Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Dekoracja i aranżacja wnętrz w nowych mieszkaniach

Aranżacja wnętrz to spore wyzwanie, które wymaga dokładnego zaplanowania i działania zgodnie z harmonogramem. Wiele prac wykończeniowych można wykonać samodzielnie, podczas gdy inne lepiej powierzyć fachowcom. Zobacz, od czego zacząć urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim i jak wygląda dekorowanie wnętrz krok po kroku.

Mieszkanie od dewelopera — o czym warto wiedzieć?

Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego zanim zdecydujesz się nabyć nieruchomość, zastanów się, czy jesteś gotowy na zrealizowanie wszystkich prac związanych z wykończeniem i dekorowaniem wnętrza. Jeżeli nie chcesz tracić na to czasu, możesz rozważyć zakup mieszkania pod klucz. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet m.in.

  • Oszczędność czasu — nie musisz zajmować się koordynowaniem prac wykończeniowych, szukaniem sprawdzonych wykonawców czy kupowaniem materiałów w sklepach budowlanych. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zamieszkać w lokalu o wysokim standardzie i mieć pewność, że projekt wnętrza zostanie zrealizowany zgodnie z pierwotnym konceptem.
  • Stały koszt — zlecając prace wykończeniowe firmie ogólnobudowlanej, nie masz pewności, ile zapłacisz. Cena mieszkania pod klucz jest natomiast ustalona z góry, dzięki czemu możesz uniknąć dodatkowych kosztów i lepiej zarządzać budżetem.
  • Profesjonalne wykończenie — deweloperzy korzystają z usług profesjonalnych projektantów wnętrz, dzięki czemu projekty mieszkań pod klucz są realizowane zgodnie z najnowszymi standardami w branży wnętrzarskiej.

Jeżeli nie jesteś przekonany do tej opcji, możesz zdecydować się na samodzielne dekorowanie wnętrz. Zobacz, jak powinny wyglądać aranżacje mieszkań w stanie deweloperskim i w jaki sposób zaplanować kolejność prac, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Aranżacje mieszkań – czym jest stan deweloperski?

Najprościej rzecz ujmując, to stan, w którym mieszkanie jest przygotowane do dalszych prac wykończeniowych. W standardzie znajdują się zazwyczaj takie elementy jak:

  • ocieplenie budynku,
  • tynki zewnętrzne i wewnętrzne,
  • ściany przygotowane pod malowanie,
  • wylewka podłogowa,
  • stolarka okienna wraz z parapetem zewnętrznym i wewnętrznym,
  • drzwi wejściowe,
  • doprowadzenie przyłączy i instalacji.

Oczywiście, standard lokalu zależy od umowy deweloperskiej. Przykładowo, w niektórych lokalach oprócz drzwi zewnętrznych instalowane są także drzwi wewnętrzne — warto to zweryfikować przed zakupem nieruchomości.

Aranżacja wnętrz w stanie deweloperskim — od czego zacząć?

Oczywiście, na samym początku warto poszukać inspiracji, na podstawie których przygotujesz wstępne plany dekorowania wnętrz. Możesz skorzystać z gotowych projektów dostępnych w sieci lub zdecydować się na usługi projektanta wnętrz, który nie tylko wykona wizualizację 3D, ale także pomoże dobrać materiały wykończeniowe i dekoracyjne. Dopiero po wykonaniu projektu można przystąpić do realizacji konkretnych prac. Etapem poprzedzającym aranżację wnętrz powinien być montaż ościeżnic, malowanie sufitów czy położenie okładzin ściennych. Następnym krokiem jest wyłożenie podłogi i montaż drzwi wewnętrznych.

Podłogi w nowym mieszkaniu — nowoczesne aranżacje wnętrz

Właściciel mieszkania w stanie deweloperskim musi samodzielnie wybrać okładziny podłogowe. W zależności od preferencji może zdecydować się na zastosowanie jednego koloru i wzoru lub zróżnicowane wykończenie podłogi. Obecnie dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się podłogi winylowe dostępne w różnych wariantach wykończeń — także imitujących naturalne drewno czy kamień. Gotowe podłogi i ściany to baza dla dalszej aranżacji wnętrz.

Kluczowymi pomieszczeniami są oczywiście łazienka i kuchnia i to właśnie od nich należy rozpocząć prace wykończeniowe. Na tym etapie inwestor wybiera niezbędne sanitariaty, sprzęt AGD oraz zabudowę meblową. O ile meble do kuchni są w większości przypadków wykonywane na wymiar, o tyle zabudowa łazienkowa może być z powodzeniem zakupiona w sklepach sieciowych. W każdym przypadku warto kierować się zasadami ergonomii, dostosowując wystrój pomieszczenia do potrzeb wszystkich domowników.

Elementy wystroju wnętrz — wybór mebli

Dekorowanie wnętrz z wykorzystaniem mebli i różnego typu akcesoriów to bez wątpienia najprzyjemniejszy etap procesu wykończeniowego. Na początku warto zastanowić się nad stylem przewodnim. Jeżeli szukasz inspiracji, koniecznie sprawdź nasze artykuły dotyczące najmodniejszych trendów wnętrzarskich 2024 roku. Podpowiemy Ci, które style są uznawane za najbardziej uniwersalne i nawet po wielu latach będą prezentowały się elegancko i efektownie.

Aranżacje wnętrz na każdą kieszeń – sprawdź nasze pomysły:

  • Styl skandynawski

Jasne, neutralne kolory (biel, szarości, beże) oraz proste i funkcjonalne meble, to podstawowe cechy tego stylu aranżacyjnego. Wystrój nordycki to synonim minimalizmu i przestronności – osiągnięcie takich efektów jest możliwe nawet przy niewielkim budżecie.
Jak to zrobić?
Używaj białej farby, aby rozjaśnić przestrzeń.
Kupuj meble z sieciówek (IKEA, Jysk).
Dodaj naturalne akcenty, np. rośliny doniczkowe.
Stawiaj na prostotę i funkcjonalność, unikaj zbędnych ozdób.

  • Styl Boho

To całkowite przeciwieństwo stylu skandynawskiego. Aranżacje wnętrz w stylu boho cechują się eklektycznym podejściem i swobodą w doborze dodatków. W takich wnętrzach dominują tekstylia, naturalne materiały, rośliny oraz przedmioty rękodzielnicze.
Jak to zrobić?
Szukaj unikalnych dodatków i dekoracji na pchlich targach i second-handach.
Wykorzystaj DIY do tworzenia dekoracji.
Dodaj dużo roślin, które są niedrogie i łatwo dostępne.

  • Styl minimalistyczny

Esencją minimalizmu jest prostota i funkcjonalność. W minimalistycznych wnętrzach nie spotkasz zbyt wielu kolorów, chociaż zdarzają się kontrastowe akcenty, np. w postaci jaskrawoczerwonych plakatów. Minimalistyczne wnętrza stronią od dekoracji i zbędnych mebli. Zabudowa ma być w pełni funkcjonalna i prosta.
Jak to zrobić?
Kupuj tylko niezbędne meble i dodatki.
Wybieraj meble o prostych formach i neutralnych kolorach.
Zrezygnuj z nadmiaru dekoracji, skupiając się na jakości, a nie ilości.
Stawiaj na porządek i organizację przestrzeni.

Podsumowanie

Aranżacja wnętrz to proces, który wymaga dużego zaangażowania i wiedzy z zakresu projektowania i doboru poszczególnych elementów wystroju. Jeżeli nie chcesz popełnić błędu, stwórz harmonogram prac i działaj zgodnie ze wskazówkami projektantów:

  • Zaplanuj przestrzeń – zastanów się, jakie funkcje ma spełniać każde pomieszczenie. Upewnij się, że rozmieszczenie mebli i dodatków umożliwia wygodne korzystanie z przestrzeni.
  • Zachowaj spójność – wybierz jeden styl aranżacji, który będzie dominował w całym mieszkaniu.
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – wykorzystuj różne źródła światła.
  • Wybieraj ergonomiczne i wielofunkcyjne meble.
  • Dodaj do wnętrza elementy, które odzwierciedlają Twoją osobowość i zainteresowania. Wykorzystaj tekstylia, wprowadź naturalne elementy (rośliny doniczkowe) oraz dekoracje naścienne.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość miejsc do przechowywania, aby utrzymać porządek. Wykorzystuj szafy, półki, kosze i pudełka.
  • Wykorzystuj ukryte miejsca do przechowywania, takie jak przestrzeń pod łóżkiem czy za drzwiami.

Stosując się do naszych porad, stworzysz wnętrza, które będą nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale także funkcjonalne i komfortowe.