Marynistyczna łazienka – jak wykreować eleganckie i nowoczesne wnętrza?
Styl marynistyczny, jak sama nazwa wskazuje, wydaje się być idealnym wyborem do łazienek i pokojów kąpielowych. Inspirowany morzem, klimatem śródziemnomorskim czy urokliwymi, greckimi plażami, budzi skojarzenia z odległą, egzotyczną podróżą i koi zmysły wspomnieniami letniej bryzy znad Bałtyku. Sprawdź, jak wprowadzić morską aurę do swoich wnętrz łazienkowych, aby uzyskać iście baśniowy efekt.
Styl marynistyczny — informacje ogólne
Łazienka w stylu morskim to dość niszowy trend w aranżacji łazienki wypromowany przez Coco Chanel. Francuska ikona haute couture jako pierwsza wprowadziła do mody luźne spodnie oraz bluzki inspirowane ubiorem marynarzy. Od tego czasu styl morski zaczął cieszyć się coraz większą popularnością, co znalazło odbicie zarówno w odzieży, jak i trendach wnętrzarskich. Począwszy od lat 50. XX wieku, projektanci i architekci chętnie wprowadzali marynistyczne akcenty — szczególną popularnością cieszył się styl hamptons, który nawiązywał do designu luksusowych nadmorskich rezydencji.
Czym charakteryzuje się styl marynistyczny w swojej pierwotnej odsłonie? Przede wszystkim jasną bazą, która podkreśla odcienie niebieskiego. Oczywiście, kolory we wnętrzach nie ograniczają się do żółci, błękitów czy brązów. Nie brakuje także intensywnych akcentów, np. czerwieni kojarzącej się z kołem ratunkowym. Paleta barw obejmuje także kolory plaż i wybrzeża, czyli brązy, zielenie oraz kamienne szarości. Jeżeli zaś chodzi o materiały, dominują naturalne surowce, takie jak: drewno, wiklina, szkło, len czy bawełna. Drewno znajduje szerokie zastosowanie w łazienkach w stylu minimalistycznym. Jasne lub bielone szafki umywalkowe świetnie komponują się z ciemniejszymi płytkami, stanowiąc tło dla drobnych akcentów dekoracyjnych. Imitację drewna można spotkać także na podłodze, np. w postaci paneli winylowych. Dość częstą praktyką jest stosowanie okładzin przypominających driftwood, czyli drewno znoszone przez fale.
Styl marynistyczny — jakie kolory wybrać?
Aranżowanie łazienki w stylu morskim wymaga dużego wyczucia estetyki i umiejętnego doboru kolorów, które pozwolą oddać charakter morskich przestrzeni. Jak już wspomnieliśmy, dominującymi barwami we wnętrzach marynistycznych są odcienie niebieskiego, a także biele i w mniejszym stopniu żółcie. Aby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej zastosować proporcje 6:3:1. Co to oznacza?
Styl marynistyczny niejedną ma odsłonę. W zależności od preferencji możesz zaprojektować jasną łazienkę, w której dominują biele i żółcie, lub ciemniejsze wnętrze z niebieskimi i zielonymi akcentami. Jeżeli stawiasz na minimalizm i zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, zachowaj następujące proporcje:
- 60% bieli
- 30% niebieskiego
- 10% żółci
Przeczytaj też: Jak urządzić małą łazienkę?
Wolisz ciemne wnętrza? W takim razie odwróć kolory, zachowując ten sam udział żółci. Biel to symbol czystości i świeżości, który budzi skojarzenia z morskimi falami i chmurami. Z tego względu powinien znaleźć się w najważniejszych miejscach, czyli na drzwiach oraz podłodze. Takie rozmieszczenie kolorów pozwoli uzyskać efekt otwartej i lekkiej przestrzeni. Odcienie niebieskiego, przypominające wzburzone wody, możesz umieścić na ścianach. Chcesz odświeżyć wnętrze niskim kosztem? W takim razie zastosuj wodoodporną farbę do płytek i wykreuj własną wizję oceanu. Nie musisz ograniczać się do jednego odcienia. Przykładowo, granatowy sprawia, że wnętrza prezentują się bardzo elegancko i stylowo. Z kolei niebieski przełamany zielenią świetnie oddaje naturalną barwę morza.
Jeżeli chodzi o żółcie, możesz je wprowadzić w formie mebli wykonanych z drewna sosnowego, którego naturalnym odcieniem jest złamany beż przechodzący w żółć. Drewno kojarzy się z pokładem statków i molo przez co świetnie wpisuje się w założenia stylu marynistycznego i sprawia, że wnętrza wydają się bardzo przytulne.
Meble do łazienki w stylu marynistycznym
W łazience urządzonej w stylu marynistycznym warto postawić na meble postarzane i wpisujące się w stylistykę retro:
- Szafki i półki z drewna – najlepiej w naturalnych odcieniach lub bielone, tak aby przypominały drewno wykorzystywane na statkach. Dobrym pomysłem jest wybór mebli z drugiej ręki subtelnymi śladami użytkowania, które dodadzą wnętrzu charakteru.
- Szafka pod umywalkę – utrzymana w odcieniach bieli, z frontami z efektem postarzanego drewna.
- Lustro w drewnianej ramie – zwłaszcza takie, które przypomina bulaj, czyli okrągłe okno stosowane na statkach. Takie lustro będzie nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne.
- Kosze na pranie i szafki – wykonane z naturalnego rattanu lub bambusa, co wprowadzi do łazienki lekkość i świeżość.
Absolutnie odradzamy meble o lakierowanych frontach. Styl marynistyczny lubi naturalne materiały i właśnie takie powinny grać pierwsze skrzypce w każdej morskiej aranżacji.
Potrzebujesz pomocy w remoncie lub wykończeniu łazienki? Sprawdź naszą ofertę wykończenia pod klucz w Warszawie i innych miastach.
Styl marynistyczny — oświetlenie łazienki
Wybór odpowiedniego oświetlenia odgrywa kluczową rolę w kreowaniu morskich przestrzeni. Bardzo ważne, aby wnętrze było odpowiednio doświetlone i przestronne, dlatego postaw na źródła światła, które budzą skojarzenia z naturalnymi promieniami słonecznymi. W połączeniu ze szkliwionymi płytkami światło może imitować słońce, który odbija się od tafli wody. Ciekawą propozycją są również taśmy LED-owe, które zapewnią równomierne rozproszenie.
Sprawdź też nasze pomysły na aranżacje – oświetlenie łazienki (inspiracje).
Armatura łazienkowa — styl morski
W przypadku łazienek aranżowanych w stylu morskim odradzamy stosowanie chromowanych baterii. O wiele lepszym rozwiązaniem są mosiężne słuchawki prysznicowe i baterie umywalkowe, które kojarzą się ze starymi konstrukcjami morskimi. Możesz także wybierać elementy pozłacane lub patynowane będące wyróżnikami stylu vintage w mieszkaniu.
Uwaga! Styl marynistyczny nie lubi nowoczesnych sprzętów, takich jak pralka czy suszarka, dlatego najlepiej ukryć je w zabudowie. Jeżeli chcesz zaoszczędzić cenne miejsce, zrezygnuj z dwóch sprzętów na rzecz pralko-suszarki.
Styl marynistyczny w łazience — jakie dodatki dobrać?
Nawet idealnie dobrane kolory płytek czy wykończenie armatury nie sprawią, że łazienka nabierze marynistycznego charakteru. Aby w pełni zdefiniować styl morski, warto zastosować dodatki i drobne dekoracje. Oczywiście, kluczem jest umiar, dlatego postaw na dwa lub trzy wyraziste akcenty, które będą ze sobą współgrać. W marynistycznej kompozycji nie może zabraknąć marynarskich lin lub sznurów (najlepiej oryginalnych), morskich żagli, muszli, kotwic, proporczyków lub replik łodzi. Bardzo inspirującym motywem dekoracyjnym jest ster pomalowany na biało lub rama lustra wykonana z okrętowego sznura.
Niestety, uzyskanie oczekiwanego efektu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Granica między kiczem a stylistyką vintage jest bardzo płynna. Wiele osób idzie krok dalej i przesyca pomieszczenie morskimi dodatkami. Dobrym tego przykładem są pojemniki na mydło z nadrukiem muszli, ręczniki z marynistycznymi przeszyciami czy dekory w formie rafy koralowej. Mniej znaczy więcej — morskie emblematy nie powinny przytłaczać pomieszczenia, dlatego lepiej stawiać na minimalizm i wybierać wyłącznie wysokiej jakości dodatki wykonane z naturalnych materiałów, które wiernie odwzorowują oryginały. Jeżeli preferujesz pomieszczenia, które są bogate w dekoracyjne detale, postaw na dekoracje naścienne, np. obrazki przedstawiające nadmorskie krajobrazy.
Funkcjonalne dekoracje — styl marynistyczny dla kreatywnych
Jeżeli wydaje Ci się, że dekoracje nie mogą być praktycznym elementem wyposażenia wnętrza, jesteś w błędzie! Najlepszym tego przykładem są sieci rybackie, które mogą posłużyć jako oryginalny organizer do przechowywania drobnych akcesoriów. Zaufaj swojej kreatywności. Zamiast standardowej półki pod wiszącym lustrem przymocuj do ściany prawdziwe sznury marynarskie i wykorzystaj je do wyeksponowania kosmetyków. Takie sieci możesz zainstalować także na ścianie i wykorzystać do wieszania ręczników. Dzięki temu wprowadzisz elementy ułatwiające organizację przestrzeni, a jednocześnie podkreślisz jej morski charakter.