Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Nowoczesna kuchnia – jak powinna wyglądać?

Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która planuje remont lub wykończenie pomieszczenia. Współczesne trendy aranżacyjne skupiają się przede wszystkim na kwestii funkcjonalności. Zarówno aneksy, jak i wydzielone kuchnie, powinny być przestrzeniami zaprojektowanymi zgodnie z zasadami ergonomii. Sprawdź, o czym pamiętać urządzając kuchnię i co będzie modne w 2024 roku.

Nowoczesna kuchnia – zabudowa meblowa do współczesnych wnętrz

Nowoczesna kuchnia charakteryzuje się zazwyczaj prostymi liniami, dlatego wybierając poszczególne elementy zabudowy postaw na gładkie fronty szafek bez ozdobnych elementów. Możesz zdecydować się na meble wykończone na wysoki połysk lub mat, bądź postawić na naturalną strukturę drewna.
W nowoczesnych aneksach często można spotkać blaty o gładkiej powierzchni, często wykonane z granitu, kwarcu lub konglomeratu.

Jeżeli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, świetnym dopełnieniem aranżacji będzie wyspa kuchenna, przy której możesz przygotowywać i spożywać posiłki. Otwarte półki lub regały posłużą jako miejsca do wyeksponowania akcesoriów dekoracyjnych, przypraw, zamkniętych w eleganckich opakowaniach, lub kolekcji książek kucharskich. Oczywiście, liczba takich półek powinna być ograniczona – wszak nowoczesne kuchnie nie lubią bałaganu i chaosu. Staraj się zatem utrzymać porządek na półkach, aby zachować minimalistyczny wygląd.

Przeczytaj też: Otwarta kuchnia – zalety i wady

Kuchnia nowoczesna — nie bój się eksperymentować!

Nowoczesna kuchnia to wnętrze eleganckie, naturalne i ponadczasowe. Nie może zabraknąć w nim krzeseł wykonanych z drewna lub bambusa oraz wysokich hokerów, które można ustawić przy wydzielonej części blatu, aranżując mały kącik jadalniany. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są także ażurowe siedziska połączone z metalowymi, czarnymi nogami. Jeżeli w kuchni znajdują się okna, zastosuj drewniane rolety lub żaluzje w odcieniach ziemi. A co z oświetleniem? Świetnym wyborem do nowoczesnych wnętrz nocą lampy zwisające wprost nad blatem roboczym oraz podświetlane szafki.

Może Cię zainteresować: Lampy nad stół – aranżacje

Kuchnia nowoczesna — inspiracje kolorystyczne

Jedną z kluczowych kwestii, którą powinieneś rozważyć przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, jest paleta barw. Nowoczesna kuchnia często kojarzy się ze sterylnym pomieszczeniem, w którym dominuje biel lub czerń. Oczywiście, jeżeli preferujesz minimalistyczny design, możesz ograniczyć się wyłącznie do tych kolorów. Monochromatyczne wnętrza sprawiają wrażenie bardzo eleganckich i uporządkowanych. W takich kuchniach, zamiast kontrastowych akcentów kolorystycznych, doskonale sprawdzą się marmurowe płytki, drewniane okładziny czy ryflowane fronty, które nieco ożywią aranżacje, nadając wnętrzom głębi. Jeżeli jednak chciałbyś dodać kuchni nieco kolorów, skorzystaj z naszych wskazówek.

Nowoczesna kuchnia — nie zapominaj o płytkach!

Podstawą każdej kuchni czy aneksu kuchennego są meble i to właśnie one powinny zainspirować do wyboru konkretnych rozwiązań aranżacyjnych. Jeżeli już wybierzesz konkretną zabudowę, możesz przejść do kwestii okładzin ściennych i podłogowych. Zdania projektantów są podzielone — niektórzy rekomendują wybór płytek w kontrastowych barwach, inni natomiast sugerują dopasowanie odcienia do koloru mebli. Oczywiście, oba podejścia są jak najbardziej zasadne.

Kierując się zasadą zgodności kolorystycznej, uzyskasz minimalistyczny efekt i wrażenie jednolitej przestrzeni. Takie rozwiązanie może być korzystne w przypadku małych kuchni, które wymagają optycznego powiększenia. W większych wnętrzach monochromatyczne aranżacje mogą spowodować, że całość będzie prezentowała się nijako, a poszczególne elementy wyposażenia zleją się w jednolitą plamę. Jeżeli masz jasne meble, płytki w mocnych kolorach nadadzą wnętrzu charakteru i pozwolą stworzyć spójną aranżację, w której poszczególne strefy zostaną umiejętnie wydzielone.

Kuchnia nowoczesna — mała a funkcjonalna: propozycje kolorów

W małych kuchniach najlepiej sprawdzą się białe lub szare płytki z drobnymi akcentami kolorystycznymi, np. w postaci dekorów. Rzecz jasna, nie musisz ograniczać się do jasnych barw. Nawet mała kuchnia nowoczesna może zostać wzbogacona o mniej oczywiste detale, takie jak płytki imitujące beton lub płytki drewnopodobne. Umieszczone w przestrzeni między górnymi szafkami a blatem spełnią funkcję dekoracyjną, a jednocześnie nie doprowadzą do optycznego zamknięcia przestrzeni. Jeżeli zdecydujesz się na drewniane okładziny ścienne, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś położył je również na podłodze. W tym przypadku doskonale sprawdzą się panele winylowe, które są znacznie tańsze od paneli z drewna, a jednocześnie bardziej wytrzymałe.

Nowoczesna kuchnia — jak zagrać kolorem?

Od pewnego czasu można zaobserwować wyraźny zwrot w stronę żywych i intensywnych kolorów. Projektanci coraz chętniej sięgają po barwy ziemi, w tym przygaszoną zieleń czy odcienie kremowości, pastele oraz intensywne granaty. Nie brakuje również geometrycznych wzorów, typowych dla wnętrz minimalistycznych, oraz abstrakcyjnych, wielokolorowych kompozycji. Jak jednak łączyć kolory, aby uzyskać spójną, a jednocześnie oryginalną aranżację?

Kuchnia nowoczesna w odcieniach zieleni — jak zaaranżować?

Dużą popularnością wśród designerów cieszą się kuchnie zaprojektowane w kolorach inspirowanych naturą. Zieleń, która nieodmiennie kojarzy się ze stylem rustykalnym, sprawi, że nawet minimalistyczne wnętrza staną się przytulne i bardziej “domowe”. Szczególnie polecanymi odcieniami są oliwkowa i butelkowa zieleń, oraz szałwia.

Zielone detale fantastycznie komponują się z drewnianymi frontami szafek oraz innymi elementami wykonanymi z litego drewna. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu luksusowego wnętrza, odcień butelkowej zieleni będzie strzałem w dziesiątkę. To obecnie jeden z najmodniejszych kolorów, który można spotkać zarówno w kuchniach, jak i łazienkach.

Zwolennicy jaśniejszych barw mogą zdecydować się na miętę, której bliżej do pasteli niż intensywnej, butelkowej barwy. Zieleń daje wręcz nieograniczone pole manewru, przewidujemy, że w najbliższym czasie osiągnie szczyt swojej popularności.

Sprawdź też: Ile kosztuje malowanie pokoju?

Kuchnia nowoczesna — kolory do eleganckich wnętrz

Ciemne barwy kojarzą się z luksusem i stylem glamour. Urządzając wnętrze, które ma zachwycać eleganckim i stylowym charakterem, nie możesz zapomnieć o ciemnych akcentach kolorystycznych oraz szlachetnych dodatkach, takich jak pozłacane czy mosiężne uchwyty. Złoto, w połączeniu z czernią lub granatem, prezentuje się bardzo korzystnie. Nie oznacza to jednak, że projektując ekskluzywną kuchnię, musisz zrezygnować z jasnych barw! Wręcz przeciwnie — stylowe dodatki mogą być z powodzeniem wyeksponowane, np. na marmurowych blatach. Wyznacznikiem każdej nowoczesnej i luksusowej kuchni jest umiejętne zestawienie materiałów, np. wspomnianego marmuru, granitu czy szlachetnego drewna.

Uwaga! W eleganckich wnętrzach nie musi brakować kolorystycznych detali, które nie kojarzą się bezpośrednio z luksusem. Przykładowo, subtelny, pastelowy róż sprawi, że kuchnia będzie prezentowała się bardziej romantycznie i kobieco, przy czym nie utraci swoich walorów architektonicznych.

Nowoczesne kuchnie — jakie kolory ścian wybrać?

Jeżeli już zdecydujesz, jakie meble i dodatki chcesz wprowadzić do wnętrza, przychodzi czas na wybór koloru ściany w kuchni. Najprostszym, a zarazem najbardziej uniwersalnym, wyborem są neutralne barwy, takie jak biel czy beż. Białe ściany będą odpowiednim tłem zarówno dla kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym, jak i glamour czy rustykalnym.

Nie musisz mieć obaw, że popełnisz aranżacyjną gafę. Biel pasuje do każdego wnętrza, choć w niektórych przypadkach warto przełamać ją pojedynczym, acz bardzo wyrazistym, akcentem kolorystycznym. Dotyczy to w szczególności kuchni, w których zarówno zabudowa, jak i okładziny ścienne i podłogowe, są utrzymane w sterylnie białej kolorystyce. W takim przypadku rekomendujemy zaaplikowanie kolorowej farby na jedną ze ścian lub jej fragment, np. za kuchenką lub lodówką. To świetny sposób na zdefiniowanie elementu wyposażenia wnętrza, który jest szczególnie efektowny i zasługuje na “wydobycie” ze sterylnej kompozycji.

Kuchnia nowoczesna — inspiracje na ścianę

Oczywiście, biel nie jest jedyną opcją w nowoczesnej kuchni. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na odcienie szarości, które — szczególnie w połączeniu z bielą — tworzą bardzo eleganckie i spójne wnętrze. Jeżeli chodzi o szarości, wybór jest naprawdę duży, poczynając od grafitu, przez odcienie wpadające w metal, aż po jasne szarości. Kolejną propozycją jest beż — szczególnie lubiany wśród amatorów stylu minimalistycznego. Odcienie beżowego doskonale komponują się zarówno z jasnym, jak i ciemnym drewnem, sprawiając, że wnętrze wydaje się przytulne i domowe. Pomimo że na pierwszy rzut oka beże i szarości wydają się podobne, to właśnie odcienie beżowego są klasyfikowane jako barwy ziemi. Do podobnej grupy należą odcienie złamanej bieli — kremowe barwy świetnie współgrają z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, metal oraz kamień.

Potrzebujesz pomocy w remoncie lub wykończeniu kuchni? Sprawdź naszą ofertę wykończenia pod klucz we Wrocławiu i innych miastach.

Podsumowanie

Wykreowanie nowoczesnej przestrzeni wymaga dużego nakładu pracy, kreatywności i zrozumienia własnych potrzeb. Nie podążaj ślepo za trendami, tylko zastanów się, czego realnie potrzebujesz i w jaki sposób korzystasz z przestrzeni kuchennej. Czy zależy Ci na wyjątkowo dużym blacie roboczym, czy też kuchnia jest dla Ciebie miejscem, w którym spędzasz niewiele czasu? Co jest dla Ciebie kluczową kwestią — funkcjonalność, a może oryginalne wykończenie? W niektórych przypadkach trudno pogodzić te dwie kwestie, niemniej zawsze warto zadbać o zasady ergonomii. Niezależnie, jaki cel Ci przyświeca, zadbaj o maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Wprowadź do wnętrza elementy zabudowy meblowej, które pozwolą wykorzystać nawet najbardziej niefunkcjonalne przestrzenie. Kosze cargo albo wąskie szuflady, instalowane przy samej podłodze, to sposób na zagospodarowanie wnętrza bez odbierania Ci swobody poruszania się.