Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Pokój dla nastolatka – to warto wiedzieć!

Przejście dziecka z wieku dziecięcego do wieku nastoletniego to duża zmiana, nie tylko dla rodziców i ich pociech, ale również dla… mieszkania. O ile w przypadku pokoju, decydujący głos należy do rodziców, o tyle nastolatek na pewno będzie miał swoją wizję tego, jak zaaranżować i udekorować swoją przestrzeń. Nie oznacza to wprawdzie, że należy od razu godzić się na wszystkie pomysły. Warto jednak posłuchać nastolatka, a także zaproponować mu swoje rozwiązania – może znajdzie wśród nich te, które będą zgodne z jego oczekiwaniami? Jak zatem urządzić młodzieżowy pokój, aby był nowoczesny, ale i funkcjonalny? Oto garść porad.

Ściany i wykończenie pokoju młodzieżowego

Pierwsza dyskusja może dotyczyć koloru ścian pokoju młodzieżowego. Wiele osób nie lubi zdecydowanych kolorów na ścianach i stawia na klasyczną biel. Warto jednak dać w tym zakresie trochę swobody i pozwolić nastolatkowi wybrać kolor. Rozwiązania mogą być różne – inaczej do sprawy mogą podchodzić dziewczęta, inaczej chłopcy. Nie ulega natomiast wątpliwości, że pokój nastolatka może być na swój sposób ekstrawagancki. Bardzo modnym rozwiązaniem jest, na przykład, malowanie pojedynczych ścian na różne kolory, które razem stworzą ciekawą kompozycję – trzeba jednak dobrze przemyśleć zestaw kolorystyczny, aby zbyt szybko nie znudził się i tworzył spójną całość.

Wielofunkcyjny pokój młodzieżowy

Przy aranżacji pokoju dla nastolatka trzeba pamiętać o podstawowej kwestii – jest to w dominującej większości przypadków pomieszczenie wielofunkcyjne. Służyć będzie jako sypialnia, pokój do nauki, relaksu, a także spotkań z przyjaciółmi. Przy aranżacji i wyborze wyposażenia, trzeba zatem zadbać o to, aby żaden z aspektów nie został pominięty. Centrum każdego pokoju dla nastolatka powinno być biurko. Postawić można na klasyczne modele z szufladami i szafkami, ale bardzo modne są ostatnio minimalistyczne biurka. Składają się z blatu, który stawia się na koziołkach – dzięki czemu można stworzyć ciekawe kompozycje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w takim rodzaju biurka nie ma miejsca na przechowywanie podręczników, zeszytów i innych przedmiotów. Trzeba o to zadbać, dodając odpowiednio dużo dodatkowych szafek, regałów, czy komód.

Wygoda, komfort i minimalizm, czyli nowoczesny pokój dla nastolatka

Kolejnym ważnym elementem wystroju pokoju młodzieżowego jest łóżko. Biorąc pod uwagę ograniczenia metrażu w mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem jest składana kanapa lub narożnik. W nocy zapewni wygodny i spokojny sen, w dzień da miejsce, żeby usiąść, czy przyjąć znajomych. Wzór obicia oraz jego fakturę nastolatek może wybrać sobie sam. Warto skonsultować też z dzieckiem kwestię przechowywania przedmiotów. Obecnie panuje tendencja, że nastolatkowie pozbywają się większości swoich rzeczy – zostawiają sobie tylko te najistotniejsze. Nie zbierają płyt, bo muzyki słuchają z internetu, nie kolekcjonują książek, bo korzystają z czytników e-booków, ubrań również nie mają za wiele, bo często odświeżają swoją garderobę. Warto więc dobrze przemyśleć ile szaf i regałów jest tak naprawdę potrzebnych, żeby niepotrzebnie nie zajmowały bezcennej przestrzeni.

Prywatność i personalizacja w pokoju młodzieżowym

Po wykończeniu i umeblowaniu pokoju rola rodziców powinna się w zasadzie ograniczyć. O tym, jak udekorować pokój, jakich dodatków czy lamp użyć, powinien zadecydować „mieszkaniec” pokoju. Dzięki większej autonomii przy podejmowaniu decyzji nastolatek może jednocześnie wziąć większą odpowiedzialność za swoje decyzje i zyskać samodzielność. Można, rzecz jasna, sugerować pewne propozycje i rozwiązania, ale ostateczne zdanie zawsze powinno należeć do dziecka. Co można zaproponować? Ciekawym pomysłem jest korkowa tablica, którą można wykorzystać w dowolny sposób, a jej zawartość regularnie zmieniać – w zależności od aktualnego gustu czy upodobań (a te, w wieku kilkunastu lat potrafią zmieniać się naprawdę często). Na końcu warto zadbać też o prywatność. Do pokoju nastolatka powinny prowadzić solidne drzwi, najlepiej dobrze wygłuszone, aby mógł na przykład głośniej posłuchać muzyki lub bez skrępowania rozmawiać z przyjaciółmi, których zaprosi.

Lokalizacja nowego mieszkania a potrzeby nastolatka

O potrzebach nastolatka warto pomyśleć jednak wcześniej niż tylko przy wyborze wystroju aranżacji czy wystroju pokoju. Rozważać można to już na etapie zakupu nowego mieszkania. Warto szukać inwestycji, które są dobrze skomunikowane i niezbyt daleko od centrum. Dzięki temu młody człowiek będzie mógł sam wszędzie szybko dotrzeć. Częstą bolączką osób, które mieszkają na obrzeżach czy nawet tuż za miastem, jest kwestia dowozu i przywozu dziecka – do szkoły, na dodatkowe zajęcia, na imprezę, czy spotkanie ze znajomymi. W każdym mieście są lokalizacje lepsze i gorsze pod tym względem. Przykładowo w Warszawie zdecydowanie warto rozważyć zakup nowych mieszkań na Woli. To jedna z najmodniejszych dzielnic, ale tej popularności trudno się dziwić. Bogata oferta kulturalna, rozrywkowa i edukacyjna, bliskość centrum, liczne tereny zielone – to tylko kilka z wielu zalet mieszkania na Woli.

Pokój dla nastolatka – podsumowanie

O potrzebach nastolatka warto myśleć już na etapie zakupu nowego mieszkania. W tym kontekście trzeba spojrzeć na lokalizację, okoliczną ofertę kulturalną, rozrywkową i edukacyjną, a także dostępność transportu publicznego. Wszystko to znacznie ułatwi życie dziecku, ale również rodzicom, którzy nie będą musieli za każdym razem dowozić go samochodem, gdy będzie chciał wyjść z domu. Co zaś tyczy się aranżacji pokoju dla nastolatka, rodzice powinni zostawić młodemu człowiekowi trochę swobody. Doradzać i sugerować pewne rozwiązania, a nie narzucać ich. To najlepszy sposób na to, aby nastolatek dobrze czuł się nie tylko w swoim pokoju, ale także w całym mieszkaniu.