Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ile kosztuje malowanie ścian i sufitów? Wskazówki i cennik usług malarskich w 2023 roku

Malowanie ścian i sufitów to podstawowa usługa wykończeniowa świadczona przez firmy remontowo-budowlane. Ostateczna wycena prac stanowi wynikową kilku czynników m.in. wielkości pomieszczenia, zakresu prac, wybranej farby oraz robocizny. Zastanawiasz się, czy wynajem ekipy jest opłacalny? A może lepiej pomalować powierzchnię samodzielnie? Sprawdź, jak kształtuje się cennik usług malarskich w 2023 roku.

 

Sprawdź także: Wysokości mieszkań – od czego zależą

Od czego zależy koszt malowania ścian i co wchodzi w zakres prac?

Malowanie ścian wydaje się jedną z prostszych prac wykończeniowych, którą można zrealizować na własną rękę. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wykonaj szybką ocenę techniczną stanu powierzchni. Szybkie malowanie ścian może być z powodzeniem wykonane we wnętrzach w stanie deweloperskim, których ściany są równe i nie wymagają naprawy ubytków. Jeżeli jednak przeprowadzasz remont nieruchomości z rynku wtórnego, przygotuj się na większy zakres pracy. Niektóre czynności możesz zrealizować wprawdzie samodzielnie, niemniej naprawę ubytków czy gruntowanie lepiej powierzyć fachowcom. Kolejną kwestią jest sposób aplikacji farby. Dekoracyjne malowanie ścian, np. za pomocą gąbki, jest znacznie droższe niż położenie farby w jednym kolorze przy użyciu standardowych narzędzi malarskich.

Ile kosztuje malowanie ścian w 2023 roku?

Cennik malowania ścian może różnić się w zależności od województwa, doświadczenia ekipy remontowej oraz oferowanego zakresu usług. Należy przy tym zaznaczyć, że wycena w metrach kwadratowych obejmuje zazwyczaj powierzchnię wszystkich otworów (drzwi i okien), wyłączając kaloryfery. Co za tym idzie, malowanie grzejników żeliwnych i rur, które jest bardziej pracochłonne niż malowanie ścian, będzie wyceniane indywidualnie.

Sprawdź naszą ofertę wykończenia pod klucz we Wrocławiu.

Malowanie ścian — cena materiałów

Jednym z najistotniejszych czynników, determinujących ostateczną wycenę usługi, jest cena materiałów. Aby zobrazować różnice w cenie farb, posłużmy się tradycyjną białą farbą akrylową. Koszt zakupu 5 litrów wynosi ok. 60 zł. Za farbę lateksową w tym samym kolorze zapłacimy prawie 2 razy więcej, przy czym jej pojemność będzie już dwa razy mniejsza! Zdecydowanie najdroższa jest farba ceramiczna, której cena waha się w granicach 200 zł za 2.5 litra. Im wyższe parametry techniczne, np. odporność na tłuszcz, wilgoć czy ścieranie, tym koszt produktu jest wyższy. Do tego należy doliczyć cenę specjalnej farby gruntującej wykorzystywanej podczas prac przygotowawczych.

Przeczytaj też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Jak zmniejszyć koszt malowania ścian w domu lub mieszkaniu?

Jednym ze sposobów na obniżenie ceny malowania ścian jest ograniczenie zakresu prac przygotowawczych.

Co wchodzi w ich zakres?

  • mycie ścian i sufitów,
  • usunięcie starej farby,
  • naprawa ubytków,
  • zagruntowanie ścian,
  • zabezpieczenie pomieszczenia folią.

Analizując oferty firm remontowych, można zauważyć, że stawki za czyszczenie ścian i sufitów oscylują w granicach kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Jeżeli nie chcesz przepłacać, wyczyść powierzchnie samodzielnie. Ściany w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym, wystarczy odkurzyć odkurzaczem i umyć przy użyciu gąbki z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń.
Wnętrza, które są szczególnie narażone na tłuste zabrudzenia, np. kuchnia czy pomieszczenie gospodarcze, wymagają użycia silniejszych detergentów. W tym celu warto zaopatrzyć się w mydło malarskie w formie gęstej pasty, którą rozpuszcza się w wodzie zgodnie z proporcjami wskazanymi przez producenta. Po umyciu ścian wystarczy przetrzeć je wilgotną ścierką i poczekać do wyschnięcia.

Usunięcie starej farby również nie sprawi problemu — wystarczy zdrapać powłoki za pomocą szpachelki. Na koniec pozostaje zabezpieczyć podłogi i zabudowę meblową folią. W rezultacie można osiągnąć oszczędności rzędu 30 zł za metr kwadratowy. Pozostałe prace, tak jak położenie gruntu czy wypełnienie ubytków, lepiej powierzyć specjalistom.

Jak malować ściany już pomalowane? Zakres prac malarskich

Zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie ścian pokoju, który nie był odświeżany przez wiele lat? Jeżeli na ścianie znajdują się okładziny, np. tapeta lub stare płytki, ekipa malarska musi je usunąć bądź skuć. Oczywiście, po pozbyciu się starej warstwy, powierzchnia będzie wymagała wyrównania. Rodzaj zastosowanego uzupełnienia zależy od stanu ściany. W niektórych przypadkach wystarczy zastosowanie masy gipsowej, ale najlepsze efekty uzyska się po nałożeniu gładzi. Kolejnym elementem kosztorysu jest gruntowanie, które wzmacnia podłoże, ogranicza chłonność oraz zapewnia lepszą przyczepność samej farby.

Ile zatem wyniesie szpachlowanie i malowanie ścian? Cennik może być różny w zależności od miasta, ale przyjmuje się, że sam koszt malowania ścian w 2023 roku oscyluje w granicach od 15 do 25 zł za metr kwadratowy (przy dwukrotnym pokryciu powierzchni). Stawka dotyczy wyłącznie standardowego malowania ścian bez prac przygotowawczych. Za położenie gładzi trzeba doliczyć ok. 30 zł za metr kwadratowy. Kosztowna jest również dekoracyjne malowanie ścian gąbką. Biorąc pod uwagę, że taka aplikacja jest niezwykle czasochłonna, cena oscyluje w granicach 130 zł za metr kwadratowy

Nowoczesne malowanie ścian — inspiracje

Najnowsze trendy w branży wnętrzarskiej skłaniają się ku minimalistycznym rozwiązaniom. Na topie wciąż pozostają proste i sterylne wnętrza, w których dominują białe ściany przełamane jednym kontrastowym akcentem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wydzielania stref pomieszczenia za pomocą kolorów, sprawdź nasz artykuł o ścianie z TV w salonie.

Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat