rozwiązaniem dla Ciebie!

Wady i niedogodności mieszkania na parterze

Mieszkania na parterze mają swoich licznych przeciwników, którzy jako największą wadę wymieniają między innymi hałas, co znacznie zmniejsza komfort życia. Dotyczy to głownie inwestycji budowanych od razu przy ruchliwych ulicach. Faktem jest jednak, że przez otwarte okna mieszkania na parterze do środka mogą dostawać się niepożądane dźwięki – na przykład z placu zabaw czy skweru przed budynkiem. Mieszkając na parterze, trzeba być też gotowym na to, że w środku będzie słychać dźwięki z klatki schodowej – każdy, kto wchodzi do budynku, musi bowiem przejść obok drzwi.

Jeśli przy bloku stoją wysokie drzewa, mogą one również ograniczać dostęp naturalnego światła do mieszkania.

Często pojawiającą się kwestią jest również bezpieczeństwo mieszkania na parterze. Istnieje pewne ryzyko, że do środka można wejść przez otwarte okno, więc pod nieobecność mieszkańców, zawsze trzeba je zamykać. Dawniej, aby temu zapobiec, stosowano nieestetyczne kraty. Dziś jednak można sobie z tym poradzić schludnymi, antywłamaniowymi roletami. Poza tym, na zamkniętych osiedlach, najczęściej z monitoringiem i ochroną, trudno jest o sytuację, gdy postronna osoba dostaje się całkowicie niezauważona na teren i próbuje włamać się do mieszkania na parterze.

Czasem można spotkać się też z opiniami, że mieszkania na parterze są zimne lub, że łatwiej w nich
o wilgoć. Jednak gdy deweloper zadba o odpowiednią izolację i ocieplenie, kondygnacja w żadnym wypadku nie powinna wpływać na te kwestie.

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Każdy musi odpowiedzieć sam, co jest istotne przy wyborze mieszkania. Mieszkania na parterze mają swoje wady i zalety – to nie ulega wątpliwości. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli do gustu przypadły inne kwestie, jak na przykład lokalizacja inwestycji, układ pomieszczeń czy cena – kondygnacja może nie mieć aż tak dużego znaczenia i również
na parterze można znaleźć swoje wymarzone mieszkanie!