Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ściana z TV w salonie | inspiracje i porady wnętrzarskie

Ściana telewizyjna to centralny punkt większości salonów, dlatego jej aranżacja powinna być przemyślana i dopasowana do stylu wnętrza. Stworzenie harmonijnej przestrzeni, która współgra z charakterem pomieszczenia, a jednocześnie spełnia wymogi funkcjonalne, to duże wyzwanie. Sprawdź, jakich błędów unikać i o czym pamiętać przy urządzaniu strefy multimedialnej.

Ściana TV – praktyczne wskazówki od architekta wnętrz

Tradycyjna szafka RTV czy montaż telewizora na ścianie? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Decydując się na stolik pod TV, zyskujesz możliwość szybkiej aranżacji przestrzeni. Nie musisz montować uchwytu naściennego ani kuć ściany, aby schować okablowanie. Sporą korzyścią jest także dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Montaż naścienny pozwala natomiast zaoszczędzić sporo miejsca i doskonale wpisuje się w założenia stylu nowoczesnego.

Ściana z TV w salonie – wskazówki instalacyjne

Decyzję o sposobie instalacji odbiornika warto podjąć na etapie wykańczania wnętrza. Jest to szczególnie ważne, jeżeli skłaniasz się ku montażowi na ścianie. Dobrym sposobem na ukrycie przewodów zasilających, HDMI oraz antenowych, jest wykonanie tunelu TV. Jak go zrobić? Wystarczą dwa elementy – kanał o przekroju 6×12 cm (ok. 1 m długości) oraz dwa pionowe kolana o kącie prostym. Jeżeli preferujesz gotowe rozwiązania, możesz zainwestować w maskownicę z tworzywa sztucznego o wysokiej szczelności.

Instalacja tunelu TV w ścianie – krok po kroku:

  • Wytnij bruzdę o szerokości ok. 12 cm i głębokości 10 cm (wylot – na 1/3 wysokości telewizora, wlot – na poziomie gniazdek).
  • Osadź elementy w bruździe, aby krawędzie kolan wystawały na ok. 1 cm.
  • Obłóż kanał siatką zbrojącą z tworzywa sztucznego i osadź go na piance montażowej (opcjonalnie).
  • Aby zapewnić zwiększoną przyczepność tynku do kanału, przyklej brzegi siatki do ściany.
  • Po otynkowaniu na ścianie będą widoczne jedynie wlot i wylot.

Uwaga! Najlepszym miejscem montażu TV jest ściana nośna. Decydując się na instalację na ścianie działowej, musisz uważać, aby się przez nią nie przebić.

Dekoracja ściany z telewizorem – aranżację czas zacząć!

Jeżeli już wiesz, który sposób montażu odbiornika będzie dla Ciebie odpowiedni, przejdźmy do kolejnej kwestii – aranżacji ściany za telewizorem. W zależności od stylu wykończenia wnętrza możesz postawić na farbę w uniwersalnym kolorze, tapetę, trójwymiarowe panele, drewniane listwy, cegłę lub beton architektoniczny. Pamiętaj jednak, aby wykończenie ścian nie było zbyt męczące dla oczu. Jaskrawe kolory czy intensywne grafiki prezentują się efektownie, ale mogą utrudniać oglądanie telewizji.

Ściana z TV w salonie – inspiracje kolorystyczne

Pomalowanie ściany telewizyjnej farbą to najprostsze i najbardziej budżetowe rozwiązanie. W przypadku niewielkich wnętrz doskonale sprawdzą się jasne pastelowe kolory, które sprawią, że przestrzeń wyda się optycznie większa. Rozważasz całkowicie białe ściany? Aby uniknąć monotonii, rozważ zastosowanie oryginalnej faktury, np. tapety z włókna szklanego, bielonych paneli czy kasetonów 3D. Preferujesz jednolitą strukturę? W takim razie zrezygnuj z dekorów na rzecz farby o głębokim i nasyconym kolorze. Dobrym wyborem będzie granat, szmaragd, zieleń, szarość, a nawet czerń. Ciemne odcienie świetnie sprawdzą się we wnętrzach loftowych i glamour, a jednocześnie sprawią, że odbiornik efektownie wtopi się w tło.

Tania aranżacja ściany z TV – a może tapeta?

Innym sposobem na efektowną dekorację ściany z telewizorem jest położenie tapety lub fototapety. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, lepiej unikać intensywnych kolorów i printów, które przy dłuższym seansie mogą męczyć wzrok i zaburzać odbiór audiowizualny. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tapety imitujące ręczne murale, z geometrycznymi wzorami oraz inspirowane stylem impresjonistycznym. Nie brakuje również okładzin o deseniach przywodzących na myśl betonowy szalunek czy surowe deski drewniane.

Ściana TV z drewna – nie tylko do wnętrz rustykalnych

Lubisz naturalne materiały i nie chcesz ograniczać się do tapety imitującej wygląd drewna? W takim razie proponujemy drewniane lamele w formie cienkich listewek, które ocieplą każde wnętrze. Ich minimalistyczny design sprawia, że ściana TV świetnie skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Niewątpliwym atutem drewna jest możliwość swobodnego zestawiania z innymi materiałami – dobrej jakości panele będą harmonizowały zarówno z cegłą, jak i betonem architektonicznym.

Beton na ścianie? Zainspiruj się stylem przemysłowym

Zastosowanie betonu architektonicznego to świetny sposób na podkreślenie industrialnego charakteru wnętrza. Przygotowany na bazie cementu lub żywicy nie wymaga tynkowania ani malowania – efekt końcowy zależy od składu mieszanki, sposobu aplikacji oraz wykończenia. To doskonała propozycja dla osób, które chciałyby zaaranżować niepowtarzalne wnętrze i zyskać możliwość jego swobodnej kreacji. W zależności od upodobań możesz osiągnąć strukturę przecieraną, gładką lub zdecydować się na odciśnięcie motywu. Nie musisz nakładać betonu w całym wnętrzu – dekoracja ściany z telewizorem będzie w zupełności wystarczająca.

Pomysły na ścianę z prawdziwą cegłą

Cegła to stylowy dodatek powszechnie wykorzystywany we wnętrzach industrialnych i klasycznych. Jeżeli zdecydowałeś się telewizor w czarnej oprawie, czerwona cegła z odzysku lub klinkierowa, będzie strzałem w dziesiątkę. Chcesz postawić odbiornik na szafce lub komodzie? Pamiętaj, że materiał świetnie koresponduje z meblami w kolorze ciepłego lub czerwonego drewna. Urządzasz wnętrze w stylu skandynawskim i stawiasz na minimalizm? W takim wypadku rozważ położenie cegły w kolorze białym. Na rynku znajdziesz również produkty w ciemnych odcieniach – idealne do wnętrz loftowych oraz nowoczesnych.

Ściana telewizyjna z szafką RTV – jak wybrać najlepszy stolik pod TV?

Rynkowa oferta szafek pod TV jest bardzo bogata i obejmuje zarówno meble stojące, jak i wiszące (bez nóżek). Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu lekkiej i nowoczesnej aranżacji, wybierz mebel przytwierdzany bezpośrednio do ściany. We wnętrzach skandynawskich świetnie sprawdzą się szafki z drewna lub płyty MDF w wariantach rozbielonych albo odcieniu dębu sonoma. Z kolei fronty na wysoki połysk będą świetnym dodatkiem do salonów nowoczesnych oraz glamour. W stylu klasycznym i kolonialnym dominuje natomiast ciemne drewno, dlatego wybieraj kasztan, wiśnię primaverę czy wenge.

Do aranżacji minimalistycznych, które są obecnie najbardziej pożądane, dominują szafki o funkcjonalnym charakterze i oszczędnym designie. Ściana TV z prostym stolikiem – pozbawionym ozdób i o wysmakowanej formie – będzie bezpiecznym wyborem do niemal każdego nowoczesnego wnętrza.