Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Styl grecki we wnętrzach – antyczne i nowoczesne odsłony

Z czym kojarzy Ci się Grecja? Sielankowy krajobraz, białe domy na tle błękitnego morza, a może starożytne ruiny? Bez względu na to, co przychodzi Ci na myśl jako pierwsze, z pewnością zgodzisz się z opinią, że śródziemnomorska estetyka zachwyca spokojem i łagodnością. Oczywiście, nie brakuje też wyrazistych akcentów nawiązujących do starożytnej architektury. Nic dziwnego, że coraz więcej osób inspiruje się stylem greckim i chce wprowadzić akcenty nawiązujące do Hellady w swoich wnętrzach.

Styl grecki — co go wyróżnia?

Elementami charakterystycznymi dla stylu greckiego są monumentalne kolumny, posągi oraz antyczne świątynie wznoszone ku czci bóstw. Pomimo majestatycznej formy architektura grecka cechuje się jednak lekkością oraz harmonią. Wnętrza, inspirowane tą stylistyką, cieszą oko jasnymi barwami i wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak: kamień, drewno czy ceramika. Jeżeli zaś chodzi o kolorystykę, dominują odcienie bieli, błękitu oraz zieleni. Każda z tych barw ma głębsze znaczenie. Biel kojarzy się z domami zbudowanymi na skarpach, zieleń — z bujną roślinnością i gajami oliwnymi, zaś błękit — z Morzem Egejskim. Kluczem do uzyskania oczekiwanego efektu aranżacyjnego jest umiejętne połączenie tych barw. Jak to zrobić, aby wydobyć z domowych wnętrz wszystko co najlepsze i nadać im greckiego kolorytu?

Styl grecki we wnętrzach – czego należy się wystrzegać?

Opowiedzieliśmy pokrótce, czym cechuje się styl grecki. Przejdźmy zatem do konkretnych rozwiązań aranżacyjnych, które pozwolą zaprojektować Ci wnętrze inspirowane sztuką antyku.
Jeżeli chcesz uzyskać oczekiwane efekty, musisz w pełni zrozumieć ideę stylów historyzujących. Niestety, istnieje cienka granica między projektami klasycznymi, które zachwycają dopracowaną formą, a wnętrzami, które mogą wydawać się nieco pretensjonalne.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania?

Z całą pewnością powinieneś unikać dużej liczby ozdób i ornamentów. Kolumny, lwie głowy czy liście akantu, prezentują się niezwykle efektownie, niemniej nie powinny zdominować aranżacji. W zupełności wystarczy pojedynczy akcent, który może stać się centralnym punktem wystroju wnętrza. Zrezygnuj z posągów lub kolumienek wykonanych ze styropianu, styroduru czy akrylu — jeżeli chcesz stworzyć autentyczne wnętrze, postaw na rzeźbione elementy z naturalnego kamienia lub przedmioty antykwaryczne. Pamiętaj przy tym, aby wszelkie dekoracje były ustawione symetrycznie i tworzyły harmonijne kompozycje. Równie ciekawym elementem dekoracyjnym są galerie zdjęć w formie ozdobnych ramek, a także pomniejsze dekoracje w postaci wazonów ceramicznych.

O czym pamiętać urządzając dom w stylu greckim?

Absolutną podstawą jest wprowadzenie dużej ilości światła naturalnego do domowych wnętrz. Jeżeli jesteś na etapie budowy swojego wymarzonego domu, postaw na duże przeszklenia. Nie możesz pozwolić sobie na poważniejsze ingerencje budowlane? W takim razie nie zapominaj o zwieńczeniu okien półtransparentnymi zasłonami, które przepuszczą światło i odciążą strefę przy oknie.

Aranżując wnętrze, nie zapominaj o użyciu jasnych barw, które występują w naturze. To bardzo ważne, aby poszczególne elementy wyposażenia były utrzymane w kolorach ziemi, a przy tym charakteryzowały się prostą formą. Postaw na wszelkie odcienie drewna, słomy oraz błękitu — zrezygnuj jednak z minimalistycznej czerni, bieli czy szarości.

Styl grecki czerpie z tradycyjnej estetyki wprost z greckich wybrzeży, dlatego we wnętrzach doskonale sprawdzą się naturalne materiały. Częstymi elementami, występującymi w greckich domach, są łuki oraz drewniane belki podsufitowe sprawiające, że wnętrze nabiera rustykalnego charakteru. Jedną z najbardziej charakterystycznych dekoracji użytkowych, które można spotkać greckich wnętrzach, są krzesła z malowanego drewna z wyplecionymi siedziskami. Równie ciekawym atrybutem aranżacyjnym jest bielony kredens, który — w zestawieniu z białymi lub niebieskimi meblami — tworzy bardzo efektowną kompozycję. W salonie, jadalni lub kuchni nie może zabraknąć także prostych stołów lub ławy.

Styl grecki do wnętrzach — dekoracje, których nie może zabraknąć

Nawet niewielkie zmiany wystarczą, aby wnętrza nabrały cech stylu greckiego. Co zrobić, aby uzyskać zamierzony efekt? Jak już wspomnieliśmy, najlepszym wyborem będą tkaniny z naturalnych materiałów, takich jak: len, bawełna czy jedwab. Postaw na tradycyjne wzornictwo – biało-niebieskie pasy lub kratkę. Zamiast szklanych ozdób, sięgaj po ceramiczne misy, antyczne amfory czy talerze w stylu vintage. Zachowaj jednak spójność aranżacyjną i postaw na jeden lub dwa dominujące motywy. Dużą popularnością wśród projektantów cieszą się płytki oraz dekory z motywem meandru lub akantu. Mile widzianymi dodatkami są także naturalne gałązki oliwne oraz rośliny doniczkowe, np. drzewka cytrusowe.

Sprawdź też: Modne rośliny do mieszkania

 

Styl grecki w wydaniu rustykalnym — propozycja dla minimalistów

Starożytna Hellada to nie tylko Ateny, Teby czy Korynt. Nie musisz inspirować się “pokazową” architekturą. Jeżeli cenisz sobie proste i autentyczne formy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaprojektował dom w stylu wyspiarskim lub wiejskim. Styl grecki ma także swoją rustykalną odsłonę, w której dominują proste i minimalistyczne formy. W takich wnętrzach ściany są pokryte zazwyczaj chropowatym i białym tynkiem, a podłogi – wykończone naturalne z wykorzystaniem takich materiałów jak kamień, drewno czy ceramiczne płytki. Drewniane okładziny tworzą szczególny wiejski klimat i nadają wnętrzom wrażenia przytulności.

Oczywiście, nie wszystkie pomieszczenia w domu muszą być wykończone w takim stylu. Projektanci często stawiają nam eklektyzm i wprowadzają drobne luksusowe elementy do pomieszczeń kuchennych i łazienek. Dobrym tego przykładem jest marmur, który nieodmiennie kojarzy się z luksusem, a dzięki swojej wyjątkowej trwałości cieszy się opinią długowiecznego i ponadczasowego. Pomimo, że grecka rustyka nie jest tak strojna jak aranżacje w antycznym stylu greckim, domy nie sprawiają wrażenia mało przytulnych i chłodnych — wręcz przeciwnie, są bardzo ciepłe i przestronne.

Jak zaprojektować wnętrza w stylu greckim? Krótki przewodnik dla początkujących

Spodobał Ci się styl grecki, ale nie masz pomysłu na zaaranżowanie wnętrz? W takim razie z przyjemnością podsuniemy Ci kilka pomysłów, dzięki którym Twój dom nabierze unikatowego, śródziemnomorskiego charakteru.

Salon w stylu greckim

Absolutnie zrezygnuj z ciemnych barw. Pomieszczenia aranżowane w stylu greckim są jasne i dobrze doświetlone. Najlepszym wyborem są klasyczne białe ściany, które odbijają światło i sprawiają, że wnętrza wydają się optycznie większe. Jeżeli chodzi o podłogi, możesz postawić na ceramiczne kafelki lub przyjemne panele winylowe w kształcie płytek. Okładziny mogą mieć wykończenie, które do złudzenia przypomina płytki ceramiczne. W odróżnieniu od nich panele LVT są jednak znacznie przyjemniejsze w kontakcie ze stopą.

Więcej o podłogach do mieszkania: Rodzaje podłóg

We wnętrzach greckich dużą rolę odgrywają meble, które muszą być solidne, a jednocześnie utrzymane w ciepłych odcieniach. Postaw na komody i szafy z litego drewna oraz kanapę o jasnym obiciu. Aby nieco ożywić przestrzeń wypoczynkową, możesz dodać drobne akcenty kolorystyczne, takie jak błękitne poduszki, które kojarzą się z morzem. Nie zapominaj również o ceramicznych doniczkach z naturalnymi roślinami, które nadadzą wnętrzu świeżości i autentyczności.

Kuchnia w stylu greckim

Drewno i ceramika — to połączenie szczególnie lubiane przez projektantów tworzących aranżacje kuchni w stylu greckim. Jeżeli dysponujesz wystarczającym budżetem, zdecyduj się na drewniane blaty i marmurowe okładziny ścienne. Nie zapominaj przy tym o otwartych półkach, na których wyeksponujesz gliniane naczynia. Zrezygnuj jednak z zabudowy meblowej z przeszkleniami, która kojarzy się ze stylem klasycznym.

Chcesz zaaranżować wnętrze niskim kosztem? W takim przypadku postaw na błękitną mozaikę na ścianie, np. w formie przyklejanych kafelków. Tym sposobem odświeżysz wnętrze bez nadwyrężania budżetu i uzyskasz niezwykle ciekawy efekt aranżacyjny. Zobacz, ile kosztuje malowanie pokoju.

Łazienka w stylu greckim

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie łazienka jest najbardziej wdzięczną przestrzenią aranżacyjną. Możesz wprowadzić do niej elementy, które asocjują z morzem i złotymi plażami, tworząc tym samym prywatną strefę wellness. Masz bardzo dużo możliwości! Wystarczą drobne detale, aby nadać wnętrzu cech stylu greckiego — muszelki, wyeksponowane na rancie wanny, żywe rośliny, przystosowane do specyficznego klimatu wnętrz łazienkowych, czy drobne dekoracje w postaci antycznego postumentu lub półpostumentu pod umywalką.

Oczywiście, samo wnętrze powinno być utrzymane w jasnych barwach. Odcienie piaskowe, błękity czy biel świetnie sprawdzą się we wnętrzu greckim. Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj jednak intensywnych, kontrastowych barw oraz złamanych szarości. Kolory muszą być neutralne, inspirowane barwami ziemi i kojarzące się z wakacjami.

Sypialnia w stylu greckim

Greckie sypialnie są dość minimalistyczne, a zarazem przytulne. Łóżko na drewnianej ramie oraz meble z litego drewna wprowadzają do wnętrza harmonię i sprawiają, że emanuje spokojem. Aby nadać pomieszczeniu głębi, nie możesz zapominać o lustrze — najlepiej stojącym i wzbogaconym o dekoracyjne akcenty. Ozdobna rama z akantami, wykonana w całości z litego drewna, sprawi, że sypialnia będzie prezentowała się niezwykle ekskluzywnie.

Styl grecki — do jakich wnętrz pasuje?

Pomimo że styl grecki kojarzy się z dawnymi czasami można go z powodzeniem modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się urządzać wnętrza inspirowane stylem greckim w nowoczesnej odsłonie. Jak on wygląda w praktyce? Różnice między nowoczesną a antyczną odsłoną są jedynie kosmetyczne. W nowoczesnych wnętrzach trudno doszukiwać się elementów historycznych, takich jak dekorowane kolumny czy postumenty. Oczywiście, nie brakuje delikatnych nawiązań, np. w postaci antycznych waz, niemniej nie są one tak eksponowane jak dekoracje we wnętrzach stylizowanych na antyczne.

Nowoczesny styl grecki jest bardzo uniwersalny. To doskonały wybór dla osób, które doceniają proste formy, naturalność i niewymuszoną elegancję. Dzięki użyciu naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, oraz tkanin (bawełny lub lnu), wnętrza greckie nie sprawiają wrażenia pretensjonalnych i przesyconych luksusem.