Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Ekspozycja mieszkania – jaka jest najlepsza?

Wybór odpowiedniej ekspozycji mieszkania ma niezwykle duże znaczenie dla komfortu życia. Światło słoneczne ma bowiem istotny wpływ na wygodę – zarówno jego brak, jak i nadmiar, mogą być uciążliwe. Warto przemyśleć tę kwestię przed zakupem, a także przed ostateczną decyzją o wyborze funkcji konkretnych pomieszczeń i aranżacji wnętrz. Zwłaszcza że mieszkanie ma najczęściej okna wychodzące na dwa kierunki, więc opcji położenia jest mniej. Wcale nie oznacza to jednak, że nie można dostosować tego aspektu dla własnego komfortu. Przeanalizujemy poszczególne kierunki ekspozycji mieszkania i możliwości wykorzystania ich w praktyce.

Położenie okien na północ

Ekspozycja okien na północ to przede wszystkim mniej światła, a przez to również – niższa temperatura. Sprawia to, że pomieszczenie, które w mieszkaniu ma ekspozycję na północ najlepiej wykorzystać jako sypialnię. Dzięki temu w ciągu dnia nie nagrzeje się mocno, a od rana, zwłaszcza w ciepłe dni, słońce nie będzie „atakowało” od samego świtu i pozwoli spać w komforcie. W pomieszczeniu z północną orientacją okien można również urządzić gabinet, pomieszczenie do pracy przy komputerze lub oglądania telewizji czy grania na konsoli.

Okna skierowane na wschód

Ekspozycja okien na wschód to dużo światła i wyższa temperatura od rana. Oznacza to, że pomieszczenie w mieszkaniu z takim położeniem idealnie sprawdzi się jako kuchnia. To – szczególnie rano – najważniejsze miejsce w domu, więc musi być tam dużo naturalnego nasłonecznienia. Jednocześnie po południu, podczas gotowania czy pieczenia, temperatura w kuchni wzrasta – jeśli okna będą na wschód, temperatura nie zostanie dodatkowo podniesiona przez słońce. Wschodnią ekspozycję można również rozważyć dla sypialni – to opcja dla osób, które lubią lub muszą wcześnie wstawać.

Południowa ekspozycja

Dużo światła praktycznie przez cały dzień i wyższa temperatura – tym charakteryzuje się południowe położenie. Sprawdzi się ona idealnie do salonu lub pokoju dziennego, gdzie spędza się najwięcej czasu każdego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli w pokoju stoi telewizor, należy ustawić go tak, aby nie był skierowany bezpośrednio w stronę okien, bo może to utrudnić oglądanie. Ekspozycja południowa sprawdzi się również w pokoju dla dziecka, także tego starszego – naturalne dzienne światło będzie zdrowe dla oczu w trakcie nauki.

Pokój i okna zorientowane na zachód

W kontekście umiejscowienia na zachód warto zwrócić uwagę, że coraz więcej mieszkań posiada duży balkon, taras, a czasem nawet ogródek. Zachód jest najlepszym kierunkiem właśnie dla nich. Z jednej strony do roślin dociera dużo światła i ciepła, ale nie ma go w nadmiarze, więc nie  trzeba się więc obawiać o ich nadmierne przesuszenie. Z drugiej strony, zachód jest również dobrym rozwiązaniem ze względu na komfort domowników. Jeśli będzie się chciało skorzystać z tarasu lub balkonu w ciągu dnia, będzie tam przyjemny cień, a pod wieczór, nawet latem, słońce nie będzie już tak uciążliwe. Zachodnia ekspozycja sprawdzi się również w przypadku salonu lub gabinetu.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź położenie okien!

W przypadku zakupu nowego mieszkania pomieszczenia mają najczęściej ekspozycje na dwie strony. Posłużmy się przykładem nowych mieszkań w Gdańsku-Łostowicach i inwestycji Świętokrzyska Park (nowe osiedle w Gdańsku). Mieszkania mają tam następujące kierunki ekspozycji:

  • południe/wschód,
  • południe/zachód,
  • północ/wschód,
  • wschód,
  • zachód,
  • północ/zachód.

Takie rozmieszczenie daje wiele możliwości aranżacji pomieszczeń. Jeśli sypialnia musi być wystawiona na południe, aby obniżyć w niej temperaturę, wystarczy w godzinach największego nasłonecznienia zasłonić rolety, a tuż przed snem dobrze przewietrzyć pokój. Jeśli z kolei kuchnia ma ekspozycję północną, warto zadbać, aby była odpowiednio oświetlona i wykończona w jasnych barwach. Podobny trik można zastosować w innych pomieszczeniach, które powinny być doświetlone, ale są skierowane na północ. Jeśli taras, ogródek lub balkon mają południowe położenie, warto rozważyć montaż markizy.