Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Podstawy aranżacji mieszkania dwupoziomowego

Mieszkania dwupoziomowe – choć na krajowym rynku nieruchomości jest ich niewiele, stanowią kompromisowe rozwiązanie między tradycyjnym domem jednorodzinnym a standardowym mieszkaniem w mieście. Jak urządzić dwupoziomowe mieszkanie i jakie są jego największe zalety?

Mieszkanie dwupoziomowe – korzyści

Mieszkania dwupoziomowe są dla wielu osób namiastką domu jednorodzinnego. Moda na nie dotarła do Polski z Zachodu i obecnie można je kupić zarówno na ryku wtórnym, jak i pierwotnym (przykładem są chociażby nowe mieszkania w Krakowie: https://develia.pl/pl/sloneczne-miasteczko#o-inwestycji).

W praktyce rozwiązanie to daje przede wszystkim dwie podstawowe korzyści:

  1. stosunkowo duża powierzchnia użytkowa – mieszkania tego typu stanowią świetną propozycję dla rodzin z dziećmi, zapewniając przy tym optymalną przestrzeń dla każdego domownika;
  2. ta opcja pozwala wyodrębnić dwie strefy o odmiennych funkcjach – przykładowo górna część może być przeznaczona dla dzieci, zaś dolna dla rodziców. W przypadku artystów, osób pracujących zdalnie lub wykonujących wolny zawód (np. architektów), dobrze sprawdzi się także podział na część mieszkalną (dół) i przeznaczoną do pracy z biurem lub pracownią artystyczną (góra).

Jak urządzić dwupoziomowe mieszkanie: podział według funkcjonalności

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak urządzić dwa poziomy. Tymczasem najprostszym sposobem jest wyodrębnienie dwóch stref, które będą pełniły odmienne funkcje. Dolna kondygnacja może być strefą dzienną i gościnną jednocześnie, natomiast górna – prywatną.

Przy takim podziale na dole warto zaaranżować salon, kuchnię, jadalnię oraz ewentualnie inne pomieszczenia, z których będą mogli korzystać zarówno lokatorzy, jak i goście. Górna kondygnacja natomiast powinna być przestrzenią prywatną, przeznaczoną wyłącznie dla domowników. Mogą składać się na nią: sypialnie oraz domowy gabinet, do którego nie będą dobiegać odgłosy z pomieszczeń na dole.

Rozwiązanie to pozwala znacznie zredukować konieczność częstego wchodzenia i schodzenia po schodach, przy jednoczesnym zachowaniu jasnego podziału na dwie, odrębne strefy funkcjonalne – dzienną i nocną.

Wskazówka

Jeśli chcesz optycznie powiększyć swoje mieszkanie, wykorzystaj w nim jak najwięcej elementów w odcieniach bieli. Ściany i meble w jasnych kolorach to nie tylko najmodniejszy trend ostatnich lat, ale też świetny sposób, aby rozjaśnić przestrzeń. Biel pięknie koresponduje z ciepłem drewna w związku z czym aranżując mieszkanie dwupoziomowe warto umiejętnie wykorzystać ten duet. Dobrze sprawdzi się np. zestawienie białych ścian i mebli z drewnianymi podłogami, schodami oraz dekoracjami.

Nie zapomnij także o roślinach doniczkowych – stanowią nie tylko efektowne dopełnienie aranżacji wnętrza, ale także mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie!

Jak zagospodarować mieszkanie dwupoziomowe – łazienka

Aby znacznie zwiększyć komfort mieszkania, warto zdecydować się na dwie łazienki – jedną na niższym i drugą na wyższym poziomie. Takie rozwiązanie niweluje konieczność częstego pokonywania schodów. Jeżeli nie ma takiej możliwości, łazienkę najlepiej zaaranżować na dolnym (głównym) poziomie, czyli tam, gdzie znajduje się pokój gościnny, kuchnia oraz jadalnia. Tym sposobem zarówno domownicy, jak i zaproszeni goście będą mieć zapewniony łatwy dostęp do łazienki, bez potrzeby wielokrotnego wchodzenia i schodzenia po schodach, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych oraz małych dzieci.