Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Kupno pierwszego, samodzielnego mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego młodego człowieka. To inwestycja na wiele lat, dlatego należy ją dobrze przemyśleć. Gdzie szukać pierwszego mieszkania? Na co zwrócić uwagę, wybierając wymarzone lokum? Jakie cechy wziąć pod uwagę, szukając idealnego mieszkania od dewelopera? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Moje pierwsze mieszkanie – gdzie go szukać?

Po wielogodzinnych przemyśleniach, w końcu podjąłeś decyzję – kupujesz mieszkanie. Co dalej? Warto postawić na sprawdzonego i zaufanego dewelopera, który oddał już do użytkowania wiele mieszkań i może się pochwalić zrealizowanymi inwestycjami. Jednym z takich czołowych deweloperów, zasługujących na uwagę jest Develia.

Pierwsze mieszkanie dla młodych – postaw na lokalizację

Przy zakupie pierwszego mieszkania najistotniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest lokalizacja. Dla jednych atutem będzie szybki dojazd do centrum — inni docenią bliskie sąsiedztwo terenów zielonych. Znajdą się też i tacy, dla których istotne będzie to, czy w pobliżu znajduje się dobrze rozwinięte zaplecze edukacyjne – szkoła podstawowa, liceum, uczelnie wyższe. Jak sprawdzić, czy lokalizacja wybranej nieruchomości będzie optymalna dla danej osoby? Warto sobie odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, które pomogą przeanalizować wszelkie za i przeciw .

  1. Gdzie znajduje się najbliższy sklep (zarówno osiedlowy spożywczy, jak i wielkopowierzchniowy supermarket)?
  2. W jaki sposób można dostać się do centrum i jak długo zajmuje sama podróż?
  3. Czy w pobliżu jest przystanek komunikacji miejskiej?
  4. Gdzie znajdują się najbliższe tereny zielone?
  5. Czy w pobliżu są restauracje/ kawiarnie/ kina/ teatry?
  6. Jak daleko jest do najbliższego żłobka/ przedszkola/ szkoły/ uczelni wyższej?
  7. Jak daleko jest do przychodni lub apteki?
  8. Czy w bliskim sąsiedztwie nie ma miejsc, które będą generowały nadmierny hałas (np. dworce, lotniska)?

Poruszone w pytaniach kwestie nie będą w równym stopniu ważne dla wszystkich osób, które szukają pierwszego, upragnionego lokum. Przykładowo: dla osób, które na co dzień poruszają się własnym autem lub rowerem, bliskość przystanku komunikacji miejskiej będzie bez znaczenia, a osoby nieposiadające dzieci nie będą starały się zamieszkać blisko przedszkola czy szkoły.

Pierwsze samodzielne mieszkanie – co kupić?

Kiedy zapadnie decyzja dotycząca okolicy, w której będzie się mieszkać najlepiej, należy zdecydować o metrażu, który będzie najbardziej odpowiedni. Można założyć, że singlowi wystarczy kompaktowa , natomiast dla młodego małżeństwa, które planuje mieć dzieci, jedną z atrakcyjnych opcji będzie mieszkanie 3- lub 4-pokojowe.

Nie bez znaczenia pozostaje również rozkład nieruchomości. Niektórzy chcą, żeby kuchnia stanowiła osobne pomieszczenie, dla innych idealnym rozwiązaniem będzie coraz częściej spotykany w budownictwie standard, czyli salon z aneksem kuchennym. Zwolennicy kąpieli w wannie będą z pewnością obstawać przy posiadaniu na tyle dużej łazienki, żeby była w stanie zmieścić ten element wyposażenia. Wiele osób ma również preferencje w kwestii odpowiedniej ekspozycji mieszkania na słońce. W mieszkaniach z oknami na południe jest najcieplej i najdłużej jest widno. na zachód to gwarancja dużej ilości światła popołudniami, z kolei z oknami na wschód, można liczyć na sporo promieni słonecznych od wczesnych godzin porannych.

Pierwsze mieszkanie – o wysokim standardzie

Wiadomo już, że młodzi ludzie, szukając pierwszego, samodzielnego , koncentrują się na lokalizacji, metrażu i rozkładzie lokum. Pozostaje jeszcze kwestia wszelkiego rodzaju udogodnień. Balkon, ogródek lub taras, podziemny parking, czy plac zabaw na terenie osiedla to już niemal standardy, na które można liczyć w ogromnej ilości mieszkań z rynku pierwotnego. Przed zakupem pierwszego mieszkania, warto zorientować się, jakie udogodnienia będzie posiadało osiedle. Chodzi tu np. o monitoring, zamykaną bramę czy całodobową ochronę. Można również dowiedzieć się, czy na osiedlu zostało przewidziane miejsce dla lokali usługowych, które w przyszłości mogą być doskonałym miejscem na zrobienie zakupów czy w przypadku restauracji na spędzenie wolnego czasu.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat