Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Otwarta kuchnia – zalety, wady i pomysły na aranżacje

Cena, metraż i lokalizacja nieruchomości to nie jedyne czynniki, które bierze się pod uwagę na etapie poszukiwania wymarzonego mieszkania. Inną, równie ważną kwestią jest rozkład pomieszczeń. Już od kilku lat w trendach jest budowanie nowoczesnych mieszkań z kuchnią otwartą na salon. Jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie? Jak pomysłowo zaaranżować otwartą kuchnię, aby stanowiła przytulną i funkcjonalną przestrzeń dzieloną z salonem lub jadalnią?

Otwarta kuchnia z salonem – to jest w modzie!

Kuchnia otwarta na salon lub jadalnię to jeden z najgorętszych aranżacyjnych trendów ostatnich lat. Takie rozwiązanie daje nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale jest także bardzo funkcjonalne. Dwa pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, w rezultacie stanowią jedno, duże i przestronne wnętrze w nowoczesnym stylu. Taki układ szczególnie dobrze sprawdza się w mniejszych mieszkaniach, których właściciele chcą możliwie maksymalnie otworzyć dostępną przestrzeń, by stała się jeszcze bardziej przytulna i przyjazna rodzinnym spotkaniom itd. W wyniku otwierania przestrzeni, oddzielone od części dziennej pozostają coraz częściej wyłącznie sypialnie, gabinety i – co oczywiste – łazienki.

Otwarta kuchnia w bloku – dlaczego to dobry pomysł?

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jest funkcjonalne – zwłaszcza przy stosunkowo niewielkim metrażu. Poza tym umiejętne połączenie kuchni, salonu i jadalni pozwala uzyskać większą przestrzeń bez zbędnych ścianek i innych barier, które oddzielałyby gospodarzy przygotowujących posiłki od gości oczekujących na nich w pokoju.

Zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania z otwartą kuchnią? To dobry pomysł, zwłaszcza, że takie rozwiązanie podnosi walory wizualne i estetykę lokalu. Otwarta przestrzeń wydaje się bowiem większa niż w rzeczywistości. Kuchnia otwarta na salon to także świetna propozycja z czysto praktycznych względów. Jeśli chcesz zaserwować swoim gościom lub domownikom kawę lub obiad, nie musisz przerywać rozmów z nimi – wszyscy będziecie się widzieć i możecie przez cały czas swobodnie się ze sobą komunikować. Taki wariant sprzyja więc integracji rodziny, zwłaszcza, że kuchnia jest miejscem, w którym najczęściej gromadzą się goście czy spotykają domownicy, by rozmawiać, wspólnie przygotowywać posiłki i razem je konsumować.

Otwarta kuchnia – wady

Otwarta kuchnia tak, jak każde inne rozwiązanie, ma również swoje wady. Przede wszystkim wymaga tego, aby zawsze troszczyć się w niej o porządek, ponieważ wszystko z perspektywy salonu czy jadalni jest widoczne. Nieumyte naczynia, brudne blaty itd. – takie rzeczy wyglądają nieestetycznie i popsują wygląd nawet najpiękniejszego mieszkania. W takim wariancie, kuchnia tak samo, jak salon, pełni funkcję reprezentacyjną – jest wyeksponowana, dlatego powinna być stylowo urządzona i zawsze utrzymana w idealnym porządku.

Kolejną kwestią, z którą trzeba się liczyć, biorąc pod uwagę zakup mieszkania z otwartą kuchnią, są wszelkiego rodzaju zapachy powstające podczas gotowania. Jeśli więc uwielbiasz gotować i chętnie eksperymentujesz w kuchni, koniecznie kup dobry okap, który będzie pochłaniał wilgoć, dym, parę oraz aromaty przyrządzanych potraw.

Otwarta kuchnia z salonem – aranżacje

Nowe mieszkanie z otwartą kuchnią to dobra propozycja dla osób ceniących rodzinne lub towarzyskie spotkania. Decydując się na taki zakup, warto pomyśleć o wygodnych, funkcjonalnych, a przy tym eleganckich meblach, które podkreślą niebanalny charakter nieruchomości.

W takiej aranżacji świetnie sprawdzi się praktyczna wyspa – wykorzystaj ją jako blat do przygotowywania dań, miejsce do wspólnego spożywania posiłków czy nowoczesny barek do serwowania drinków i koktajli.

Aby salon i kuchnia dobrze ze sobą współgrały, warto zaaranżować je w tej samej stylistyce. Możesz postawić na jednakową posadzkę, która wizualnie nada spójności, czerwoną cegłę na ścianach czy akcenty z pięknego, naturalnego drewna, które pojawią się w obu przestrzeniach jednocześnie. Innym, ale równie skutecznym i prostym sposobem na harmonijne skomponowanie otwartej kuchni i salonu, są kolorystyczne podobieństwa mebli i dodatków.

Kuchnia częściowo otwarta na salon

Jeśli szukasz kompromisu pomiędzy tradycyjną kuchnią zamkniętą a nowoczesną – otwartą, dobrym pomysłem jest tzw. kuchnia półotwarta. W tym celu oddziel ją od strefy dziennej np. efektownym przepierzeniem, ścianką działową lub zabudową meblową ze sprzętami AGD od strony kuchni oraz wnękami na książki i dekoracje od strony salonu. Dzięki temu zyskasz nieco intymności i umiejętnie ukryjesz przed oczami gości to, co powinno pozostać dla nich niewidoczne.