Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Projektowanie i aranżacja wnętrz — czy potrzebujemy do tego fachowca?

Jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego? Od momentu odebrania kluczy do pełnej radości z pięknie urządzonego mieszkania zawsze mija trochę czasu. Każde pomieszczenie wymaga bowiem przemyślanej aranżacji, zgodniej nie tylko z aktualnymi trendami, ale przede wszystkim z gustem i oczekiwaniami domowników. Co zrobić: powierzyć projektowanie wnętrz fachowcom? A może spróbować samodzielnie wyczarować stylową aranżację, by mieć jeszcze więcej satysfakcji z efektu końcowego?

Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Oczami wyobraźni widzisz swoje idealne mieszkanie? Dobrze wiesz, że bliższy Twojemu sercu jest nowoczesny minimalizm albo ekstrawagancki klimat glamour? Sama wizja tego, jak chciałbyś, by wyglądały Twoje cztery kąty, to za mało, by osiągnąć zamierzony efekt. Aby mieć pewność, że mieszkanie zostanie zaprojektowane modnie, stylowo i w przemyślany sposób, warto zaufać specjalistom – projektantom wnętrz, którzy doskonale znają się na designie. Eksperci pomogą Ci w urzeczywistnieniu Twoich marzeń. Pamiętaj jednak, że pomoc projektanta wnętrz to kolejny koszt, który będziesz musiał ponieść, by cieszyć się piękną i przytulną przestrzenią do życia. Może warto spróbować samemu? Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, chętnie śledzisz nowinki wnętrzarskie i lubisz oglądać programy w TV poświęcone tej tematyce, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś samodzielnie spróbował urządzić swoje mieszkanie. Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli, wspaniały efekt końcowy da Ci nieporównywalnie większą satysfakcję, niż aranżacja wnętrz opracowana od A do Z przez doświadczonego architekta.

Jeśli nie jesteś przekonany do żadnego z tych rozwiązań, postaw na kompromis – spróbuj samodzielnie zaprojektować np. sypialnię lub salon, natomiast w pozostałych pomieszczeniach, zleć wykonanie projektu specjaliście.

Projektant wnętrz — dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Doświadczony projektant wnętrz po przeprowadzeniu z Tobą wywiadu i poznaniu Twoich oczekiwań i preferencji, sprawi, że mieszkanie stanie się przestronną, rodzinną oraz funkcjonalną przestrzenią do życia. Najlepsi specjaliści na rynku, doskonale wiedzą, jak nawet niewielkim kosztem, diametralnie odmienić wygląd poszczególnych pomieszczeń, by stały się idealnym miejscem do przyjmowania gości, rodzinnego wypoczynku i relaksu. Dzięki swoim umiejętnościom, wiedzy i doświadczeniu, projektant uwzględni Twoją wizję i ją urzeczywistni, biorąc przy tym pod uwagę wszelkie aspekty techniczne, logistyczne oraz budżet, którego nie chcesz przekroczyć.

Przy podejmowaniu finalnej decyzji, pamiętaj więc o tym, że do projektowania wnętrz potrzebny jest nie tylko zmysł estetyczny i znajomość aktualnych trendów, ale także wiedza techniczna oraz architektoniczna, kontakty do podwykonawców i aktualna wiedza zdobywana np. na targach oraz wystawach.

Projektowanie wnętrz – od czego zacząć?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną aranżację wnętrz, pamiętaj o tym, że mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale również przytulne, by chciało się w nim spędzać czas. Na początek koniecznie oszacuj także maksymalny budżet, który możesz przeznaczyć na zaaranżowanie własnych czterech kątów. Pomyśl o stylu, który podoba Ci się najbardziej i rozeznaj się w kwestii sklepów, które oferują meble czy dekoracje zaprojektowane właśnie zgodnie z nim. Puść wodze fantazji i na etapie projektowania wnętrz, nie ograniczaj się jedynie do tego co można kupić w sklepach, ale także zrobić samodzielnie (recykling jest w modzie!), czy znaleźć na lokalnym pchlim targu. Dopiero po zebraniu najbardziej podstawowych informacji, możesz przystąpić do pracy lub spotkać się z projektantem wnętrz, w celu opracowania planu działania.

Projektowanie wnętrz — programy, aplikacje, wartościowe materiały

Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, dlatego nie bój się korzystać z niego również na etapie projektowania wnętrz w swoim nowym mieszkaniu. Znajdziesz w nim wiele darmowych programów i aplikacji, które wystarczy zainstalować na komputerze, by wygodnie, siedząc w fotelu, zacząć projektować wymarzoną przestrzeń.

Oto kilka przykładowych, bezpłatnych programów, które pomogą Ci zaprojektować wnętrza online:

  • SketchUp Make,
  • IKEA Home Planner,
  • Autodesk Homestyler,
  • Sweet Home 3D,
  • Power net+.

Co ciekawe, w sieci znajdziesz również gotowe projekty wnętrz, stworzone od początku do końca przez profesjonalistów. Wybrany projekt wystarczy kupić i zaadaptować do swojego mieszkania.

Świetnym źródłem wiedzy, która przyda Ci się na etapie aranżowania wnętrz, są czasopisma wnętrzarskie, ale także artykuły dostępne na naszej stronie:

Warto także śledzić to, co na swoich profilach w social media wrzucają znani i lubiani gospodarze popularnych programów, np. Dorota Szelągowska czy Krzysztof Miruć.